06.04.2015 21:15


Velikonoční tradice na Slovácku zdaleka nevymřely

Autor: Vážanová Pavlína | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Velikonoce jsou jediné svátky v roce, které se každý rok slaví v jiném datu a druhé největší, jež slavíme. S jejich oslavou je svázáno mnoho tradic, které může někdo považovat za upadající. Velikonoční pondělí strávené na Slovácku však dokazuje, že tomu tak být nemusí.

Audio

    Kluci "zasahují" proti dívkám
         
    Autor: Pavlína Vážanová

Uherské Hradiště – Velikonoční svátky si možná lidé podle reklam představí jako oslavu jara a radosti. Skutečnost je sice podobná této představě, nicméně pouze pro polovinu obyvatel Slovácka. Tu mužskou.

Typické Velikonoční pondělí začíná pro dívky velmi brzy ráno. „Vstávala jsem kolem šesté ráno, protože rodina k nám chodí mrskat už o čtvrt na sedm,“ popsala začátek svátku Michaela Čevelová. Navíc žádná dívka nemůže tušit, kdy přesně se objeví první zpívající hoši v krojích připravení využít jedinou legální příležitost k bití dívek.

Jakmile se pak ozve zvonek, vzniká pravá atmosféra tradičních Velikonoc. Domem zní zpěv, housle i jiné nástroje, procházejí kluci v krojích a nalévá se slivovice. Dívka, která „šlahače“ dovnitř pustila, se snaží zachránit alespoň kousek těla, kam ji ještě nikdo nestihl trefit pomlázkou. Tím však její utrpení nekončí. Ta pravá nenávist vůči příchozím hochům se rozhoří až ve chvíli, kdy ji bezmocnou berou do koupelny a polévají studenou vodou. A pokud dívka nestihla vstát před jejich příchodem, má přinejlepším mokrou podlahu, pravděpodobněji však celou postel.Krojovaný

Po splnění povinností se kluci loučí a odebírají k dalšímu domu. „Během dne zjistíme, kde bydlí které holky, a necháme si nalít kořalku. Moc mě to baví,“ sdělil své dojmy jeden z krojovaných Tomáš Dostálek.

Každý jako by prožil zcela odlišný den. Začátek Velikonočního pondělí je přitom pro dívky i kluky velmi podobný. Všichni vstávají v brzkých ranních hodinách. Po zbytek dne je však jejich program naprosto odlišný. Jedna polovina pije, ta druhá nalévá, jedna polovina útočí, ta druhá se snaží bránit. A tak je to v každém domě.

Velikonoční svátky nabízejí jednu z úžasných příležitostí jak poznat pravé dodržování tradic na Slovácku. Celé pondělí s sebou nese zvláštní náboj stresu a strachu dívek spojeného s čekáním na „výprask“, ale zároveň radost z okamžiku, kdy kluci konečně zazvoní oznamujíce tím, že ani letos nezapomněli. Na konci dne pak ulehají všichni unavení, ale s pocitem, že veškeré chystání krojů a pohoštění skutečně stálo za to.

Oslavy Velikonoc však nevypadaly vždy takto. V minulosti byly více spojeny s křesťanstvím, jak se můžete dovědět také ve Stisku.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.