31.03.2018 10:53


Velikonoční slavnosti na náměstí Svobody potrvají až do neděle. Organizátoři se zaměřili na tradice a řemesla

Autor: Jana Hemzová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Ačkoli to venku na jaro ještě moc nevypadá, v Brně se přivolává ve velkém. Od 23. března se náměstí Svobody proměnilo v místo konání velikonočních slavností. Návštěvníci zde mohou najít asi čtyřicítku stánků. Kromě těch s jídlem a pitím tu mají své zastoupení také stánky s tradičními velikonočními předměty a řemeslnými výrobky. Každé odpoledne doprovází trhy živá vystoupení cimbálové muziky a různých folklórních souborů.

Brno – Zelený čtvrtek je jako dělaný pro návštěvu velikonočních slavností na náměstí Svobody. Spolu s kamarádkou Klárou jsme vyrazily asi kolem páté hodiny večerní. Všude kolem postávaly skupinky lidí. Všichni nadšeně ochutnávali klobásy, sýry a bramborové spirály, popíjeli víno od moravských vinařů nebo pokukovali po nové velikonoční výzdobě. Pravdou ale je, že oproti trhům vánočním, jsou ty velikonoční komornější a více zaměřené na tradice a řemesla.

„Já se nejvíc těším na zelené pivo, nevíš, kde ho prodávají?“ zaznělo vedle mě z davu, „Nevím, ale k Zelenému čtvrtku to prostě patří,“ odpověděl někdo na otázku, a tak se i my vydáváme na lov. Cestou míjíme stánky s vínem, mandlovicí, včelovicí a kávou až konečně najdeme ten s pivem. Oceňuji, že stejně jako na vánočních trzích, funguje systém zálohovatelných kelímků. „Co to voní, cítíš to?“ ptá se mě Klára a pokračujeme za vůní něčeho smaženého. Nosy nás přivedly až ke stánku s bramborovými spirálami, kterým jsme nemohly odolat. „Dejte si dámy, ty naše jsou určitě nejlepší,“ povzbuzuje nás jeden z prodavačů. Všímáme si, že odpadkových košů je všude dost, nicméně jsou dost plné a odpadky padají všude kolem, což trochu kazí dojem.

Úspěšně se dál prodíráme davem a nakukujeme do stánků se všelijakými drobnostmi. Mě zaujal stánek s vykrajovátky, protože už z dálky bylo vidět, jak se na sluníčku třpytí. Hned vedle jsou vystavené pomlázky, stuhy, minerály, keramika a spousta dalších věcí. Nejvíc se nám zalíbily ručně malované kraslice. „Běžte se podívat taky na tu velkou támhle uprostřed,“ vyzývá nás prodavačka. Mezi skupinkami lidí jsme prokličkovaly až do středu trhů, kde na nás čekala asi dvoumetrová krásně vybarvená kraslice. Podle cedulky ji městu Brnu jako symbol přátelství, lásky a veselí Velikonoc darovala Koprivnicko-križevacká župa.

„To čekání je na nic, přece museli předpokládat, že na Zelený čtvrtek přijde hodně lidí,“ nesouhlasí s organizací návštěvník Petr Dvořák. Před některými stánky se tvoří dlouhé fronty, z nichž někteří po dlouhém čekání raději odchází jinam. Na okraji trhů jsme si všimly několika stolů se židlemi. „Nevíte, k čemu ty stoly slouží?“ ptám se paní stojící přede mnou. „Tady je dílna, je to každý den, psali to támhle na ceduli,“ odpovídá a ukazuje daným směrem. Rukodělná dílna pro děti i dospělé je součástí doprovodného programu. Každý den od 15 do 17 hodin si tady návštěvníci mohou vyrobit něco málo z velikonoční výzdoby.

Všude kolem je slyšet dětský smích, cinkot skleniček a horlivé diskutování. Je asi 17 hodin a na trhy začíná přicházet čím dál více lidí. Právě totiž začala hrát cimbálová kapela, která dotváří celkovou sváteční atmosféru náměstí. „Trhy se mi moc líbí. Skvělé jsou cimbálové kapely, které si normálně můžu poslechnout jen málokdy. Nejradši mám slovenské sýry a moravské víno, to je moje oblíbená kombinace. Trochu mě ale mrzí, že trhy nejsou větší, vešlo by se sem mnohem víc stánků,“ hodnotí slavnosti Adéla Malá, jedna z návštěvnic.

Začíná se stmívat, ale zábava nekončí. Velikonoční slavnosti trvají až do neděle 1. dubna každý den od 11 hodin, někteří prodejci své stánky zavřou až kolem desáté hodiny večerní.

Klíčová slova: Velikonoce, tradice, Velikonoční slavnosti, náměstí Svobody

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.