03.04.2018 16:17


Velikonoce/Veľká noc v Česku a na Slovensku: kněz mění oslavy svátků, které v každé vesnici vypadají jinak

Autor: Ondřej Vaculík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Přelom března a dubna byl v České republice a na Slovensku ve znamení oslav velikonočních svátků. Na východě Moravy lidé chodí koledovat s pomlázkou, avšak ne všude se tradice dodržuje stejným způsobem. Během víkendu utichly kostelní zvony, které nahradily chlapecké řehtačky a tragače. Věřící se v největší křesťanské svátky hojně shromažďovali v kostelích.

Kostel sv. Josefa ve Štítné nad Vláří před velkopáteční mší
Štítná nad Vláří - 
Zvonící zvony ohlašují pro věřící jasnou zprávu. Ježíš Kristus vstal z mrtvých. Konečně se mohou radovat a spustit veselí, během kterého dostanou ženy pomlázkou a slivovice poteče proudem. Zatímco ve Štítné nad Vláří se do koledování zapojují výhradně jen muži, o pár kilometrů vypadá obdobná tradice jinak.

„V neděli chodíme my, bylničtí chlapi, mrskat holky. V pondělí je to naopak, to holky chodí k nám,“ vysvětlil Vojtěch Strnka, účastník velikonočních slavností v Bylnici. Vzhledem ke konzumaci alkoholu lze během těchto svátků pozorovat větší ruch v domácnostech než v jiné dny. I ve Štítné se dřív koledovalo v neděli, obyvatelé si na to stále pamatují. Jenže církev zde má často větší moc než obecní úřad.

„U nás v neděli chodily koledovat ženy. Poté tu však nastoupil nový farář a zbyla zde jen tradice pondělního chození mužů, což je škoda,“ uvedl Josef Škubník ze Štítné nad Vláří. Ten stále může chodit od jednoho domu k druhému a vykoledovat si slivovici. Což je zasloužená odměna, protože během Velikonoc, přesně řečeno na Velký Pátek, drží křesťané přísný půst, během něhož se zdržují masa a alkoholu.

Ve dnech, které předcházely koledování, vypadala atmosféra v obci zcela jinak. Kolem páté hodiny byste v ulicích nenašli ani živáčka. Jen místní kostel praskal ve švech. Ti, kteří přišli pět minut před začátkem bohoslužby, již neměli šanci usednout do lavic a museli vydržet po celou mši stát. Římskokatolická církev má na východě Moravy velkou tradici, a tak se v kostele i nyní shromáždilo mnoho lidí. „Prožíváme největší křesťanské svátky v roce. Měli bychom si uvědomovat, jakou oběť pro nás Kristus vykonal,“ řekl štítenský kněz Andrzej Bystrzycki.

Během páteční mše, která připomíná Ježíšovo utrpení, již nejsou kostelní zvony slyšet. Naposledy se rozezněly o den dříve a poté odletěli do Říma, jak velí tradice. Lidé však dříve podle zvonů poznávali, kolik je hodin, a proto si za ně museli najít náhradu. Tu jim obstarala parta chlapců, kteří chodí s trakači a řehtačkami dům od domu a takzvaně "tragačují". I tento zvyk již ze Štítné vymizel, v okolních obcích se pak stále udržuje.

Výlučnost malé valašské obce pokračuje v pátek večer. Místní farnost totiž již několik let organizuje noční křížovou cestu ulicemi vesnice. Několik desítek účastníků přímo hmatatelně cítí atmosféru, kterou ještě umocňují pochodně a svíčky, jež doprovází věřící během putování. Na konci cesty se pokládá kříž ke štítenské kapli a účastníci se rozcházejí. Doma se vypsí, protože Bíla sobota je dnem příprav na Ježišovo zmrtvýchvstání. Večer se rozezní zvony a začne veselice s pomlázkami.

Klíčová slova: Velikonoce, Ježíš Kristus, pomlázka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.