26.03.2018 18:12


Velikonoce slavíme. Ale za zavřenými dveřmi a pouze s rodinou, uvedl účastník ankety Dominik Jedlička

Autor: Adéla Formánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Čechy přesně za týden čeká Velikonoční pondělí. Podle tradice chodili chlapci koledovat. Od rána obcházeli jeden dům za druhým a pomlázkami vyšlehávali ženské obyvatelky domu. Za to dostávali barvená vajíčka a ti starší něco ostřejšího. Na to, jak letos lidé stráví Velikonoční pondělí, se zeptala naše redakce lidí z Blanska a z okolí. 

Blansko – Na Velikonoční pondělí chlapci a mladí muži pomlázkami vymrskávali děvčata a na oplátku od nich dostávali mrskút. Příští pondělí mohou Češi strávit státní svátek buď tradičně, nebo získané volno mohou využít jiným způsobem. Redakce se zeptala obyvatel Blanska a okolí, jakým způsobem naloží s tímto dnem. 

Petr Urbánek, 28 let, řidič, Blansko

Petr Urbánek se zúčastnil ankety. Foto: Adéla Formánková

Když jsem byl chlapec, tak jsem chodil koledovat pravidelně. Ale čím jsem byl starší,  tím to bylo náročnější. V každém domě nám nabídli panáka alkoholu. Bylo neslušné odmítnout. Teď už trávím Velikonoční pondělí doma s rodinou. Dáme si velikonočního beránka a přijede moje sestra se synovcem. Ten vyšlehá babičku a dostane za to bonbóny. U nás se nešlehá pomlázkou, ale tatarem  naše rodina pochází z Hané. 

 

Vlasta Novotná, 62 let, v invalidním důchodu, Rájec-Jestřebí

Vlasta Novotná se zúčastnila ankety. Foto: Adéla FormánkováVelikonoce už tolik neslavíme. Když u nás ještě bydlely moje dcery, tak na ně chodívali chlapci ze sousedství. Ale teď už v domě žádná děvčata nemáme. V pondělí přijedou vnuci, vymrskají mě, přitom řeknou básničku, a místo vajíček dostanou peníze. Potom půjdeme všichni společně na procházku. 

 

 

Hana Kakáčová, 9 let, žákyně základní školy, Blansko

Hana Kakáčová je nejmladší účastnice ankety. Foto: Adéla FormánkováTen den se nejde do školy, to je super. Bydlíme v bytovce a koledníkům neotevíráme. Naštěstí moji spolužáci ani neví, kde bydlím. Už o víkendu nás se sestrami vyšlehají kamarádi. Mám pro ně zdobená vajíčka z keramiky. 

 

 

 

Dominik Jedlička, 19 let, student gymnázia, Blansko

Dominik Jedlička se zúčastnil ankety. Foto: Adéla FormánkováKřesťanské tradice doma nedržíme. Ani je pořádně neznám. Bydlím v centru, po domech koledovat nechodím. Objedu jen rodinu. Každý rok na Velikonoční pondělí chodíme s rodiči na procházku nebo jedeme někam na výlet. Tyto Velikonoce by měla domů přijet sestra, která s námi už nebydlí. Tak jsem rád, že ji budu moci vyšlehat.

 

 

Adriana Mullerová, 31 let, barmanka, Ráječko

 Adriana Mullerová se zapojila ankety. Foto: Adéla FormánkováLetos strávíme první Velikonoční pondělí v rodinném domě, do kterého jsme se s dcerou přestěhovaly. Koledníci na mě chodili i do bytu, ale tam to nebylo ono. Už pro ně barvíme vajíčka a chystáme sladkosti. Pocházím ze Slovenska. Na českých Velikonocích si užívám to, že mě jen bolí pozadí. Doma bylo tradicí polévat děvčata ledovou vodou. Často jsem z toho onemocněla. 

Klíčová slova: Velikonoční pondělí, anketa, tradice, koledování, vajíčka, mrskút, pomlázka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.