03.04.2015 22:02


Velikonoce jako svátky nespravedlnosti

Autor: Humplíková Markéta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Velikonoční pondělí je pro mnohé skvělou událostí, kdy se mohou podle libosti vyřádit při koledování. Tam, kde stále dodržují tradice se muži a chlapci vydávají koledovat po rodině, známých nebo dokonce po celé vesnici. V každém domě dostanou něco dobrého na zub či si připijí něčím ostřejším. Pozdraví se s rodinou, popřejí si krásné prožití svátků a jdou o dům dál. Nemluvě o možnosti prohnat dívku celým domem, pořádně ji vyšvihat a polít vodou. Jak ale vypadají Velikonoce pro ženy?

Za pár dní nás čeká slavení Velikonoc – muži milovaný svátek a ženami očekáváné strasti. Celé týdny před tímto dnem se snaží vyzdobit dům, uklidit, umýt okna. Přípravy vrcholí pečením beránka, barvením vajíček a přípravou dalšího občerstvení pro koledníky. Za tuto úmornou dřinu se dívkám dostane jen mokrého oblečení a v horším případě modřin od přiopilého strýčka z horní dolní, který neodhadl míru. Celý tento velikonoční kolotoč je ospravedlňován tradicí. Ženu je potřeba vyšvihat proutky, aby byla zdravá a polít vodou, aby neuschnula. Domnívám se, že pravý úmysl těchto svátků se dávno vytratil. Který z dnešních mužů ví, že pomlázka je vytvořená z mladých proutků proto, aby předala oběti co nejvíce životní síly a mladosti.

Muži Velikonoce s radostí přijímají a ženy potichu trpí. Jedná se přece o tradici.

Nemám nic proti setkávání se a oslavám. Dokonce ani křesťanské obřady nejsou problémem. V dnešní pokrokové době mě však dávná tradice šlehání pomlázkou zaráží. Je nutné nechat se bít? Při popsání našich tradic v zahraničí se posluchači smějí, jelikož se domnívají, že se jedná o vtip. Po dlouhém ujišťování nás nazývají barbary a tvrdí, že je to porušování lidských práv.

Jistě záleží na míře dodržování tohoto zvyku. Nemusí se nutně jednat o způsobení bolesti. Samotné polévání studenou vodou, házení do vany nebo přímo do potoka určitě není příjemné. Nejde o to, zda je to zdravé, utužující nebo jestli některé choulostivější ženy po takovém teplotním šoku onemocní. Nebála bych se označit takovéto zacházení za velmi nepříjemné a ponižující. Pokud se na vás vyřítí deset koledníků, kteří se vás snaží polapit a hodit do potoka, snaha utéct je marná. Zkuste někdy vylít na někoho deset kbelíků vody za den a uvidíte, jak mu to bude příjemné. Myslím si, že je čas některé tradice opustit nebo je alespoň zmírnit. Lidé by se měli setkávat a slavit, ovšem společně a ne rozdělení podle pohlaví. Předsudky o ženách, které mají zůstat doma, starat se o domácnost a pomalu ani nevycházet jsou přece překonány.

Pánové by tedy při slavení Velikonoc měli myslet i na něžné pohlaví. Odměna je jistá a možná i o to větší, pokud budou ohleduplnější.

Ve všech koutech republiky jsou zvyky různé. Je možné, že pocházím z velmi tradičního kraje, a proto se mi tyto zvyky již zajídají. Vím, že existují ženy, které si to všechno užijí, ale já k nim rozhodně nepatřím.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.