27.04.2017 22:55


Veletrh URBIS láká na chytré lampy i rozhlas

Autor: Hana Husovská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Veletrh URBIS představující chytré technologie pro města a obce se na brněnském výstavišti koná až do soboty. Návštěvníci se blíže seznámí s projekty, které v Brně již fungují, ale také s dalšími novinkami z České republiky i zahraničí. Současně mohou lidé navštívit i Stavební veletrhy a veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX. Ty prezentované technologie rozšiřují o další související obory.

Veletrh URBIS představuje chytré technologie pro města a obce. Foto: Hana Husovská

Brno  Ráno vystoupíte z tramvaje a přijdete ke speciální stanici. Tam zaplatíte kartou přes internet. Na mobil vám přijdou přihlašovací údaje, které zadáte do aplikace. Odemkne se tak kolo, na nemž dojedete do kanceláře nebo do školy, kde je ideálně další stanice, do níž kolo vrátíte. Takto by například mohla vypadat budoucnost ve městech, která se rozhodnou využít bike sharing neboli sdílení kol. „V České republice fungujeme zatím jen v pražském Karlíně. Ve světě máme ale síť stanic ve městech v Anglii, Francii, Polsku a Saúdské Arábii,“ vysvětlil Vojtěch Sláma ze společnosti Homeport, jež na veletrhu URBIS sdílení kol představuje.

Detektory poskytující data o dopravě nebo obsazenosti parkoviště. Mobilní rozhlas pro hromadnou komunikaci s občany přes mobil nebo chytré pouliční osvětlení, které měří stav ovzduší nebo má integrovanou nabíječku pro elektromobily či wi-fi. To jsou další z exponátů, jež až do soboty návštěvníci výstavy uvidí. Zástupci Veletrhů Brno a města se letos rozhodli obnovit značku veletrhu URBIS, který má nové téma: Smart City (neboli Chytré město – pozn. autorky).

„V České republice doposud chyběla akce, kde by primátoři a starostové měst spolu s hejtmany krajů Česka a Slovenska mohli vidět chytrá řešení určená pro potřeby jejich občanů. Proto jsme se jako město Brno aktivně zapojili do přípravy veletrhu URBIS 2017, který by se tímto směrem chtěl dlouhodobě profilovat,“ představil nový projekt Jaroslav Kacer, náměstek brněnského primátora pro oblast Smart City. Téma chytrého města podporuje i Evropská komise jako součást programu Horizont 2020. „Jen na letošní rok je na jednotlivé výzvy týkající chytrých měst a udržitelnosti vyčleněno téměř sto čtrnáct milionů eur,“ prozradil ředitel veletrhu Radim Tichý.

Prezentace chytrých technologií končí v sobotu. V ten den bude program zaměřen přímo na občany, proto také mohou akci navštívit za zvýhodněné vstupné. Navíc každý návštěvník, který má v příjmení název stavebního řemesla, má po celou dobu vstup zdarma.

Celým veletrhem se nesou tři hlavní témata: zdroje, kvalita života a správa. Své již fungující projekty představuje i Brno. „Rádi bychom, aby byla více vidět chytrá řešení, která v Brně již existují. Z toho důvodu jsme se domluvili s městskými společnostmi, jako jsou Brněnské komunikace, Teplárny Brno, Technické sítě Brno, SAKO Brno a Dopravní podnik města Brna, aby nechaly návštěvníky nahlédnout pod pokličku svých zavedených projektů,“ dodal Kacer. Kromě vyzkoušení nové „šalinkarty“ se návštěvníci seznámí se způsobem řízení dopravy v Brně, datovým centrem nebo řízením veřejného osvětlení.

Akce se koná souběžně se Stavebními veletrhy Brno a veletrhem nábytku a interiérového designu MOBITEX. Ty také lákají nejvíce návštěvníků. "Uvažuji o tom, že budu stavět, a tak hledám nějakou inspiraci. Nejvíc mě proto zatím zaujaly vzorové domy za pavilonem Z," řekl Libor Dalík, který vyrazil v první řadě na Stavební veletrh. „Přivedli mě sem spolubydlící. Jsme ze Stavební fakulty VUT, tak jsme se přišli podívat. Je tady toho ale málo, proto mám zatím docela smíšené pocity,“ svěřil se další návštěvník Radek Hanuliak.

Klíčová slova: URBIS, Smart city, veletrh, MOBITEX

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.