16.04.2019 20:49


Věk prvorodiček rok od roku roste

Autor: Simona Chlupová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Své první dítě si stále více žen pořizuje až v pozdějším věku. Jedním z důvodů je změna hodnot.

Ilustrační foto autor: Jana Komárková

Brno – Stále více žen odkládá své mateřství na pozdější dobu. „Vysokou školu jsem dostudovala ve 24 letech. Poté jsem nastoupila do zaměstnání a chtěla získat nějakou praxi. Když už jsem dítě chtěla, tak jsem nenašla partnera, který by se chtěl vázat, mít dítě a zodpovědnost,“ vypráví Michaela Urbanová, která měla své první dítě ve 34 letech.

V polovině devadesátých let bylo prvorodičkám v průměru 22 let. Od té doby se věk žen, ve kterém mají první dítě posunul na dnešních 29 let. Podle Českého statistického úřadu je nejvyšší průměrný věk prvorodiček v Praze, a to 31 let. „Nejvýraznější vývoj věku prvorodiček byl od poloviny devadesátých let do roku 2010, nyní už stoupá trochu volněji,“ říká sociolog Petr Fučík.

Faktorů, které ovlivňují tento trend je několik. Rozvoj vzdělání, jiná situace na trhu práce i bydlení a proměna hodnot. „Když to zrekapituluji, tak jako výhodu vidím, že jsem jako mladší cestovala, sportovala, bavila se s přáteli, takže mi nic neuteklo a teď se raduji z malého prcka,“ zmiňuje ze svého pohledu výhody pozdějšího mateřství Urbanová. Na druhou stranu mluví i o negativech pozdního mateřství, kterými jsou zvýšená zdravotní rizika pro matku i dítě.

O pozdějším mateřství se však nedá mluvit jako o něčem, co společnost nikdy nezažila. „Během komunismu bylo běžné brát se a mít děti velmi brzy. To, ale byla výjimka. Když se podíváme na starší data, zjistíme, že za první republiky se lidé brali a měli děti také v pozdějším věku,“ připomíná Fučík.

I přes tento trend jsou stále ženy, které své mateřství neodkládají a dítě mají velmi brzo. „Miminko bylo plánované, hodně spontánně, ale bylo. Nikdy předtím jsem nepřemýšlela, kdy chci mít děti. Jestli chci být mladá matka nebo naopak, ale nakonec jsem ráda, že to tak je. I když mi pár lidí řeklo, že jsem si zkrátila mládí a zničila život,“ vypráví Jana Komárková, která porodila své první dítě ve 20 letech.

Klíčová slova: věk prvorodiček, mateřství, děti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.