18.03.2013 09:16


Veganstvím člověk vyjadřuje soucit nejen se zvířaty, ale i s ostatními lidmi

Autor: Barbora Valešová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Patrik je vegetarián od šestnácti let, poslední dva roky ze svého jídelníčku vypustil veškeré složky živočišného původu. Pochází z města Malacky ze Slovenska, na fakultě sociálních studií v Brně studuje environmentalistiku a sociologii. S Kolektivem pro zvířata v Brně se podílí na organizaci VeganFestu. Je frontmanem veganské core kapely, která se označuje jako drug free.

Co přesně obnáší být veganem?

Člověk si hlídá jídelníček, který vylučuje všechny živočišné složky, ať už je to maso, vejce, mléko nebo med. Zároveň nepoužívá kosmetiku a čisticí přípravky, které jsou testované na zvířatech. Vegani by taky neměli nosit žádné kožené, hedvábné nebo vlněné věci. Z širšího hlediska je to potom environmentálnější přístup k přírodě a ještě z širšího i vymezení vůči drogám, což už souvisí se zdravým životním stylem, který někteří vegani taky propagují.

Patrik zpívá ve veganské kapele. Foto: Barbora Valešová

Co byl počáteční impuls k tomu, že ses rozhodl přestat jíst maso?

Náhodně jsem se dostal k dokumentu Pozemšťané, který popisuje způsoby, jak se lidi chovají ke zvířatům. Ať už jde o zabíjení kvůli masu, zneužívání při laboratorních pokusech nebo v cirkusech. Tento dokument mě hodně zasáhl, do té doby jsem vůbec nepřemýšlel nad tím, že to, co mám na talíři, je kus živé bytosti. Po zhlédnutí jsem v podstatě ze dne na den přestal jíst maso.

Jak na to reagovalo tvé okolí?

Rodina to nejdřív brala dost špatně. Hlavně otec se s tím nemohl smířit. Tvrdil mi, že je to pro člověka nepřirozené, že budu nemocný, vypadají mi vlasy, zuby a do roka umřu. Samozřejmě typické nesmyslné argumenty. Tak dva týdny byla situace doma opravdu napjatá, ale postupně je to přestalo bavit.

Takže tvé rozhodnutí začali plně respektovat?

Ano, časem to přijali a byl jsem za to dost vděčný. Mamka mi pak začala vařit tak, abych to mohl taky jíst. Byl jsem hrozně rád, že mám tak skvělou mamku. A v poslední době pozoruju, že i doma se začínají snažit jíst trošičku líp. Nemyslím si, že by někdy na veganství přešli, ale určitý posun k lepšímu, co se vztahu k jídlu týká, na nich určitě pozoruji.

Každý vegan nemusí jíst zdravě

Jak ty sám pociťuješ, že na tebe život bez masa působí?

Největší rozdíl poznám hlavně při sportu. Mám lepší výdrž a hrozně rychle se mi začaly regenerovat jakékoliv rány. A maso člověku zatěžuje nejen tělo, ale i mysl. Takže mám taky pocit, že dokážu všechno vnímat z širšího hlediska.

Rozhodl ses sice stát veganem z etických důvodů, ale vážně ti chuť masa nikdy nechyběla?

Maso opravdu ne, spíš pro mě bylo horší obejít se bez sýrů, protože ty jsem vždycky miloval. Ale pak jsem se sám sebe zeptal, jestli je pro mě důležitější moje chuť nebo to, za čím si stojím, a pak mi to opravdu ze dne na den přestalo všechno chybět. A samozřejmě když jednou za čas člověk dostane chuť na něco z minulosti, jako třeba smažený sýr,  tak existují rostlinné náhrady.

Myslíš si, že jíš zdravě?

Nejdřív musím říct, že být veganem ještě automaticky neznamená jíst zdravě. Pokud bude člověk jíst bílé rohlíky, chipsy a nevyváženou stravu, rozhodně to není zdravé, i když veganské ano. Já se snažím jíst vyváženě a vyhýbám se průmyslově zpracovaným potravinám se spoustou aditiv, takže myslím, že jím zdravě.

Stačí ti při nakupování nabídka, kterou mají v běžných obchodech nebo musíš chodit do specializovaných prodejen?

Dnes už různé pomazánky, rostlinná mléka a tofu nabízí každý supermarket. Samozřejmě, kdo si chce shánět nejrůznější  náhražky masa, musí do obchodů se zdravou výživou. Já mám třeba dost jednoduchý jídelníček, jím hlavně hodně syrové stravy a luštěnin. I tak ale raději chodím do malých zdravých výživ a na tržiště, protože se snažím podporovat místní zemědělce a obchodníky.

Vegansky se dá najíst i v menze

Jak vypadá tvůj běžný jídelníček?

Třeba dnes jsem měl k snídanil rýžové mléko s ovesnými vločkami, konopným semínkem, rozinkami, goji a ořechy. K obědu mívám většinou rýži, luštěniny, nějaký salát, ale v podstatě cokoliv, co zahrnuje běžná kuchyně, se dá udělat i vegansky. K svačině si dávám ovoce a k večeři co zbude. Myslím, že veganská strava vyjde mnohdy daleko levněji. Záleží na tom, jak je člověk náročný.

Patrik závodně jezdí na kole. Foto: Archiv Patrika Gažo

Chodíš někdy do menzy? Dokážeš si z její nabídky vybrat něco vhodného?

Někdy tam zajdu. Vybrat se určitě dá. Poslední dobou si všímám, že nabízí i dvě nebo tři vegetariánská jídla. Ne všechna jsou úplně bez živočišných složek, ale i tak to vnímám  jako posun dopředu.

Jaké jídlo máš nejraději?

Hodně rád mám různá čínská jídla s rýží, třeba tofu na kari. Taky nudle se zeleninou, ty jsou sice smažené, takže moc zdravé to není, ale občas si je dám. Ale jinak vybíravý nejsem, chutná mi fakt všechno.

Maso člověku nic dobrého nepřinese

Jak reaguješ na argumenty, že jíst maso je pro člověka přirozené a že i v přírodě se jedí zvířata navzájem?

Zvířata v přírodě nemají jinou možnost. Pro ně je to otázka přežití, ale člověk se bez masa v pohodě obejde a protože je obdařen rozumem, měl by být natolik uvědomělý a zvířata pro maso nezabíjet.

Myslíš tedy, že se lidské tělo bez živočišné bílkoviny skutečně obejde?

Já jsem dokonce přesvědčený, že maso je pro člověka škodlivé. Trávící soustava lidí je při srovnání daleko bližší býložravcům než masožravcům. To, že něco dokážeme strávit ještě neznamená, že nám to prospěje. Můžeme klidně sníst plast, nic se nám nestane, ale nic nám to ani nedá.

Člověk jí ale maso po miliony let.

Jíst maso je jen kulturní tradice, která vznikla v době hladu, kdy jsme neměli jinou možnost obživy. Dnes je to naprosto zbytečné. Zvlášť, když v zemích třetího světa hladoví miliardy lidí, protože spousta rostlinné produkce, která by je mohla nasytit, se použije pro výkrm dobytka. Takže z toho širšího pohledu veganství není jen o soucitu se zvířaty, ale v podstatě i s ostatními lidmi na planetě. Současný způsob života je neudržitelný a myslím, že jediné řešení, jak neskončit v obrovské environmentální krizi, je celosvětové veganství.

Je reálné, aby všichni přešli na veganství?

Nevím, jestli je to reálné. V to můžu maximálně doufat. Spíš si myslím, že lidé jsou opravdu nepoučitelní a nějak více budou schopni se omezit teprve, až uvidí přímé dopady toho, co svým jednáním způsobují. Vždyť spousta lidí, i když ví, že má zdravotní problémy, tak svůj jídelníček prostě nezmění, raději umře. V tomto ohledu si myslím, že je lidstvo hodně apatické. Ale jak říkám, stále doufám, že se to posune k lepšímu.

Klíčová slova: rozhovor, veganství, životní styl

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Silvestr | 20. 03. 2013, 15:19
Super rozhovor! Go veg :)
Martin | 19. 03. 2013, 09:51
Fajn kluk. Díky za inspirativní rozhovor.