28.10.2015 14:06


Veganství jako cesta k záchraně planety

Autor: Klára Slavíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Veganství, neboli vyřazení masa a mléčných výrobků z jídelníčku, je stále populárnější. Jde nejen o způsob stravování, ale zejména o životní styl. Lidé si dobrovolné ochuzování jídelníčku o živočišné produkty zdůvodňují různě – eticky, rozumově či zdravotně… Dokument Cowspiracy, který se tímto tématem zabývá, nabízí další silně pro-veganský argument. Přichází s tezí, že jde o jedinou schůdnou cestu, jak odvrátit krach naší planety a nasytit rostoucí populaci.

Klára Slavíčková, Foto: Lucie Brutovská

Zní to logicky. Přestat vykrmovat hospodářská zvířata, nakrmit rovnou sebe a nepřicházet tak o drahocenné živiny. Film je plný děsivých faktů. Na výrobu jednoho hamburgeru se spotřebuje tolik vody, že by se v ní dalo dva měsíce sprchovat. Živočišná výroba vytváří více skleníkových plynů než automobilová doprava celého světa. Nejvýraznější dopad na kácení tropických lesů má ze všech vlivů opět živočišná výroba. Nejvíce zarážející je, že se tímto problémem ekologické organizace ve svých kampaních vůbec nezabývají. Dokument Cowspiracy naznačuje, že za tím stojí masné společnosti, které za cenu mlčení environmentální organizace finančně podporují.

O tom, jestli je zjištění pravdivé nebo ne, můžeme jen polemizovat. Zatajování faktů vychází nejspíš z toho, že konzumace masa a mléka je v naší společnosti hluboce zakořeněná. Ekologická organizace, která by začala lidem vštěpovat myšlenku, že pojídání masa je špatné, by brzy přišla o své příznivce. Živočišné produkty jsou považovány za běžnou součást jídelníčku, bez které není možné přežít. Díky mnohdy nepravdivým a nepodloženým argumentům zapřisáhlých „masožroutů“ tak zřejmě veganství svět nezachrání. A to i přesto, že se veganská komunita v poslední době, díky trendu zdravé výživy, rozmáhá.

Celkově ale většinová společnost určitou snahu o ochranu přírody vyvíjí. Evropská unie ji nazývá udržitelný rozvoj. Otázkou však zůstává, zda pro záchranu světa bude stačit pouhé mluvení o změnách za pomoci biopaliv a recyklace. Možná by přírodě více prospěly razantnější změny týkající se každého z nás. Tenhle typ řešení je nám však stále proti srsti, jelikož napadá náš životní styl a odporuje pohodlnosti, na kterou jsme si zvykli.

Klíčová slova: veganství, enviromentalistika, cowspiracy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.