27.04.2017 09:54


Vedení Telče se snaží zbavit řízkových turistů

Autor: Marie Majdičová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Několik významných jubileí letos slaví lidé v Telči. V březnu si připomněli pětadvacet let od zápisu historického centra na Seznam světového kulturního dědictví. Na přelomu letních prázdnin bude pětatřicátý ročník folkového festivalu Prázdniny v Telči. A v srpnu propuknou oslavy 490. výročí od narození Zachariáše z Hradce, který městu vtiskl jeho nezaměnitelnou renesanční podobu. 

V Telči turisté zahájili sezónu 1.dubna, kdy kastelán Bohumil Norek odemkl zámeckou bránu. Foto: Marie Majdičová

Telč – Hledání rovnováhy mezi potřebami obyvatel a turistů provází vedení Telče už pětadvacet let. Tolik totiž letos uplynulo od zápisu města na seznam kulturního dědictví UNESCO. Na jedné straně stojí podnikatelé, kteří se snaží využít turistické atraktivity místa a také prestižního označení. Naproti nim jsou radní města, kteří se snaží starat o místní obyvatele a zároveň nalákat co nejvíce návštěvníků, aby podnikatelům lépe zajistili jejich živnost. „Opravy chodníků je někdy těžké spojit s péčí o památky a jejich propagací,“ popsal senátor za Jihlavsko Miloš Vystrčil.

Přestože je Telč nejvyhledávanější památkou na Vysočině, někteří podnikatelé si stěžují, že jim označení UNESCO nic nepřineslo a turisté se na místě dlouho nezdržují. Podle kastelána telčského zámku Bohumila Norka ale živnostníci neumějí nálepky Unesca využít. Nabídka ubytování a stravování není dostatečná. „Stále jsou rezervy, funguje to tak na padesát procent,“ posoudil Norek.

Telč navštěvují takzvaní řízkoví turisté. „Přijedou na zámek, pak jdou možná na prohlídku. Sní řízek a jedou pryč,“ popsal Norek. Ke změně přístupu příchozích je podle jeho názoru potřeba, aby podnikatelé návštěvníkům nabídli například zajímavý program nebo akce. Jedině tak je mohou ve městě zdržet déle. Další skupinou jsou turisté, kteří přijedou, všechno si vyfotí a odjedou. Kvůli nim musel kastelán zavést vstupné na nádvoří a do zahrady zámku.

Také někteří místní se shodují na tom, že by v Telči mělo být více kulturních akcí. „Je toho mnohem víc, co by radní mohli ve městě udělat, má velký potenciál. Hlavně je třeba zaujmout a zaměřit se na mladší lidi,“ zmínil student Petr Doskočil. Renesanční zámek a náměsti si jezdí prohlédnout spíše návštěvníci středního věku. „Do Telče jezdí málo lidí, kterým je do pětadvaceti let,“ upřesnila Eva Janoušková z Katedry cestovního ruchu Vysoké školy polytechnické v Jihlavě. Podle ní do města polovina turistů přijíždí poprvé a více než pětatřicet procent z nich přicestuje ze zahraničí.

Klíčová slova: Telč, turistický ruch, obyvatelé, zámek, řízkoví turisti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.