20.04.2018 13:17


Vedení města se zajímá o bytovou situaci v Poličce

Autor: Jan Kuchta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Polička od loňského června spolupracuje s Agenturou pro sociální začleňování na zmapování současného stavu bydlení ve městě. Výsledkem bude zpráva založená na několika probíhajících výzkumech a diskuzích s oslovenými obyvateli. Informace vedení města využije k přizpůsobení bytové politiky potřebám obyvatel.

Ulice Na Bídě, Polička autor: Policka.org

Polička – V červnu letošního roku Polička završí spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování.  Město tím získá informace o poměrech bydlení, které využije při zlepšování bytové nabídky všem příjmovým skupinám. Mezi největší problémy patří nedostupnost kvalitního bydlení.

Jednou z výzkumných metod je forma fokusních skupin, tedy oslovování konkrétních lidí spadajících do různých kategorií, jako jsou třeba rodiny s dětmi, senioři či samostatně žijící osoby. Se zástupci těchto skupin poté organizátoři pořádají setkání, na kterých probírají problémy během řízené diskuze.

První z těchto setkání proběhlo na konci března. „Přineslo vhled do problémů a bariér, na které při hledání ideálního bydlení naráží rodiny s dětmi. Finanční nedostupnost kvalitního bydlení a specifické požadavky pronajímatelů byly velkým tématem diskuze,“ uvedla Anita Stanislavová, lokální síťařka pro obec s rozšířenou působností Polička.

Účastníky prvních fokusních skupin oslovoval sociální odbor městského úřadu nebo případně neziskové organizace s nabídkou zapojení se, místem a termínem setkání. Účast obyvatel je však dobrovolná a anonymní. Do konce června plánuje město dalších šest setkání.

Zároveň probíhají i schůze odborníků ze státního a neziskového sektoru. „Na nich se jednotlivé aspekty místní bytové politiky diskutují a hledají se společná řešení. Na těchto setkáních budou prezentovány i výstupy z fokusních skupin, které následně předložíme Radě a Zastupitelstvu Města,“ dodala Stanislavová.

Mezi stávající problémy patří například zvyšování průměrného věku obyvatel kvůli stěhování mladých lidí z města nebo kritický nedostatek bytů. Problém se sháněním bytu v Poličce má téměř každý zájemce, protože volné kapacity městských bytů i těch na soukromém trhu jsou velmi omezené, uvádí podkladová analýza pro město Polička z listopadu loňského roku. 

Problém s nedostatkem bytů potvrzují i obyvatelé Poličky. Jednou z nich je i Kristýna Nožková. „My jsme před třemi lety kupovali byt. Nechtěli jsme panelák, takže výběr nebyl moc velký. Hledali jsme bydlení asi půl roku a nakonec jsme sehnali byt v příjemné lokalitě od známých,“ upřesnila.

Klíčová slova: Polička, bydlení

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.