15.05.2017 20:59


Vedení měst na Jihlavsku motivuje své obyvatele ke třídění odpadu

Autor: Marie Majdičová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

I v menších vesnicích na Vysočině lze najít sběrná stanoviště, kde jsou kromě běžných kontejnerů na papír, plast a sklo také nádoby určené ke sběru textilu a baterií. Zástupci obcí tisknou informační letáčky nebo vydávají zahradní kompostéry za snížené ceny, aby přiměli obyvatele k většímu zájmů o ekologii a zacházení s odpadky.

Ilustrační fotografie. Foto: Marie Majdičová

Vysočina – Tašky na tříděný odpad si mohou lidé v Telči vyzvednout zdarma od pondělí 15. května. Zastupitelé města se tak snaží motivovat obyvatele k oddělování různých druhů odpadu. Kromě barevných tašek chystají také finanční odměnu za určitý počet separovaných kilogramů. V nedaleké Třešti se vedení města k podobnému kroku nechystá. Nově přistěhovaným rodinám ale rozdává brožurky informující o tom, jak zacházet s odpadky v domácnosti.

Pro vyzvednutí tašek se lidé musí nejdříve zaregistrovat do městského systému. K tomu je třeba vyplnit webový formulář. Pomocníkem jsou především pro ty domácnosti, ve kterých lidé s rozdělováním odpadků teprve začínají.  „Doma třídíme prakticky všechen odpad, máme na to vyhrazené nádoby, takže tašky nevyužijeme,“ řekl Jan Rod z Telče.

Odměnu v podobě stravenek získají obyvatelé Telče, kteří vytřídí více než je celorepublikový průměr na osobu. Ten podle společnosti EKO-KOM, která zajišťuje veškerou recyklaci obalů, činí 44 a půl kila papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. „Každý, kdo tohoto čísla dosáhne, nebo ho překročí, dostane stravenku. O její hodnotě teprve jednáme,“ uvedl zaměstnanec z Odboru rozvoje a územního plánování Jiří Salus. Lidé finanční odměnu poprvé obdrží v červnu.

Také v Třešti klade zastupitelstvo města důraz na třídění odpadu. „Rozdáváme brožurky a další informace si lidé mohou přečíst na webu,“ shrnula Sára Pokorná z Ekonomického odboru. Na internetových stránkách tak mají zájemci možnost dozvědět se, kde je nejbližší místo s kontejnery, nebo jak získat kompostér.

Klíčová slova: třídění odpadu, tašky, Telč, Třešť, motivační program, stravenky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.