17.03.2017 07:28


Vedení Masarykovy univerzity odmítá příjmout odpovědnost za zadlužené nemocnice

Autor: Klára Vašíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Z brněnské Fakultní nemocnice a Fakultní nemocnice u sv. Anny by se podle návrhu zákona, který na začátku měsíce schválila vláda, měly od nového roku stát univerzitní nemocnice. Návrhem zákona se nyní budou zabývat poslanci. Rektor Masarykovy univerzity je v současnosti proti. 

Z Fakultní nemocnice Brno by se od nového roku měla stát univerzitní nemocnice. Foto: Klára Vašíčková

Brno – Z deseti fakultních nemocnic v České republice by se od příštího roku měly stát univerzitní nemocnice. Patří mezi ně i Fakultni nemocnice Brno a Fakultní nemocnice u sv. Anny. Tento zákon by měl přispět k vzájemné spolupráci mezi vysokou školou a nemocnicemi v oblasti vzdělání i výzkumu.

Podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka zákon přispeje k efektivnějšímu řízení veřejných nemocnic. Zákon chce zároveň zajisit spolupráci nové generace lékařů s nemocnicemi. Vedení univerzit by se díky zákonu mohlo podílet na rozhodovacích procesech ve spolupracujících nemocnicích. Zákon předpokládá orgány jako rada univerzitní nemocnice a akademická rada, ve které budou i zástupci z vysokých škol.

Účast v radě ale odmítá přislíbit rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Rektor návrh považuje za přínosný, ale není spokojen s finančními problémy nemocnic. Nemocnice se potýkají s vysokým zadlužením a univerzita nemůže příjmout zodpovědnost za chybně nastavené financování. Masarykova univerzita nebude mít v radě své zástupce, dokud se nevyřeší dosavadní zadluženost a financování v budoucnosti, uvedla mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Mluvčí dodává, že se vedení školy nelíbí ani uspěchanost, s jakou byl návrh sestavován. 

Univerzitní nemocnice by nově byly právnickou osobou, kterou bude možné ustavit a zrušit pouze zákonem. Tyto nemocnice by hospodařily s majetkem od státu a výnosy by používaly pouze na úhradu nákladů spojených se svou činností.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.