13.12.2019 16:53


Věděla jsem, že mi jde o život, řekla mladá dívka, které se vlivem hormonální antikoncepce vytvořila krevní sraženina

Autor: Kristýna Dostálová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Kombinovaná hormonální antikoncepce zvyšuje riziko vzniku trombózy, neboli krevní sraženiny. Ta může ohrozit zdraví a dokonce i život pacienta. Eliška H. přestala užívat kombinovanou hormonální antikoncepci když zjistila, že má genetické predispozice k vyšší srážlivosti krve. Bohužel už bylo pozdě – následující den se u ní rozvinula trombóza v noze. Skončila na anestesteziologicko-resuscitačním oddělení v Brně a nyní čeká, jestli ji budou operovat.

Brno – Sedmnáctileté Elišce H. (redakce celé její jméno zná, ale z důvodu neplnoletosti jej neuvádí) předepsala před čtyřmi měsíci hormonální antikoncepci její gynekoložka. V tu dobu Eliška netušila, že má Leidenskou mutaci a mutaci 20210 v genu pro protrombin, které způsobují vyšší srážlivost krve, což může vést až ke vzniku zánětu povrchových žil, neboli trombózy. Při této nemoci dochází k zanícení žil důsledkem krevní sraženiny. Pokud žena tuto diagnózu má a bere hormonální antikoncepci, výrazně se u ní zvyšuje riziko vzniku trombózy. Eliška užívala hormony, aniž by o riziku věděla. O svých predispozicích ke krevním sraženinám se dozvěděla až potom, co se svojí současnou gynekoložkou nebyla spokojená a přešla k jiné. 

„Teprve ta druhá gynekoložka mi udělala testy na genetické mutace, které způsobují vyšší srážlivost krve, prý pro jistotu. Když totiž někdo tyto predispozice má a bere kombinovanou hormonální antikoncepci, hrozí, že u něj může vzniknout trombóza.”

Ačkoliv je trombóza nebezpečná kondice, která může vést i ke smrti pacienta, žádný gynekolog nemá povinnost tyto genetické testy na srážlivost krve v souvislosti s předepsáním kombinované hormonální antikoncepce nabízet. Počet lidí, kteří mají geneticky určený sklon k vyšší srážlivosti krve, se odhaduje na dvě až tři procenta. Jelikož se toto testování neprovádí plošně, mohou být tato čísla ještě vyšší.

„Dorazily výsledky z testů. Doktorka mi řekla, že mám obě dvě mutace, což je s užíváním kombinované antikoncepce nebezpečné. Řekla mi, ať počkám na konec cyklu, abych neotěhotněla, a pak ať hormony vysadím. Jenže ještě tu noc potom, co jsem ji vysadila, mě začala strašně bolet noha,” řekla Eliška.

Neustávající bolest stehenního svalu byla tak velká, že ji v noci probouzela. „Ráno už jsem na nohu nebyla schopná došlápnout, chůze vyvolávala agonii. Odpoledne mi noha natekla a bolela ještě víc. K večeru jsem se nemohla pohnout, aniž bych naříkala bolestí,” popsala bolestivý rozvoj nemoci.

Její otec ji navečer odvezl do nemocnice. „Byla jsem si jistá, že se jedná o trombózu. Dočetla jsem se o ní v letáčku přiloženém k antikoncepci a taky jsem věděla, že moje predispozice k větší srážlivosti krve může trombózu způsobit. Byla jsem vyděšená,” řekla Eliška o cestě do nemocnice.

V nemocnici ji poslali na ultrazvuk, kde jí definitivně potvrdili rozsáhlou trombózu. První pomocí při trombóze je injekce Heparinu do břicha, její stav byl však natolik vážný, že jí museli začít krev nitrožilně ředit a podávali jí antibiotika. 

„Řekli mi, že je ten můj nález tak velký, že u mě hrozí plicní embolie,” uvedla. Jde o stav, při kterém se krevní sraženina dostane do plic. Pokud se trombóza neléčí správně, může se krevní sraženina dostat do mozku a způsobit cévní příhodu. Nyní je Eliška H. stále pod dohledem lékařů, kteří zvažují, že jí krevní sraženiny z nohy odstraní operativně. 

Mezi rizikové stavy, které mohou vést ke vzniku trombózy patří obezita, užívání hormonální antikoncepce, kouření, nedostatek pohybu, věk nad 50 let, stres a genetické mutace způsobující větší srážlivost krve. Když se u pacientky sejde užívání hormonální antikoncepce spolu s mutacemi, může dojít ke vzniku trombózy i v mladém věku. Přesto není u gynekoložek časté, že se před předepsáním antikoncepce dělají genetické testy na tuto fyzickou kondici. Genetické testy se provádí především u žen, které již trombózu prodělaly nebo mají v rodině anamnézu mutací způsobujících vyšší srážlivost krve. 

Klíčová slova: nemoc, trombóza, antikoncepce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.