07.05.2016 19:13


Vědecký park VIDA zabaví i dospělé

Autor: Pavlína Zichová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Je čtvrteční podvečer a dveře vědeckého parku VIDA se opět otevírají výhradně dospělým návštěvníkům. Navštívit vědeckou party VIDA After Dark jsem se rozhodla dnes i já se svým přítelem. Ten se na večer těšil celý den, ale mé pocity jsou smíšené. Pozvánka vypadala zajímavě. Opravdu ale může vědecký park primárně zaměřený na dětské návštěvníky oslovit i dospělého člověka?

Vědecké centrum VIDA! (Zdroj: ©VIDA! science centrum)

Celý svůj život jsem tak trochu skeptik. Pozvánka slibovala bar a hudbu, kvůli tomu ale nemusím chodit do parku VIDA. Ještě u vstupu, když mne slečna na pokladně žádá o zaplacení vstupného, stále váhám. Večer je dlouhý, nebudu se tu nudit?

Na takové úvahy je však již pozdě. Stojím před turniketem se vstupenkou v ruce. A musím přiznat, že za tou pomyslnou hranicí běžného světa se rozprostírá zcela jiný svět. Sálem se rozléhá příjemná taneční hudba. Místnost je plná podivně vypadajících přístrojů a vynálezů, které vybízejí k tomu, abych je podrobně prozkoumala.

K prvnímu exponátu přistupuji trochu s nedůvěrou. Je to asi metr dlouhá, vodorovně umístěná skleněná trubice naplněná do poloviny vodou. Zakývám jedním koncem zařízení, tak jak mi radí popisek. Uvnitř trubice se rozpoutá miniaturní vlnobití. Ne, že by to bylo něco objevného, musím ale uznat, že to vypadá zajímavě. Takové moře v láhvi bych ráda měla i doma.

Na dalším exponátu si zkouším simulaci záplav. Z lehce vyvýšené nádrže teče voda dolů přes stavidla až na malou umělohmotnou vesničku. Když se mi konečně podaří vodu pustit tak, abych zaplavila domky do poloviny, mám z toho až škodolibou radost.

Poletuji od jednoho exponátu ke druhému s jiskřičkami v očích a cítím se jako by mi bylo opět deset let. I když se za své přehnané nadšení lehce zastydím, rychle mě to přejde. Když se totiž rozhlédnu kolem sebe, vypadají tak všichni návštěvníci. Pouští ke střeše balony s horkým vzduchem, roztáčejí proudem vzduchu různé druhy vrtulí, natřásají se na plošině simulující zemětřesení a při tom všem se náramně baví.

Expozice vědeckého parku VIDA (Autor: Pavlína Zichová)

Ještě jsem nedošla ani do poloviny expozice a odbíjí devátá hodina. Spěchám se podívat na večerní Science show. Tématem večera je přitažlivost, proto mě trochu zaskočí zjištění, že se science show zaměří na vztah ohně a vody. Herci a jejich chemické pokusy mě však přesvědčí, že voda s ohněm jdou celkem dobře dohromady.

Po skončení science show mě láká i promítání dokumentu Rébus zvaný touha, ale mrzelo by mě, kdybych si nevyzkoušela všechny exponáty. Dostávám se tedy do části s tématem Civilizace. Spalovacím motorům jsem nikdy nerozuměla, proto jejich modely míjím a pokračuji ke stolkům s hlavolamy. Nedokáži se však na logické operace s hlavolamy dostatečně soustředit. Je tu přece ještě tolik věcí, co musím vyzkoušet.

Jak postupuji dál, objevují se exponáty, kde můžete svou sílu či smysly poměřit s někým jiným. S přítelem hned porovnáváme, kdo z nás dvou má lepší reflexy. Snažíme se zachytit padající tyčku dříve než ten druhý nebo soutěžíme kdo se udrží déle na nestabilní plošině.

Sotva se dostanu k poslednímu exponátu, dnešní večer v parku VIDA končí a já opouštím tento svět poznání a experimentu. Svět, kde se dospělí stávají opět dětmi a přitom poznávají zákonitosti světa, který je obklopuje.

Klíčová slova: Vědecký park VIDA, VIDA After Dark

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.