13.04.2017 08:32


Vědci se proměnili v herce. Divákům v krátkých vystoupeních představili své výzkumy

Autor: Dominika Sladká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

O novinkách současného vědeckého výzkumu se mohli dozvědět hosté osmého brněnského Science slamu. Pět odborníků z brněnských univerzit jim v několika minutách nastínilo témata, jimiž se zabývají. Pomocí hlasování pak diváci rozhodli o tom, který výstup byl nejzábavnější nebo nejzajímavější.

Audio

         
    Autor: Dominika Sladká

Vítěze vybrali sami diváci. Foto: Dominika Sladká

Brno – Soutěž v předávání složitých myšlenek zábavnou formou se 12. dubna odehrála v brněnském kině Scala. Studenti, pracovníci i absolventi brněnských univerzit v ní divákům v osmi minutách představili vlastní výzkum pouze s pomocí rekvizit, které si sami přinesli. V Brně se Science slam konal poosmé.

Podle organizátora Petra Holíka se soutěž od doby svého vzniku hodně vyvinula. „Myslím si, že rosteme ve zkušenostech i objemu. První brněnské Science slamy byly komorní, ale za pět let se z nich stala velká akce,“ řekl Holík. Počet diváků navštěvujících vystoupení výzkumníků je asi pětkrát vyšší než v začátcích.

Hlavním účelem soutěže, která je zároveň i divadelním představením, je šíření myšlenek a nadšení pro vědu. Účastníci se pokouší divákům v osmi minutách shrnout část výzkumu, na němž pracují. Nejlepšího řečníka pak vybírají samotní diváci. Za vystoupení výherce získává jak malou drobnost od organizátorů, tak i zpětnou vazbu od publika a kolegů z různých vědních oborů.

Osmý ročník vědecké soutěže vyhrál student fyziky Ondřej Kovanda. Divákům se na Science slamu snažil vysvětlit, že fyzika a normální svět, ve kterém žijeme, jsou si v mnohém podobné. „Kvantová pole a bramborová pole mají společného více, než by se na první pohled mohlo zdát. A tím analogie mezi matfyzáckými objekty zájmu a normálním světem zdaleka nekončí,“ představil téma svého výzkumu výherce.

Kvantová fyzika však není jediný obor, o kterém se diváci mohli něco dozvědět. Výzkumníci jim přiblížili i taková témata, jako je výzkum popela, folklor nebo informační bezpečnost. Přítomní se dokonce dozvěděli, jak by měli správně sedět.

Z pěti vystoupení však každý divák mohl dát hlas jen jednomu. „Bylo těžké se rozhodnout, který výstup byl nejlepší, protože všechna témata mi připadala zajímavá. Navíc jsem mohla hodnotit jak informační hodnotu řeči, tak i její zábavnost. Nakonec jsem ale dala hlas výherci,“ sdělila studentka Michaela Lebedíková.

Brněnští organizátoři se při přípravě Science slamu inspirovali vídeňskou verzí soutěže. I v zahraničí jsou vědecko-řečnická představení úspěšná. Podle pořadatele Holíka se divákům líbí jejich forma. „Řečníci zpřístupňují složité informace velmi jednoduchým způsobem. Je to formát, u kterého se divák dozvídá nové věci a zároveň se baví,“ vysvětlil Holík.

Sedmý Science slam, který se konal vloni na podzim, vyhrála astrofyzička Lenka Zychová s vystoupením Jak se rodí hvězdy. Kromě toho, jaké ingredience ke svému vzniku hvězdy potřebují, se diváci mohli dozvědět třeba i to, k čemu slouží v sociálních vědách zkoumání hodnot.

Klíčová slova: Science slam, Brno, věda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.