14.10.2020 21:58


Ve Zlíně už trasují úředníci i studenti

Autor: Dominik Pohludka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dvacet zaměstnanců Krajského úřadu Zlínského kraje od dnešního rána pomáhá s trasováním pacientů pozitivních na COVID-19. Připojili se tak ke studentům Univerzity Tomáše Bati, kteří s hygieniky spolupracují již od konce září.

S hygieniky a studenty už trasují i krajští úředníci. Foto: Krajský úřad Zlínského krajeZlín – Každým dnem roste v Česku počet lidí nakažených koronavirem. Aktuálně je ve Zlínském kraji 4531 aktivních případů. Například okres Uherské Hradiště dlouhodobě patří mezi nejzasaženější regiony v Česku. Hygienici už přestávají zvládat trasování nakažených, proto povolali na pomoc krajské úředníky.

„Krajská hygienická stanice se na nás obrátila s žádostí o výpomoc a my jí samozřejmě vyjdeme vstříc,“ sdělil ředitel Krajského úřadu Zlínského kraje Milan Štábl. Do obvolávání rizikových kontaktů se již dnes zapojilo více než dvacet úředníků, kteří v pondělí prošli školením. „Jsme připraveni poskytnout další zaměstnance, pokud o to bude zájem,“ přiblížila situaci mluvčí úřadu Adéla Kousalová.

Jak dlouho budou úředníci vypomáhat s trasováním, zatím není jasné. Podle mluvčí se bude spolupráce s hygieniky odvíjet od aktuální epidemiologické situace.

Od konce září s hygienickou stanicí spolupracuje také Univerzita Tomáše Bati, která zřídila vlastní call centrum v prostorách univerzitní knihovny. S trasováním v současnosti pomáhají dvě stovky dobrovolníků z řad studentů. „Call centrum je v provozu denně včetně víkendů a svátků od 9 do 17 hodin, jede na dvě směny. Na každé z nich je přibližně dvacet studentů,“ přiblížila mluvčí univerzity Petra Svěráková.

V jednom běžném dni dobrovolníci odbaví přes dvě stovky hovorů. Kromě toho také pomáhají s vystavením žádanky na testy. „Pro studenty je to obrovská zkušenost a odpracované hodiny se jim započítají do školní praxe,“ dodala Svěráková.

Podobně s hygieniky spolupracují úředníci v Liberci a Ostravě. Šedesát zaměstnanců v září uvolnil také Úřad vlády na pomoc s trasováním v Praze a ve Středočeském kraji. Rizikové kontakty obvolávají i studenti Univerzity Palackého v Olomouci a Technické univerzity v Liberci.

Klíčová slova: koronavirus, COVID-19, Zlín, Krajský úřad, Univerzita Tomáše Bati

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.