24.10.2016 14:39


Ve filmu spousta věcí chybí, říká hlavní hrdina představení Limonádový Joe

Autor: Simona Ferulíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Premiéru představení Limonádový Joe předvedli v sobotu herci Městského divadla Brno. Lukáš Janota hraje hlavního hrdinu, samotného Limonádového Joea. Postavu hrdinného kovboje, který pije jen Kolalokovu limonádu.

Brno – Představení Limonádový Joe mohou lidé zhlédnout v říjnu a listopadu v Městském divadle. Herec Lukáš Janota ztvárňuje hlavní roli, postavu mravného a zdatného pistolníka Joea. Text už se dočkal i filmového zpracování. Podle Lukáše Janoty ale září Limonádový Joe na divadle daleko více než ve filmu.

 

Limonádový Joe alias Lukáš Janota v civilu

V čem se liší pojetí Limonádového Joea Městským divadlem Brno od dosavadního, ať už filmového nebo divadelního, zpracování?

Tak jako v každé parodii, i v Limonádovém Joeovi se objevují odkazy na různé reálie z doby, ve které vznikla. Ne vše, co bylo aktuální před padesáti lety, funguje dnes. Naše verze je jiná než ty předešlé a taky se v ní objevují odkazy na současné věci. Jakýmsi nepsaným podtitulem našeho představení je: „Každá doba má svého Joea“. Chceme být aktuální, originální a invenční, což je podle mě jediná možná cesta. U takového titulu to vyžaduje značnou dávku odvahy, protože fanoušků Limonádového Joea je plno a jistě budou mít vysoká očekávání.

Myslíte si, že má tato česká komediální klasika hodně fanoušků?

Jsem o tom přesvědčen. Při generálních zkouškách jsme se jen tak pro zajímavost ptali diváků, kolik z nich nezná Limonádového Joea. Většinou zvedlo ruku maximálně pět procent lidí. To je celkem vypovídající. Přece jen je to takový český Zorro a žádný podobný myslím není. Navíc od doby filmu se Limonádový Joe masově proslavil a objevuje se vcelku pravidelně v televizi. Podle toho soudím, že fanoušků je víc než dost.

Vy sám jste fanouškem filmu Limonádový Joe nebo vůbec jeho postavy?

Nejsem skalní fanoušek filmu, i když jsem ho v dětství viděl mnohokrát. Dokonce jsem jej vůbec nevnímal jako parodii, snad proto, že jsem byl ještě dítě. Měl jsem pocit, že je to prostě trochu divný český western. Dnes už to samozřejmě chápu. A nedá se říct, že bych byl před tím nějakým fanouškem. Kdyby se mě tehdy někdo zeptal, kdo je mým oblíbeným českým hrdinou, tak bych si na Joea asi ani nevzpomněl a nejspíš bych řekl Jára Cimrman.

Vy říkáte, že každá role je výzva a že žádná role není lepší než druhá. Takže nemáte nějaký vzor, vysněného hrdinu, kterého byste si chtěl zahrát?

Asi nejsem ten typ a nikdy jsem neměl vyložené favority. Ale měl jsem moc rád Vinnetoua a Old Shatterhanda. Superhrdiny mám rád a je jich hodně, ale vyložený favorit není. Podobně je to taky s těmi rolemi. V podstatě jste už odpověděla za mě. Každá role je výzva a požehnání a jsem za ně za všechny rád. 

Postava Limonádového Joea představuje mravní ideál. Co si o tom myslíte? Vidíte v té postavě i vy nějaký ideál?

Mravně dokonalý člověk podle mě neexistuje a ani Joe jím není. Kdyby ze sebe člověk vymazal všechno zlo, tak by přestal být člověkem. Každý si v sobě nese dobro a zlo, ať už v jakémkoli poměru. Podle mě neexistuje nikdo, kdo by v sobě zlo neměl vůbec. Možná v sobě má někdo zla opravdu málo, ale vždycky v něm je. Tvoří to naši živočišnost a lidství. A i v Joeovi musí být nějaká zášť nebo zlo. Vždyť on sám říká, že byl ochráncem zákona, jehož jménem zatýkal, střílel i věšel a k tomu dodává: „To víte, mladost radost.“ Je to sice vtip, ale kdyby byl Joe úplně dobrý, tak nikoho nezastřelí ani nepověsí. Jen toto zlo dobře míří proti jinému zlu. 

Je něco, co je pro vás během zkoušení a učení se nové role těžké?

U mě to většinou bývá taková horská dráha propadů a euforií. Jeden den to jde a pak to zase nejde vůbec. Klasický rozklad osobnosti v procesu zkoušení. Mám v sobě své komplikátory, které musím postupně povypínat a pak už je to dobré. Je to zároveň vzrušující a zábavné, ale také frustrující a vyčerpávající. Někteří lidé si myslí, že si herci jen tak hrají, ale aby to byla pravda, musí si před tím projít velmi náročnou cestou.

Proč myslíte, že by diváci měli vidět Vašeho Limonádového Joea?

Měli by ho vidět, protože je zajisté překvapí a rozhodně pobaví. Ve filmovém zpracování spousta věcí chybí, například spousta muziky. A celkově je to nádherná westernová parodie, která na divadle podle mě září daleko více a je daleko magičtější než ve filmu. Mám filmové zpracování rád, ale v televizi vás neobklopí nádherná hudba skvělého orchestru a určitě taky neucítíte onu magickou přiboudlinu střelného prachu.

 

 

 

 


Klíčová slova: Limonádový Joe, Lukáš Janota, Městské divadlo Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.