20.05.2019 18:55


Ve dvaceti vyhrál komunální volby. Pokud jste schopní, věk nehraje roli, říká

Autor: Jakub Smyčka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Jen málo studentů kandiduje v komunálních volbách, ještě míň jich je ale zvoleno anebo dokonce volby vyhraje. Studentu Tomáši Pavelkovi se to ale v obci Mořice na Prostějovsku povedlo a nevidí na tom nic zvláštního. „Chtěl jsem spojit lidi ve vesnici,“ zdůrazňuje Pavelka, který v Mořicích už několik let působí jako knihovník a po loňských volbách i lídr opozice.

Tomáš Pavelka (20) studuje druhým rokem právo na Masarykově univerzitě, pracuje pro Sdružení místních samospráv a působí jako obecní knihovník v Mořicích, malé vesnici s asi 500 obyvateli. Do komunálních voleb na podzim kandidoval jako lídr sdružení Volba pro Mořice, které volby vyhrálo. Nakonec skončil v opozici, ale zájem o politiku a dění v obci jej neopustil.

Autor se s respondentem zná, proto mu během rozhovoru tyká.

Jak tě napadlo zapojit se do komunální politiky?

Od útlého dětství jsem se snažil pomáhat na kulturních akcích v obci, později už jsem některé i pořádal. To všechno se dělo pod taktovkou našeho dlouholetého starosty, který byl ale po dlouho trvajícím nátlaku v roce 2014 vystřídán a já jsem tušil, že je šance na jeho dvacetileté dílo navázat a lidi ve vesnici spojit, proto jsme to zkusili a nakonec uspěli.

Kde jsi sháněl lidi, kteří by s tebou kandidovali?

Naše zastupitelstvo má 9 členů a ze začátku se mě hodně lidí ptalo, kde ve vesnici najdu 9 mladých lidí, kteří by se chtěli zapojit do politiky. Já jsem ale věděl, že nebudu hledat jenom mladé lidi. Hlavně to museli být lidé, za které bych se dokázal postavit a zároveň by byli užiteční pro vesnici. To se docela podařilo, i když to nebylo jednoduché. Někteří kandidaturu odmítli, řekli, že nám klidně nějak pomůžou, ale tou pravou politikou si špinit ruce nechtějí.

Takže jsou všichni starší, než ty?

Přesně tak. Kandidovaly u nás celkem čtyři strany a náš věkový průměr byl nejnižší. Pořád se ale pohybujeme kolem 40 let, což je vlastně dvojnásobek oproti mně. Ale povedlo se mít kandidátku vyváženou, dokonce jsme tam měli pět žen a čtyři muže, což u ostatních vůbec nehrozilo.

Jak jste dopadli?

Vyhráli jsme, získali jsme téměř 40 procent hlasů a 4 mandáty. Dokonce jsme já a jeden můj kamarád získali více preferenčních hlasů než současný starosta. Z toho jsme cítili, že lidé nějakou změnu zřejmě chtějí. Na první schůzi zastupitelstva bylo řečeno, že je férové, aby vítěz voleb zkusil sestavit koalici, což mě i trochu překvapilo. Ta situace ale byla docela patová, protože jsme stáli sami proti všem ostatním. V podstatě to je koalice z minulého volebního období, jenom rozdělená do tří kandidátek, aby získali více mandátů. V tomhle je ten volební systém hrozně nespravedlivý. Nabídli jsme bývalému starostovi, že můžeme sestavit širokou koalici. On by zůstal na radnici každý den jako uvolněný místostarosta a já bych byl neuvolněný starosta. Tím by se rozdělily kompetence na postu starosty, který je i vzhledem k narůstající administrativě pro jednoho člověka poměrně náročný. Nejedná se o nějaký přelomový nápad, vím o několika dalších vesnicích, kde tento model úspěšně funguje. Bohužel jsme ale nakonec byli odmítnuti a skončili v opozici.

Setkal ses s podceňováním okolí kvůli svému věku?

Už před volbami mi moji blízcí říkali, že to bude pro voliče značný problém. Přece jenom mám 20 let, takže jsem to taky bral jako faktor, který jde proti mně. Na druhou stranu mě ale lidé znají z knihovny nebo kulturních akcí, je nás tady pět set, každý se zná s každým. Volby jsem v podstatě vyhrál, respektive jsem byl o jeden hlas druhý, takže lidé asi vnímají, že se pro tu vesnici snažím dělat hodně.

Myslíš, že hraje roli velikost obce?

Velikost obce nehraje zásadní roli, pokud se pohybujeme zhruba do 10 tisíc obyvatel. Je důležité, aby ostatní člověka uznávali za to, že něco vytvořil, nějak se angažuje. Já to nejvíce vnímám u knihovny, která dřív nebyla objektivně moc dobrá. Povedlo se z ní stvořit něco výjimečného a dnes sbírá spoustu ocenění. Lidé vnímají, že je to do jisté míry zásluha knihovníka a člověk získává v jejich očích kredit. I ve větších městech jsou ve volbách úspěšní lidé, kteří třeba vedou nějaké městské instituce nebo spolky. Samozřejmě často kritizují vedení obce, ale z té konstruktivní pozice. Chtějí pro tu obec pracovat, vnímají její chyby a jdou do toho s tím, že nechtějí být slavní nebo mocní, chtějí zvelebit místo, kde žijí.

Takže bys doporučil komunální politiku i mladším lidem?

Určitě. Sice jsem se stal nejmladším zastupitelem okresu (Prostějov, pozn, aut.), ale v kraji jsou i mladší, vím o jedné kandidátce z Mohelnice, kde měl lídr 18 let a sedí v zastupitelstvu, stejně tak i někde na Šumpersku. Pokud jsou ti lidé schopní, počítá se především program, ne věk.

Dělali jste před volbami kampaň?

Jsme malá obec, moc se to tady nedělá, žádné guláše ani koblihy nerozdáváme (smích). Chtěl jsem ale lidem představit svoje kandidáty. Sice se všichni ve vesnici známe, ale bylo důležité jim ukázat náš program, co konkrétně chceme a jaké problémy v obci vidíme. Vydali jsme takovou brožurku, kterou jsme distribuovali do schránek asi týden před volbami. Dali jsme si na tom docela záležet, sedli jsme si na to s grafikem a tak. Tím jsme chtěli dát lidem najevo, že si vážíme jejich důvěry a že to bereme vážně.

Kolik taková kampaň na vesnici stojí?

My tady v Mořicích máme asi 160 schránek, čili vytisknout tyhle materiály není nijak zvlášť nákladné. I s nějakými grafickými pracemi jsme se vešli do tří tisíc korun, což se dá v pohodě pokrýt ze zdrojů kandidátů.  

Čím ještě se kromě komunální politiky zabýváš?

Dělám toho spoustu, někdy jsou to projekty na pár měsíců nebo let, jindy zase dlouhodobější věci. Jsem například obecní knihovník, to je činnost, kde člověk opravdu vidí plody svojí práce. Pracuji ve Sdružení místních samospráv, kde myslím získávám dobrou průpravu k tomu, abych práci zastupitele vykonával zodpovědně. Vidím, jaké problémy řeší jiné obce a můžu u nás implementovat inovace, které vidím jinde. Jsem registrovaný příznivce Starostů a nezávislých a angažuji se v jejich mládežnické frakci, což mi dává nové podněty, impulzy a myšlenky, které taky můžu přenést do své vesnice. Zmínil bych určitě i studium práva na Masarykově univerzitě. Zastupitelstvo může vydávat vyhlášky, strategicky plánuje a je poradním orgánem starosty. V tomhle všem je znalost právních konsekvencí přínosná a pro mě hodně zajímavá. To, co se člověk učí na přednáškách, vidí potom v praxi.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.