19.04.2019 16:46


VDIFF: Když čtrnáct umělců propojí svá díla

Autor: Magdaléna Čevelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Návštěvníci mohou nově navštívit výstavu VDIFF, která je k vidění v Domě pánů z Kunštátu. Na projektu kurátora Milana Mikuláštíka se podílí čtrnáct umělců a umělkyň z nastupující generace, kteří reprezentují osobité přístupy k obrazu.


Brno – Je vstupem umělé inteligence na pracovní trh ohrožena také pozice umělce? Nejen takovou otázku si klade výstava VDIFF, která propojila umělce z nejrůznějších koutů republiky i světa. „Záměrem je vytvořit spojení, v rámci něhož se budou obrazy přelévat do prostorových instalací, vytvářet vzájemné vizuální konfrontace a rozehrávat polemiku nad podobnostmi a rozdílnostmi zúčastněných umělců," uvedl kurátor projektu Milan Mikuláštík.

Jedním ze zastoupených přístupů je brikoláž, což je slučování různých předmětů s cílem vytvořit nový kontext. „Má autorská technika je založená na překlápění skleněných nebo plastových nádob na plátno, které se nachází v horizontální poloze. Pohybem nádoby po plátně vzniká sytá barevná stopa,“ řekl jeden z umělců Patrik Kriššák. „Obrazy, které jsou na této výstavě, navazují na cyklus Joyful. Začala jsem na něm pracovat loni na podzim,“ sdělila malířka Alžběta Krňanská.

Termín Visual diff si kurátor výstavy vypůjčil z oblasti počítačového programování. Označuje způsob kontroly souborů pomocí zrakového porovnání. Název odkazuje na skutečnost, že výstava představuje malbu v době, kdy jsou počítače a digitální technologie každodenní realitou. „Nejenže výrazně ovlivňují vizuální vnímavost, ale jsou také samy schopny vnímat. Kladu si tedy otázku, zda bude umělá inteligence v budoucnosti umělcem i recipientem uměleckého díla?“ dodal Mikuláštík.

Na úterní vernisáži představil Kriššák vlastní experimentální malířskou techniku. Divák by měl odcházet z výstavy inspirovaný možnostmi malby, které na výstavě všichni vystavující prezentují,“ uvedl Kriššák.  Nizozemský umělec Roel van der Linden zdarma maloval maloformátové rychloportréty zájemců z řad návštěvníků. U obrazů se mi líbí, že působí na mou představivost a zároveň jsou i zajímavé na oko. Namalovat jsem se nenechala, vernisáž to ale určitě obohatilo,“ řekla návštěvnice Zuzana Stará.

VDIFF v prostorách prvního patra Domu pánů z Kunštátu doplnila také nová instalace projektu mladého polského výtvarníka. Obě výstavy budou k vidění do 2. června.

Klíčová slova: výstava, VDIFF, umění, malba

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.