17.05.2015 20:35


Včelí život není žádný med

Autor: Stupková Jana | Kurz: Stisk | Kategorie: Publicistika

Možná nejste včelaři, možná nejíte med, přesto ve vašem životě hrají včely důležitou roli. Můžeme jim totiž poděkovat za opylené květiny, takže třeba i za ovoce na stromech.  Včely jsou pro nás tak důležité, že dokonce Albert Einstein řekl: „Pokud by zmizely na zemi včely, zbývají lidem pouze čtyři roky života.″

Pocházím ze včelařské rodiny. Můj otec se včelaření věnuje už dlouho, a tak u nás nikdy nebyla nouze o med, vosk nebo dezinfekční propolis. Vždy jsem včelí produkty vděčně přijímala. Teď se blíží zkouškové. Já jsem se rozhodla učení oddálit ještě o chvíli a vyrazit ke včelím úlům. Rozhodně o sobě tak nemůžu tvrdit, že bych byla pilná jako včelka.

Včelař se dívá do úlu. Foto: Jana Stupková.Na louce u včelína dostávám od otce včelařské rukavice a kuklu, to abych byla alespoň trochu chráněná před včelími žihadly. Zbytek těla chráněn není a můžu vám prozradit, že jsem obdržela čtyři bodnutí.

Nejdříve odkrýváme stříšku úlu, abychom mohli nahlédnout do včelího království. Intenzita bzučení se rázem zvyšuje a otec mi podává doutnák. „Když včely cítí kouř, tak si naberou trochu medu a odletí. Je to pro ně takové znamení k evakuaci,″ povídá mi otec a kontroluje první rámky. Začíná totiž důležitá část našeho úkolu: hledání matičky. To se ale lehce říká. Ve zdravém úle je přes sezonu i padesát tisíc včel a najít jen o několik málo milimetrů větší včelí královnu se zdá skoro nemožné.

Při kontrole rámků se díváme i po roztočích Varroa, které přenáší infekční nemoc varroázu. Ta byla přivlečena z Indie a evropský druh včely, tedy včela medonosná, se jí neumí bránit. Není totiž agresivní jako ta indická a neumí roztoče vykousat. Včelaři jim proto musí pomáhat a pečlivě sledovat, jestli se v úle larvy neobjevují. Kontrolujeme včelí plásty. Foto: Jana Stupková.

Na silné bzučení jsem si už zvykla a udivuje mě dokonalý systém. Včely mají v úle vše perfektně zorganizované. Za prolomení kódu, takzvaného včelího tance, obdržel Karl von Frisch v roce 1973 Nobelovu cenu. Právě včelím tanečkem si létavky předávají informace třeba o nalezištích květů. Těch za celý den jedna včela stihne opylovat až tři tisíce a to vše v průměru dva až čtyři kilometry od úlu.

Krásné geometrické včelí plásty mě nepřestanou fascinovat (zvláště pak, když jsou plné medu). Každá včela se za svůj život podílí na produkci asi půl lžíce medu. To jak jsou včely pracovité, se jim dá asi jen stěží upřít. Kéž bych na tom byla stejně.

Klíčová slova: včely, med, včelařství

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.