05.03.2020 10:48


Vážně nemocní se dočkají speciální péče i doma. Postarají se o ně ošetřovatelé domácího hospice

Autor: Kateřina Milotová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zpříjemnit poslední týdny života pomůže vážně nemocným lidem nově otevřené Centrum paliativní péče v Brně. Od včerejška mohou pacienti i jejich blízcí navštívit poradnu na Poliklinice Zahradníkova. Nově budou lékaři za pacienty jezdit i domů.

Primátorka města Brno Markéta Vaňková si prohlíží ambulanci paliativní péče na Poliklinice Zahradníkova

Brno – Starších obyvatel přibývá a s tím roste i potřeba zdravotní a sociální péče. Podle České společnosti paliativní medicíny připadá na sto tisíc obyvatel jedno zařízení specializované péče. V Brně doteď fungovala pouze dvě a kapacita byla nedostačující. Město se proto rozhodlo pomoct a podpořilo vznik nového Centra paliativní péče pro pacienty v posledních stádiích nemoci.

Na Poliklinice Zahradníkova postupně vzniknou tři pracoviště. Poradna pro paliativní péči přivítala první pacienty už včera. Ambulance paliativní medicíny bude poskytovat odbornou pomoc od 1. dubna. Třetím zařízením je domácí hospic, který lidem umožní důstojně dožít ve známém prostředí domova za dohledu ošetřujících. „Poslední dny života tak člověk může strávit v rodinném kruhu namísto nemocnice a přitom je mu poskytována odpovídající lékařská péče,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS).

Nově vzniklé centrum v Brně provozuje jako jediné v České republice přímo město prostřednictvím příspěvkové organizace. „Město Brno se paliativní péčí zabývá už několik let. Dlouhodobě podporuje neziskové organizace Hospic na Kamenné a Hospic u svaté Alžběty. Poprvé v Česku ale vznikne mobilní hospic zřizovaný přímo městem,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Provoz domácího hospice zahájí Poliklinika 1. května. Hospic bude fungovat 24 hodin denně po 7 dní v týdnu. Pacienti jen zavolají a ošetřovatelé jim ihned poskytnou zdravotní péči. „Paliativní péče se netýká jen pacientů v posledních týdnech života. Usnadní život také dlouhodobě nemocných lidem v řádu měsíců až let,“ popsala Regina Slámová, vedoucí lékařka Centra paliativní péče Brno. „Poradna by měla být praktickým průvodcem v době nemoci pro nemocné i jejich rodiny,“ dodala.

Centrum bude úzce spolupracovat s domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem a s rodinnými příslušníky nemocných. „Určitá lékařská pomoc se dá aplikovat i v domácím prostředí a není nutné pacienty neustále převážet do nemocnice. Tyto převozy jsou pro psychiku pomalu umírajícího člověka neuvěřitelná zátěž. Paliativní péče nutnosti častých převozů zabrání,“ vysvětlil Hladík.

Do budoucna město plánuje koupi pěti elektromobilů. „Vozidla budou využívat sestry a lékaři k zajištění paliativní péče pro pacienty v domácím prostředí,“ dodal náměstek Hladík.

Veškerá paliativní péče bude pro pacienty zdarma. Hradit ji budou pojišťovny. „V současné době intenzivně jednáme s Jihomoravským krajem ve věci výběrového řízení a následného uzavření smlouvy se zdravotními pojišťovnami,“ upřesňuje Kamila Krausová, ředitelka Sdružení zdravotnických zařízení II Brno. Finančně podpořit Centrum paliativní péče budou moct dárci prostřednictvím Sociálního nadačního fondu města Brno a Jihomoravského kraje.

Klíčová slova: Brno, hospic, Centrum paliativní péče, domácí hospic, Poliklinika Zahradníkova

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.