18.12.2017 16:34


Vánoce ve víru velkoměsta - nová tradice či bezduché vykořisťování?

Autor: Vendula Čermáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Doba běží kupředu a nechává za sebou víru, tradice i soukromý život. Vánoce už nejsou, co bývaly. Teplo domova a vánoční stromek střídají bary, restaurace a čirá bezstarostnost. Na něčí úkor to ale jít musí.

koktejl bar (zdroj: commons.wikimedia.org)

Na Štědrý den bude otevřená každá čtvrtá restaurace, ozývá se z médií. Za zbylé tři čtvrtiny mohou konzervativci, kteří Vánoce raději tráví doma, píše tisk a skoro se zdá, jako by se tito „konzervativci“ měli za svůj přístup k Vánocům stydět. Už není moderní sedět kolem vánočního stromku, zpívat koledy, pouštět svíčky, lít olovo. Městský člověk tráví Štědrý den veřejně. Soukromé Vánoce jsou relikt venkova, tradice se vytrácí stejně rychle, jako do střední třídy přichází fenomén bohémství.

Na co se celý den trápit s přípravou několikachodové večeře? Na co kupovat rybu, kterou pak člověk musí vlastníma rukama zabít? Na co být zavřený doma s rodinou? Spousta lidí by vám odpověděla, že Vánoce jsou pro ně výjimečný den a strávit ho celý s rodinou při vaření a pečení cukroví je to nejkouzelnější, co je za celý rok čeká. Tak to máme ty tři čtvrtiny zavřených restaurací. A zbytek?

Na Štědrý den si oblečou to nejlepší a nejdražší, co ve skříni mají, sednou do auta a jedou do centra. Vyhlédnou si pěknou restauraci reprezentativní cenové skupiny a pakuž se nechají obskakovat a obsluhovat, vedou bezstarostné rozhovory, vymění si dárky a domů se nechají odvézt taxíkem. Bohémské Vánoce. Vzpomenou si ale tito moderní lidé alespoň jednou během večera na ty, kdo je obsluhují? Není to náhodou novodobé otroctví, na Štědrý den dřít pro vyšší třídu a za cenu vlastních sil jí zajistit bezstarostné svátky?

Co když servírky a číšníci v restauracích a barech jsou právě ti lidé, kteří by Vánoce nejraději trávili v soukromí domova se svými nejbližšími? Myslíte si, že o svátcích pracují dobrovolně? Myslíte, že nemají rodinu, která je postrádá na štědrovečerní večeři?

Až budou v restauracích obsluhovat roboti, bude na veřejných Vánocích špatné už jen to, že jsou veřejné. Sebeprezentace tak stoupá mezi nejvyšší lidské hodnoty a možná je dobré zamyslet se nad tím, že automaticky dolů tlačí některé jiné zásady. Dokud ale člověk obsluhuje člověka, jeden z nich by měl sebrat veškerý altruismus, který má, koupit kapra a začít vařit vodu na brambory. 

Klíčová slova: vánoce, restaurace, tradice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.