13.05.2017 21:14


V zimě jsme park fotili dronem, abychom viděli, kde lidé vyšlapávají cesty, říkají autoři nové podoby parku na Moravském náměstí

Autor: Hana Husovská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ve středu skončila v brněnském Urban centru výstava soutěžních návrhů nové podoby parku  na Moravském náměstí doplněná o návrhy žáků základních škol. Zároveň se uskutečnilo také setkání s autory vítězného návrhu, architekty z ateliéru Consequence forma Martinem Sládkem a Janicou Šipulovou. "Moravské náměstí je místo, které má největší potenciál skloubit náměstí s parkem," shodují se v rozhovoru.

Martin Sládek a Janica Šipulová prezentují novou podobu parku na Moravském náměstí. Foto: Hana Husovská

Proč myslíte, že uspěl zrovna váš návrh?
JŠ: Dokázali jsme dobře přečíst, jaké jsou největší potenciály toho místa a jak je využít.
MS: Také se nám podařilo správně definovat, že je to jak park, tak i trochu náměstí. Umožnili jsme, aby tam tyhle dvě věci fungovaly vedle sebe, což nebylo vůbec jednoduché.
JŠ: Chtěli jsme využít každý kout toho parku. Například námi navrhované dětské hřiště jsme umístili cíleně vedle kavárny, i když je zároveň vedle rušné ulice. Ten prostor by jinak nebyl nijak využíván. Kavárna navíc nabízí skvělý výhled na panorama města, který byl doposud opomíjen. V současné době park doplňujeme o další cesty podle toho, kudy lidé nejvíce chodí. V zimě jsme park fotili dronem, abychom viděli, kde vyšlapávají cesty.  

Kdo všechno se na návrhu podílel?
MS: Jsme to my dva, Petra Buganská a Bára Kudelová, ale kromě toho i celá řada odborníků, se kterými jsme to konzultovali.
JŠ: Byli mezi nimi i zahradní architektky z Rakouska a Londýna, vodní a dopravní specialisté nebo odbornice na dendrologický průzkum.

Na co jste se soustředili při navrhování?
JŠ: Našim cílem bylo udělat kvalitní veřejné prostranství, které by obohatilo život obyvatel v Brně a najít adekvátní řešení, které bude vhodné především pro tento park.

Jak se bude park lišit od současné podoby?
JŠ: Přibyde kavárna, místa na relaxaci, dětské hřiště, ale i multifunkční prostor pro konání různých akcí a především více cestiček skrze park.

Právě tento prostor – Urban park square (neboli náměstí městského parku) je dominantou vašeho návrhu. Co si od této plochy slibujete?
MS:
Na náměstí Svobody se můžou konat určité akce, ale nebude tam nikdy park. V Lužánkách se zase budou konat jiné věci, ale nikdy tam nebude náměstí. Park na Moravském náměstí je místo, o kterém si myslíme, že má největší potenciál tyto dvě věci skloubit.
JŠ: Potenciál této plochy spočívá v tom, že bude sloužit jako zázemí pro konání akcí, ale zároveň bude fungovat během dne, i když tam žádná akce nebude.

Kde berete inspiraci? Máte nějaký vzor?
JŠ:
Inspirací jsou pro nás nejrůznější podněty. Kvalitní veřejné prostory nebo již existující projekty ve světě, ale i v Brně nebo v přírodě. Velkou inspirací jsou pro nás určitě i lidé, pro které jsme pracovali, nebo u kterých jsme studovali nejen v Česku, ale i v Rakousku.
MS:
Myslím, že tou největší inspirací je osobní zkušenost. Dá se říct, že to byli přímo šéfové našich kanceláří ve Vídni. V mém případě to byla Caramel Architekten, která měla tři šéfy. Tři úplně rozdílní lidé, kteří se vzájemně doplňovali. Někdy to byly i dost ostré diskuze, ale právě díky tomu vznikaly ty nejlepší výsledky. Když člověk vidí jen nějaký barák, tak je to super, může to být hezké, ale člověk nevidí ten proces, jak to vznikalo, nemá tu přímou zkušenost.

Inspirovali jste se něčím konkrétním při návrhu parku na Moravském náměstí?
MS: Byly to spíš různé dílčí inspirace, například ta dominantní plocha funguje podobně v parku na Tenerife nebo v Innsbrucku. Náš návrh vytváří hodně specifické místo, tak se člověk samozřejmě snaží dohledat nějaké reference, aby si ověřil, že to tak už někde funguje.

Consequence forma je architektonická kancelář, kterou v minulém roce založili architekti Martin Sládek a Janica Šipulová. Přestože spolupracovali již dříve, po tom, co se umístili jako druzí v soutěži Budoucnost centra Brna, se rozhodli založit vlastní ateliér. V současné době má zhruba deset nejužších členů, ale při každém projektu se toto číslo rozšiřuje o další odborníky z různých oborů, se kterými ateliér spolupracuje.

Consequence forma je zkratka pro „Consequence forms architecture“ – tedy „Důsledek formuje architekturu“. „Pro nás je nejdůležitější slovo consequence, znamená to výchozí podmínky, stejně jako důsledky našeho návrhu. Dívání se tam a zpátky a porovnávání, jak se vše vzájemně ovlivňuje, je pro nás extrémně důležité,“ říká Janica Šipulová.

Úspěchy v soutěžích:
*
2017: 3. místo v mezinárodní soutěži Nábřeží řeky Svratky
*2016: 1. místo v soutěži Park na Moravském náměstí v Brně
*2016: 2. místo v soutěži Budoucnost centra Brna

Limitovalo vás při navrhování něco?
MS: Limitů se vždycky sejde hrozně moc, ale o tom je architektura. Když říkáme limity, je dobré říct, že to může být i potenciál. Jsou to třeba stromy. Někdo může říct, že nás to omezuje, ale vlastně je to skvělý potenciál pro nás, využít toho a zachovat je. Člověk musí přijít na to, která omezení jsou opravdu problém a která jsou výhoda. Navrhovat něco bez limitů je hrozně těžké, to vlastně ani nejde.

Jak si Brno vede ve srovnání se zahraničím, co se úpravy veřejných ploch týče?
MS: To, jak se Brno stará o historické centrum, že je to jedna velká pěší zóna a díky tomu iniciuje všechny ty zahrádky, kavárny a podobně, to je hodně srovnatelné s evropskými městy. Dlouhodobě spolupracujeme s londýnskou zahradní architektkou Irene Djao-Rakitine, která když přijela do Brna, byla nadšená. Problém nastává, když se člověk vydává do jednotlivých městských částí, tam už to tak není. Často by stačilo, kdyby si ta městská část vybudovala jeden malý veřejný prostor a zainvestovala do toho, aby tam mohla vzniknout jedna dobrá kavárna, jeden dobrý obchod. Ale jinak si myslím, že kvalita brněnského veřejného prostoru je hodně vysoká.

Máte nějaké místo, které je z architektonického hlediska vaše oblíbené?

MS: Často jsou to naprosto obyčejná místa. Někam přijdete a najednou máte pocit, že je všechno správně, že je tam dobrá šířka ulice, výška domů, dopadá tam dobré světlo. Lužánky jsou úplně skvělé místo, ten park se teď s jarem probudil, žije a je tam neuvěřitelná energie. Stejně tak třeba třída Kapitána Jaroše. Když se čistí ulice a zmizí všechna auta, tak má skvělou atmosféru.
JŠ: Jinými slovy - auta jsou pro město vždy velký problém a je dobré se naučit, jakým způsobem nejlépe docílit toho, aby město nezahlcovala.

Máte naopak vytipované místo, na jehož proměně byste se rádi podíleli?

MS: Přijde mi úplně šílené, jak jsou tady lidi naučení parkovat na ulicích. To degraduje jakékoli místo. Občas mám pocit, že lidi parkují všude, kde to je možné a kde mají pocit, že jim to projde. Takže je tu vidět hrozně moc trávníků, které jsou vyježděné a udusané od aut, protože lidi tady nemají žádný systém. Jestli bych chtěl změnit jednu věc na Brně, tak je to tohle.
JŠ: Opět to vychází z naší zkušenosti z Vídně, kde mít auto znamená hodně platit, a proto je to poměrně luxusní záležitost. Ve Vídni spoustu lidí auto nevlastní, u nás ho má skoro každý. Na ulicích ve městě vidíte stará auta, protože je to pořád poměrně levné, nemusíte za parkování platit, a to je špatně. Auta většinu svého času stojí a zabírají veřejný prostor, proto by jejich parkování nemělo být zadarmo.

Pracujete v současnosti na nějakém jiném projektu?

MS: Máme jich rozběhlých strašně moc současně. Kromě soutěžních projektů navrhujeme tělocvičnu k základní škole v Novém Hrozenkově. To je taková srdcovka, protože Janica z té vesnice pochází, takže se opravdu hodně snažíme. Zároveň nás baví dělat i rodinné domy a individuální bydlení, takže to teď navrhujeme taky.
JŠ:
A stále spolupracujeme s Vídní a dalšími architekty. Vytváříme také neziskovou činnost, máme vyhlednutých pár veřejných prostranství, kde bychom rádi iniciovali jejich proměnu a spolupracovali formou participace s místními občany, tak uvidíme.

Martin Sládek

*vystudoval Fakultu
architektury ČVUT
v Praze

*absolvoval stáž
na Univerzitě v
Lublani

*pracoval ve vídeňské
kanceláři
Caramel Architekten

*zabývá se
urbanismem,
ale také navrhováním
rodinných domů
a veřejných budov

Martin Sládek a Janica Šipulová.  Foto: Hana Husovská

Janica Šipulová

*vystudovala Fakultu
architektury VUT v Brně

*magisterský stupeň
studovala zároveň
na Akademii výtvarných
umění ve Vídni

*pracovala ve vídeňské
kanceláři BKK-3

*podílela se na
urbanistických projektech,
zabývá se bydlením
a tvořením veřejného
prostoru

*má pracovní zkušenosti
z Holandska, Belgie,
Anglie a Rakouska

Klíčová slova: Moravské náměstí, park, consequence forma, Martin Sládek, Janica Šipulová

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.