17.03.2015 22:08


V UK záleží hlavně na známkách, pouhý titul dávno nestačí, říká absolvent University of Kent

Autor: Havelková Lenka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Tomáš Šikola vystudoval tříletý bakalářský program na anglické Univerzitě v Kentu, obor analytická ekonomie a ekonometrie. Jeho úsilí se mu vyplatilo, přestože přiznává, že studium na prestižní zahraniční univerzitě není nic jednoduchého a během celého studia je potřeba hodně makat. O to víc, když je člověk cizinec a na každou zkoušku je jen jeden pokus. Dnes ale nemá problém najít práci, ve svém volném čase se učí čínštinu a přemýšlí, kam podat přihlášku na další studium.

Co jsi musel udělat pro to, aby ses dostal na prestižní anglickou univerzitu?

Nejprve bylo nutné absolvovat přípravný rok, kam jsem zamířil hned po gymnáziu. Musel jsem dokonale vypilovat angličtinu, hlavně akademický jazyk, který je potom nezbytný pro přijetí na denní studium.

Bez výborné znalosti akademické angličtiny nemá člověk tedy šanci?

To určitě ne. Akademická angličtina je poměrně složitá a k tomu znalosti z gymnázia bohužel vůbec nestačí. Myslím, že se ta roční přípravka rozhodně vyplatí, protože pak člověk v prvním ročníku nemá problém při prezentacích, psaní esejů a celkově při učení se z odborných publikací. Bez toho by to opravdu nešlo.

Tomáš po promocích na Univerzity of Kent

Takže potom jsi byl brán jako rovnocenný student, nikoliv jako cizinec třeba na Erasmu?

Ano. Na to se vůbec nepohlíží, podmínky jsou potom pro všechny stejné. Pokud bych třeba dělal gramatické chyby v esejích, nikoho to zajímat nebude a byl by to velký problém, dost možná i konec studia. Hodnocení písemných projevů je opravdu striktní.  

Co třeba ústní zkoušky?

Ústní zkoušku jsem během studia žádnou neměl. Všechny výstupy byly pouze písemné, ať zkoušky nebo seminární práce. Jediný hodnocený ústní projev byl u prezentací, které jsem měl za celou dobu asi tři.

Jaký je známkovací systém? Existuje nějaký rozdíl oproti univerzitám v Česku?

Hlavní rozdíl je v celkovém hodnocení studia. V Česku je docela jedno, jaké má člověk známky během studia, důležitý je titul. V Anglii je systém nastavený tak, že na známkách celou dobu velmi záleží. Diplom, který na konci student získá, má čtyři úrovně, které nejsou v žádném případě rovnocenné. Například navazujícím studiem, tzv. master degree, mohou pokračovat pouze studenti s prvním- nejvyšším diplomem, výjimečně s druhým. Stejné je to na trhu práce, kde pro nejlepší místa, například v bankách, velkých firmách nebo státních institucích, požadují striktně jen první diplom. Se třetím nebo dokonce čtvrtým ani nemá smysl žádat o práci, protože to už nikoho nezajímá.

Jak probíhají zkoušky na konci semestru?

Na každou zkoušku je vypsán pouze jeden termín, který je pro všechny povinný. Pokud to někdo neudělá, což se vlastně skoro nestává, tak si musí zažádat o náhradní termín, který si ale musí zaplatit. Není to jak u nás, že studenti mají dva nebo dokonce tři pokusy. Pokud si někdo tento druhý termín zaplatí, automaticky dostane nejhorší možnou známku, i kdyby test napsal na sto procent. Proto všichni dělají zkoušky na první pokus.

Je součástí studia bakalářských programů také praxe v oboru?

Ano, já jsem absolvoval roční praxi během studia, kterou jsem si ale musel sehnat sám. Na některých univerzitách je možnost studovat program sendwich course, kdy je součástí studia praxe v oboru. Ta trvá rok a studentům ji zajištuje škola. Vždy je ale potřeba přerušit studium, udělat roční praxi a poté se vrátit do posledního ročníku. Pokud se člověk v praxi osvědčí, tak po obdržení diplomu většinou dostane automaticky pozici.

Ty ses ale vrátil po promocích domů. Jak vnímáš svoji pozici na českém trhu práce s diplomem z britské univerzity?

Práci jsem v Česku získal poměrně rychle, netrvalo to ani měsíc. Myslím, že mám výhodu hlavně v angličtině a samozřejmě hraje v životopisu velkou roli zahraniční studium. Další výhodou je také roční praxe v oboru, takže na to, že jsem bakalář, mám nadprůměrně placenou práci. Musím říct, že se mi ty tři roky studia v Anglii s roční praxí rozhodně vyplatily.

Budeš chtít pokračovat navazujícím magisterským studiem, nebo se spokojíš s bakalářským titulem?

Určitě chci studovat dál na inženýra. Chci si podat přihlášku na Cambridge, ale také se přiznám, že mě láká studium v Číně. Teď mám rok pauzu, takže uvidím, jak se nakonec rozhodnu. Nicméně už jsem začal chodit do kurzů čínštiny. Musím říct, že je to zábava a určitě všem doporučuju.

 

Medailon

Tomáš Šikola (*1988) pochází z Brna, kde vystudoval gymnázium Slovanské náměstí. Poté se rozhodl pro studium na Universty of Kent v Anglii, kde úspěšně v roce 2014 absolvoval bakalářské studium na oboru analytická ekonomie a ekonometrie. V současnosti žije a pracuje v Brně a zvažuje svoje další kroky. 

Klíčová slova: University of Kent, studium, zahraničí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.