16.03.2017 17:03


V Telči si letos lidé připomenou pětadvacet let od zápisu na seznam UNESCO

Autor: Marie Majdičová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Obyvatelé Vysočiny se můžou chlubit největším počtem památek zapsaných na listu světového kulturního dědictví. Mezi památkami je Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, třebíčská židovská čtvrť, bazilika sv. Prokopa a historické centrum Telče. Z těchto tří lokalit byla právě Telč společně s Prahou a Českým Krumlovem jednou z prvních českých památek zařazených na seznam kulturního dědictví.

Ačkoliv turistická sezóna ještě nezačala, v Telči na náměstí už se objevují první návštěvníci. Foto: Marie Majdičová

Telč – Na list světového kulturního dědictví UNESCO se Telč na Jihlavsku dostala před pětadvaceti lety. Březen se proto ponese ve znamení oslav tohoto výročí. Kromě výstavy fotografií českých památek zařazených na známý seznam se v Telči za dva týdny uskuteční slavnostní konference. Zvýšený cestovní ruch a prestiž místa jsou ale jedinými důsledky, které městu zařazení na seznam přineslo.

Značka kulturního dědictví Telči žádné peníze navíc nepřinese, právě naopak. „Finančně je to spíše náročnější. Snažíme se dělat řadu kulturních akcí na náměstí, kde je vstup zdarma,“ objasnila Ivana Krejčová z odboru rozvoje a územního plánování. Výhodou pro místa ze seznamu je pouze jejich větší známost, a tím pádem zvýšená návštěvnost. „Je to závazek, lidé chtějí město vidět. Zaznamenali jsme větší počet turistů než v předchozí sezóně,“ uvedla vedoucí kulturního odboru Věra Peichlová.

K oslavám telčského výročí patří výstava fotografií dvanácti českých památek patřících ke kulturnímu dědictví. Autorem fotografií je Libor Sváček. „Nejraději Telč fotím z leteckého pohledu, krásně pak vyniknou rybníky kolem náměstí,“ řekl fotograf, který město zachytil už sedmkrát. Na pětadvaceti velkoformátových panelech si návštěvníci výstavy mohou až do konce března prohlédnout kromě památek ze seznamu také fotky nehmotného kulturního dědictví jako je Jízda králů, masopust, slovácký Verbuňk a další.

Konference na konci března se bude věnovat památkám, především těm telčským. „Chceme prezentovat dobu Zachariáše z Hradce (významně se podepsal na nynější podobě města, pozn. red.) a také se zaměříme na zámek,“ sdělila Ilona Ampapová z Národního památkového ústavu. Jeho pracovníci k tématu vydali také knihu s názvem Procházka panstvím Telč.

Výročí se věnuje také Česká televize, která v těchto dnech vysílá druhou řadu cyklu Národní klenoty moderovanou Miroslavem Táborským. První sérii tvůrci natáčeli na dvanácti památkách a místech ze seznamu. Druhá řada se soustředí na navrhované objekty, například lázeňské město Luhačovice, pevnost Terezín nebo liberecký Ještěd. 

Klíčová slova: UNESCO, seznam, Telč, Jihlavsko, výročí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.