06.04.2013 15:57


V šestém ročníku studentských kampaní se utkají čtyři politické strany

Autor: Lukáš Havlík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Do boje o čtvrté patro fakulty sociálních studií vyráží čtyři politické strany. V rámci kurzu Volební kampaň v teorii a praxi se uchází o hlasy studentů politologických oborů. Volby se uskuteční 15. a 16. května elektronickou formou. S jakým kalibrem vyrukují lídři stran PRO a SSM ve snaze porazit své konkurenty? Na jaké studenty cílí jejich program? To prozradili předsedové stran v rozhovoru.

Strana Anny Rackové se zaměřila na problematiku praxe a praktických kurzů. (Foto: Lukáš Havlík)Brno - Stranu PRO (Praxe, Rozum, Originalita) vede studentka magisterského programu mediálních studií a žurnalistiky Anna Racková.

Jak bude vypadat vaše kampaň?

Z velké části je to překvapení, které budeme odkrývat postupně. Do tří týdnů natočíme filmový spot. Následovat budou slogany a určitě nějaké akce. Konkrétní ale zatím být nemůžu.

Počítáte v kampani s peněžními výdaji?

Žádný rozpočet nemáme. Chtěli bychom investovat tolik, kolik si kampaň zaslouží, takže co bude potřeba, to do ní dáme.

Kolik času zabírá příprava?

Kampaň je v začátcích a rychle se rozjíždí. Všichni chodíme do práce, do školy, proto se jí věnujeme ve volných večerních chvílích.

Co je na přípravě nejtěžší?

Nejsložitější bylo přijít s něčím originálním. Důležité je nesejít z cesty, kterou jsme si vytyčili.

Co studentům konkrétně nabízíte – proč by vás měli volit?

Máme jeden zastřešující cíl – praxi. Myslíme si, že studenti mohou mít zvlášť u humanitních oborů problém s uplatněním. Chceme jim nabídnout jiné východisko než skončit školu, zkusit si najít práci, neuspět, jít na pracák. Se studenty se musí pracovat jiným způsobem než například s nezaměstnaným středního věku. Už během studia by si měli v terénu vyzkoušet to, co studují. Zároveň tím získat kontakty, někde se zaháčkovat. Budeme se snažit najít instituce, které mají o studenty zájem a umí s nimi pracovat.

Jak nastavit praxi pro dvouoborové studenty?

Myslím, že každý student tíhne k jednomu z oborů, které studuje. Právě na něm by musel povinnou praxi absolvovat. Na druhém oboru by ji mohl mít zkrácenou, například čtrnáctidenní. Navíc se dají najít praxe, které spojují oba obory dohromady.

Díky praxi jste se dostala do medií – pracujete jako redaktorka v ČT24, zkušenosti nabíráte v Českém rozhlasu. Je to v kampani výhoda?

Rozhodně.  Náš tým je složený zejména z novinářů, víme proto, jak média pracují, jak působí.

Na katedře politologie vám schází větší počet praktických předmětů – jaký by měl být poměr mezi teoretickou a praktickou částí studia?

Záleží na konkrétním oboru. Například žurnalistika je sama o sobě praktická, poměr studia by měl být tedy půl na půl. Na jiných oborech bych si dokázala představit čtvrtinu, případně třetinu praktických kurzů.

Jak chcete svých cílů dosáhnout?

Musíme začít na úrovni kateder – zjistit, co si o našich cílech myslí, jaký mají zájem. O možnostech praxe chceme později jednat s institucemi. Mezi studenty jsme provedli malou analýzu, jestli by o praktičtější výuku stáli. Příjemně nás překvapilo, že si uvědomují důležitost praxe, a to napříč obory. Neomezujeme se pouze na studium ve čtvrtém patře fakulty.

Jak hodnotíte konkurenční strany?

Spojuje je úzké zaměření jen na čtvrté patro – v tom je trošku kritizujeme. Ale kampaň je v začátcích, nedá se zatím moc hodnotit.

V tiskové zprávě vás podporuje Jaroslav Čuřík z katedry mediálních studií a žurnalistiky. Máte ještě jiné spojence?

Nemůžu vyloženě jmenovat. Zatím nás podporují lidé zejména z pátého patra fakulty.

 

Lukáš Wiesner je nejmladší ze všech studentů kurzu. (Foto: Lukáš Havlík)Předsedou sesupení SSC (Strana splnitelných cílů) se stal student prvního ročníku bakalářského dvouoboru mediální studia a žurnalistika a evropská studia Lukáš Wiesner.

Jak bude vypadat vaše kampaň?

Plánujeme kontaktní kampaň. Nebudou chybět letáčky ani akce ve stylu jam session nebo minikoncertů. Kampaň musí být zábavná. Na sociálních sítích jsme vytvořili vlastní stránky.

Počítáte v kampani s peněžními výdaji?

Něco padne na plakáty a propagaci obecně. S investicemi počítáme, nemyslím si ale, že budou extra velké. Na pivo zdarma lákat nebudeme.

Kolik času zabírá příprava? Co je na ní nejtěžší?

Zatím bylo všechno vcelku jednoduché. Vydali jsme tiskovou zprávu a vytvořili stránky. Na programu strany jsme se shodli také velmi rychle. To těžší teprve přijde.  

Nesete název Strana splnitelných cílů – jaké to tedy jsou?

Vytyčili jsme si cíle, které nejsou v porovnání s ostatními stranami příliš velké. Zaměřili jsme se na problémy, které půjdou vyřešit. Chceme zlepšit život studentů buď jen tady na fakultě, nebo obecně na celé Masarykově univerzitě.

Je podivné, že fakulta sociálních studií nabízí obor environmentalistika a na chodbách nemá koše na tříděný odpad, které dnes najdete na všech středních školách. Ve čtvrtém patře chybí navíc automat na jídlo.

Mezi primárnější cíle patří odstranění chyb ve studijním řádu způsobující zbytečné komplikace. Dále chceme vymyslet FAQ (Frequently Asked Questions, často kladené dotazy – pozn. aut.) manuál pro absolventy, kteří po ztrátě statusu studenta často neví, jak například platit sociální a zdravotní pojištění. Studentští poradci jim na dotazy nestíhají odpovídat.

V čem jste lepší než konkurenční strany?

Pravděpodobně právě v tom, že máme jasně dané cíle a víme, že jsme schopni je splnit – když ne v rámci kurzu, tak určitě později. Není to tak, že absolvujeme předmět a tím to pro nás končí.

Jako jediná strana nemáte mezi svými členy ani jednoho politologa. Není to nevýhoda?

Je i není. Nevýhodou může být to, že na katedře politologie máme málo kontaktů, malo známých a přátel. O to víc se ale v kampani budeme snažit. Můžeme se také více odlišit od ostatních stran, zaměřit se na širší cílovou skupinu.

Stranu jste vytvořili v rámci předmětu Volební kampaň v teorii a praxi - interaktivní workshop. Chybí na katedře více takových praktických kurzů?

Jsem teprve v prvním ročníku, takže to nemůžu přesně posoudit. Podle toho, co zatím vím, si ale myslím, že více praktických kurzů by jen prospělo – třeba i v rámci žurnalistiky. Na evropských studií je velmi těžké na nějaký takový narazit.

 

Rozhovory z předsedy stran FFE - praví politologivé a PRO4 naleznete zde.

Klíčová slova: volby, FSS, čtvrté patro, rozhovor, kampaň, PRO, PRO4, FFE, SSM

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.