09.04.2020 13:54


V pražské zoo se narodilo slůně, kamera zachytila jeho příchod na svět

Autor: Kateřina Milotová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ošetřovatelé pražské zoo se radují. Na konci března se tam narodilo zdravé mládě slona indického. Do Údolí slonů přibyla sloní samička. Zoo Praha zveřejnila kamerový záznam porodu.

Sloní samička v pražské zoo (Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha)

Praha – O půl třetí ráno začala slonice Tamara rodit. Kamera v rohu místnosti celé představení natočila. Za hodinu už necelý metr velké sloní mládě stálo na nohou. Narozená samička vážila téměř sto kilo. Poslední pátek v březnu tak pražská sloní rodina přivítala osmého člena.

Porod se obešel bez komplikací. „Matka se okamžitě začala stavět nad mládě tak, aby ho měla mezi všema čtyřma nohama, a mohla jej chránit. Chovatelé neměli důvod zasahovat,“ vysvětluje kurátor chovu savců Pavel Brandl z pražské zoo. „Na vlastní nohy se slůně postavilo asi dvacet minut po porodu,“ doplňuje jej vrchní chovatel slonů Martin Kristen. Stokilová samička již od matky pravidelně pije mléko.

Z nového přírůstku se raduje i ředitel Zoo Praha. „Jsem nadšený, že máme konečně samičku. Osobně jsem si ji po dvou samečcích Maxovi a Rudim velmi přál,“ sdělil ředitel Miroslav Bobek. Sloni indičtí žijí v mateřských liniích, a proto bude slůně moci v Praze zůstat. „S napětím teď očekáváme porod druhé slonice Janity,“ dodal ředitel.

Matkou narozeného slůněte je samice Tamara, která do pražské zoo dorazila ze Srí Lanky společně s Janitou v roce 2012. Před čtyřmi lety tady porodila první mládě samečka Rudiho. Návštěvníci si po znovuotevření zoo budou moci prohlédnout celkem pět sloních samic a tři slony včetně otce narozeného slůněte samce Ankhara. Nemůžu se dočkat, až se na slony přijdu podívat osobně. Do pražské zoo chodím pravidelně a jsem zvědavá na nové slůně," těší se studentka Eliška Pavlíková z Prahy.

Chovatelé plánují postupně sloní skupinu spojit. Poprvé se slůně přes mříže setkalo s otcem tři dny po porodu ve venkovním výběhu. „Téměř po celou dobu se drželo u své matky Tamary nebo slonice Janity. Obě slonice jej bedlivě střežily,“ řekl Brandl. Přímé setkání se sloními samci ho v blízké době kvůli bezpečnosti nečeká.

Chovatelé každý den čelí ztíženým podmínkám kvůli bezpečnostním opatřením. „Obrovské poděkování patří kolegům z Údolí slonů. Vzhledem k současné situaci to pro ně bylo ještě složitější než za standardních okolností,“ vysvětluje ředitel Miroslav Bobek. Kvůli současné situaci musí ošetřovatelé pracovat ve dvou oddělených týmech.

Zoo Praha každým dnem očekává narození dalšího sloního mláděte. Matkou bude tentokrát slonice Janita, otcem jediný dospělý samec Ankhor. Ultrazvuk březí samice si i s komentářem mohou zájemci prohlédnout na novém Youtube kanálu Krátce ze zoo, kde pražský tým pravidelně zveřejňuje naučná i zábavná videa.

Klíčová slova: zoo, sloni, Praha, Zoo Praha, narození, zvířata

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.