13.11.2018 18:09


V práci s duševně nemocnými vidím smysl, říká koordinátorka dobrovolníků Kateřina Václavičová

Autor: Kristina Křivková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Ačkoliv je Kateřina Václavičová studentkou pátého ročníku psychologie na fakultě sociálních studií, pracuje i v organizaci Práh jižní Morava. Ta se snaží začleňovat lidi s duševním onemocněním zpátky do běžného života. Pomáhat lidem trpícím schizofrenií nebo poruchou osobnosti ale Kateřinu nejen že baví a naplňuje, představuje to také zajímavou zkušenost pro její budoucí profesi psychologa.

     

Studentka psychologie Kateřina Václavičová se věnuje dobrovolnictví už několik let. Dříve se zúčastnila projektu Spolu, kde vedla pohybovou terapii. Dokonce také vyjela dvakrát na Ukrajinu pomáhat místním dětem. Zkušenosti s dobrovolníctvím uplatňuje Kateřina nejen ve svém profesním životě, ale snaží se je také předat dalším zájemcům, kteří by tak mohli v budoucnu pomoct ostatním psychicky nemocným lidem.

Autorka se spolu se zpovídanou zná, proto si v rozhovoru tykají (pozn. red).

Mohla by ses představit?

Je mi dvacet čtyři let, aktuálně studuji pátý ročník oboru psychologie na fakultně sociálních studií. Původně jsem ze Zlína. Pracuji pro organizaci Práh jižní Morava.

Čemu se věnuje organizace Práh jižní Morava?

Práh jižní Morava pracuje s lidmi s duševním onemocněním a pomáhá jim se začleňováním zpět do běžného života. Působíme v rámci Jihomoravského kraje. Klientům pomáháme s bydlením, hledáním práce, využitím volného času, vzděláváním.

Co je v této organizaci náplní tvojí práce?

Jsem koordinátorka dobrovolníků. Spolu se mnou ještě pracuje jako koordinátorka kolegyně Jana Musálková. Takže máme výhodu v tom, že spolu můžeme o spoustě věcí diskutovat a vzájemně se inspirovat nápady. Zajišťujeme propagaci dobrovolníků a jejich nábor. Chodíme třeba prezentovat na školy o dobrovolnictví. Potkat se s námi mohou zájemci na různých veletrzích neziskovek. Následně zjišťujeme, co by zájemce na dobrovolnictví nejvíce zajímalo a snažím se pro ně vymyslet nejvhodnější způsob, jak se u nás zapojit. Poté jsme s nimi v kontaktu po celou dobu dobrovolnictví, domlouváme neformální setkávání s námi koordinátorkami, intervize či vzdělávání.

Kolik dobrovolníků máš na starost?

Aktuálně máme sedmapadesát dobrovolníků. Avšak to se neustále mění. Zhruba každé dva týdny se objeví nový zájemce o dobrovolnictví a samozřejmě i nějací dobrovolníci s námi spolupráci ukončí.

Jak se mohou dobrovolníci zapojit?

Možnosti dobrovolnictví dělíme do tří skupin. Zájemci nám mohou pomoci na jednorázových akcích. Máme různé akce pro veřejnost, například zahradní slavnosti, dny dětí nebo jsme teď měli Halloweenský týden v Prahu. Často potřebujeme od dobrovolníků pomoci s organizací akcí přímo na místě. Dále máme volnočasové aktivity, kdy ten dobrovolník vede lekci čehokoliv pro více klientů. Máme angličtinu, francouzštinu, němčinu, lekce jógy, lekce komunikace a asertivity. Může to být v podstatě cokoliv, co toho dobrovolníka baví a myslí si, že mu jde.

Nejvíce pak využijeme dobrovolníky na individuální setkávání s klienty. To znamená, že se dobrovolník potkává pravidelně jenom s jedním klientem a tráví spolu volný čas. Je na nich, co spolu dělají. Důležité je, aby to oba bavilo. Takže někteří dobrovolníci chodí s klienty na procházky, na kafe, do kina, do divadla nebo spolu sportují či třeba jezdí na výlety. Pokud má někdo o dobrovolnictví zájem, tak se může podívat na náš web, vyplnit formulář pro nové dobrovolníky a my si s ním domluvíme schůzku, kde mu vše vysvětlíme a přiblížíme.

Jak dlouho organizace Práh jižní Morava funguje?

Začala v roce 1999.

Jak dlouho tam pracuješ?

Pracuji tam od února 2017.

Proč ses pro takovou práci rozhodla?

Baví mě to a vidím v tom smysl. Zároveň to souvisí s oborem, který studuji.

Máš nějaké osobní zkušenosti s dobrovolnictvím?

Dříve jsem dobrovolničila v rámci projektu Spolu, kde jsem vedla pohybovou terapii. Také jsem pomáhala v nízkoprahovém centru pro děti, kam chodí děti trávit volný čas a je tam pro ně připraveno třeba i doučování. Byla jsem i dvakrát na Ukrajině přes humanitární organizaci Adra, kde jsem pracovala s dětmi.

Pomáhá tato zkušenost do budoucna při tvém kariérním zaměření?

Myslím, že je pro budoucího psychologa zajímavá zkušenost být v kontaktu s lidmi, kteří si prožili duševní onemocnění a zjistit, jak s nimi třeba mluvit a čím mohou být specifičtí. Také mi přijde fajn vědět, jakým způsobem s nimi ve službách pracujeme a co potřebují.

Jaká duševní onemocnění jsou u vašich klientů nejčastější?

Nejčastějšími onemocněními jsou schizofrenie, afektivní poruchy a poruchy osobnosti.

Musí být dobrovolníci studenti psychologie?

Máme jenom dvě podmínky, a to minimální věk osmnáct let a čistý trestní rejstřík. Není vůbec potřeba být studentem psychologie. Dobrovolník dělá často klientovi parťáka, takže psychologie není podmínkou a někdy bych řekla, že to může být pro obě strany v něčem i přínosnější, pokud třeba do psychologie či sociální práce dobrovolník dříve vůbec nezavítal.

Práh jižní Morava pořádá i spoustu akcí pro veřejnost. Bude se v nejbližší době něco konat?

Aktuálně se žádná akce pro veřejnost neblíží. Dva týdny zpátky jsme měli Halloweenský týden v Prahu, kde si mohla veřejnost přijít vyzkoušet třeba pohybovou terapii, canis terapii nebo si třeba něco vyrobit v naší sociálně terapeutické dílně. Přes zimu akce moc nemáme, ale na jaře se určitě zase nějaká objeví. Měli jsme třeba i Zeď bláznovství na Svoboďáku, což byla zeď z papíru, kde mohl kdokoliv psát „Z čeho blázní“ a „Co mu pomáhá, aby se z toho nezbláznil“. Café Práh nabízí často různé přednášky či workshopy s podobnou tématikou, takže doporučuji mrknout na program naší kavárny.

Klíčová slova: Práh jižní Morava, dobrovolnictví, duševní onemocnění

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.