30.11.2019 14:19


V pátek se rozsvítily vánoční stromy na Náměstí Svobody a Zelném trhu

Autor: Ondřej Fajstavr | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V pátek v pět hodin odpoledne se za doprovodného programu rozsvítil vánoční strom na Náměstí Svobody.  Na Zelném trhu se strom rozzářil v šest hodin. Tento rok je také 95. výročím rozsvěcení vánočních stromů v Brně a celé České republice.

Autor: Ondřej Fajstavr

Brno— Na Náměstí Svobody se za přítomnosti stovek diváků v pět hodin odpoledne rozsvítil strom a začaly adventní trhy. Po adventu se přemění na vánoční a budou trvat oproti minulým rokům až do pátého ledna.

Na náměstí zaplněném lidmi vystoupili akrobaté z Art Prometheus. Pár slov pronesli například starosta Brna-Střed Vojtěch Menzel a primátorka města Brna Markéta Vaňková. Přítomný byl i brněnský biskup Vojtěch Cikrle, který stromu požehnal.

Tradice rozsvěcení vánočních stromů v Česku vznikla před pětadevadesáti lety v Brně. „Stromy se nerozsvěcely každý rok, strom tu asi nesvítí po pětadevadesáté, je to však opravdu devadesátý pátý ročník rozsvícení,“ vysvětlila primátorka.

V roce 1924 první postavený strom připomínal dívku zachráněnou spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem, který několikaměsíční Lidušku, jak byla dívenka nakonec pojmenována, nalezl před Štědrým dnem téměř umrzlou v lese. „Příběh o záchraně Lidušky jsem slyšel poprvé, je krásné, že tradice rozsvěcení stromů vychází z něčeho takového. Je to jako vánoční poselství,“ řekl návštěvník akce Přemysl Kučera.

Rozsvěcení stromu se zúčastnili i členové skupiny Rebelie proti vyhynutí, kteří na náměstí krom transparentů upozorňujících na změnu klimatu přinesli i seschlý strom. „Snažíme se poukázat na postupující a závažnou klimatickou nouzi. Za několik desítek let může vánoční strom vypadat jako ten seschlý, který jsme přinesli my. Chceme poukázat i na konzum, neudržitelnou spotřebu a neustálé nakupování věcí, které nepotřebujeme,“ vysvětlila aktivistka Veronika Osičková.

Během celé akce měli návštěvníci možnost shlédnout i vánočně laděnou projekci, kterou pořadatelé promítali na jeden z domů na Náměstí Svobody.

Klíčová slova: Vánoční strom, Náměstí Svobody, Zelný trh, klima

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.