10.04.2020 17:22


V online výuce pokračují i základní umělecké školy

Autor: Zuzana Zavadilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Většina základních uměleckých škol přešla na výuku na dálku. Učinily tak po uzavření škol z nařízení vlády. Podoba vyučovaní se liší mezi jednotlivými uměleckými školami a také podle toho, kolik času mají samotní žáci.

Česko – Hrát na klavír, zpívat nebo vymýšlet vlastní choreografii se nyní děti učí online. Většina základních uměleckých škol (ZUŠ) ve výuce pokračuje díky online platformám, například přes Skype, WhatsApp nebo Viber. Styl výuky se však na jednotlivých školách liší. Někde vyučují v přesně stanovenou dobu přes online hovory, jinde upřednostňují videonahrávky, které mohou žáci natáčet v době, kdy se jim to hodí.

„Většinou učím přes videohovory, některým žákům vyhovuje spíše natáčení videí a já jim pak zpět natočím video s dalšími instrukcemi,“ popsala učitelka klavíru Kateřina Bělíčková ze ZUŠ Zlín. Podle ní také velmi záleží na rodičích a tom, na jaký způsob výuky jsou ochotni přistoupit.

Samotní žáci si výuku chválí. „Hodiny přes WhatsApp mě baví. Pan učitel má při hovoru vždy dobrou náladu a necítím odér z cigaret jako na klasické hodině,“ řekla se smíchem žákyně Ema Pavelková, která se učí hrát na housle v Uherském Ostrohu.

Asociace základních uměleckých škol ČR tvrdí, že dětem může online výuka pomoct, aby se doma nenudily a dokázaly se zabavit samy. To potvrzuje Kateřina Zonová, která vyučuje zpěv na kroměřížské základní umělecké škole. „Ozývají se mi žáci, že by se chtěli naučit víc písní, než kolik bychom stihli běžně,“ popsala. Zároveň však zmiňuje, že někteří žáci jsou naopak zahlceni prací do školy a na nic jiného jim nezbývá čas. Někdy je také problém s tím, že učitelé žáky při videohovoru špatně slyší.

U výtvarného oboru se zase různí materiály, se kterými mohou doma děti pracovat. Zadávané úkoly na domácí práce tak většinou mají pevné téma, ale volnější techniku. Náměty se liší – od jarních fialek a velikonočních kraslic až po portrét lidí, které koronavirus ohrožuje nejvíce, tedy prarodičů. „Zrovna to byl krok vedle. Naši prarodičce bydlí u Uničova, od doby co platí všechna opatření, jsme se s nimi neviděli,“ popsala žákyně Anna Ryšánková, která spolu se dvěma mladšími sourozenci navštěvuje výtvarný obor v Kroměříži. „Tohle zadání způsobilo jen to, že se děti začaly ptát, kdy se tam pojede, že se jim stýská, a byly z toho zklamané,“ dodala.

V tanečních oborech řeší distanční výuku tím, že dětem zasílají nákresy s popisem cvičení, videa anebo tipy na posilování. „Žáci mají vždy na týden pracovní list z teorie, například dějiny tance, a potom video s tréninkem,“ vysvětlila učitelka baletu Anna Vondráček Janíková ze ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm.

Zatím není jisté, zda si děti zahrají nebo zatancují na závěrečných vystoupeních, která bývají vyvrcholením celého školního roku. V některých základních uměleckých školách tak alespoň plánují výstavu výtvarných prací, jež děti vytvořily doma.

Klíčová slova: koronavirus, ZUŠ, online výuka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.