19.11.2019 22:10


V novém HIV checkpointu v Brně se zájemci mohou od 28. listopadu otestovat anonymně a bezplatně

Autor: Tereza Švecová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

HIV checkpoint otevře Česká společnost AIDS pomoc ve čtvrtek 28. listopadu v prostorách kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno (FN Brno). Zdravotníci, kteří v něm každý čtvrtek budou k dispozici, zájemce otestují nejen na HIV, ale také na podobně se přenášející nemoci, tedy syfilis a žloutenku typu B a C. Přestože otestovat se lidé v Brně mohli doposud také v HIV centru bohunické nemocnice, v checkpointu budou oproti centru testy prováděny zcela anonymně a také bezplatně.

Primátorka Vaňková se nechala rychlo-otestovat. Výsledek byl negativní. Foto: Tereza Švecová

Brno – V pořadí devátý HIV checkpoint České společnosti AIDS pomoc (ČSAP) v České republice bude otevřen 28. listopadu v Brně. Zájemci o otestování na HIV, syfilis nebo žloutenku typu B a C budou mít možnost takto učinit ve čtvrtky od tří do šesti v prostorách kliniky infekčních chorob FN Brno. Tam se mimo jiné nachází také HIV centrum, jež testování jako běžnou součást kliniky provádí také. Checkpoint, který poskytuje také poradenství, ale nabízí tuto službu bezplatně a zcela anonymně. V případě pozitivního výsledku by pak léčbu s pacientem probrali zdravotníci právě HIV centra.

Zájemce bude mít na výběr ze dvou variant testování. První je klasický odběr krve zasílaný do laboratoře. Pro výsledek této možnosti si člověk musí přijít následující čtvrtek znovu do checkpointu, zdravotníci jej totiž smějí předat pouze osobně. Druhou možností je rychlotest. Z něj jsou výsledky hotové od dvou do patnácti minut, a přestože je test spolehlivý a kvalitní, v případě pozitivního výsledku je většinou stejně třeba provést ještě testy laboratorní. „Výsledky rychlotestů mohou být spíše reaktivní než pozitivní, a tedy reagovat na jinou nemoc, než na kterou je člověk primárně testován,“ vysvětlil ředitel Domu světla ČSAP Jiří Pavlát.

Správná diagnóza a případné co nejvčasnější zahájení léčby je v případě HIV tou nejpodstatnější složkou léčebného procesu. „Neléčená infekce je jednoznačně smrtelná a nejrozvinutější stádium AIDS ještě nikdo nikdy nepřežil,“ uvedla vedoucí lékařka HIV centra Svatava Snopková. Díky nyní už dostupné léčbě ale mohou lékaři průběh a projevy tohoto onemocnění zásadně zvrátit. „Před rokem 1996 lidé s HIV do deseti let umírali. Dnes nejsou na kvalitě ani délce života omezeni, pokud je léčba zahájena včas,“ osvětlila Snopková.

Checkpointy sloužící jako jakási vstupní brána k léčbě HIV mezi sebou spolupracují. Proto je možné nechat se například otestovat v Brně a pro výsledek si přijet do Ostravy. Ani na jednu návštěvu není třeba se objednávat, pro všechny je ale povinné vyplnit předtestový dotazník. Ten se dá zpracovat online. „Ptáme se na intimní otázky, samozřejmě ohledně sexu, ale i užívání drog, na které není každý zvyklý nebo schopen odpovědět z očí do očí,“ podotkl Pavlát.

Anonymní odpovědi na dotazník ČSAP pomáhají mimo jiné v zajišťování prevence, kterou vyzdvihla také primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS). „Jsem ráda, že se o problematice HIV začíná opět mluvit. Doufám, že lidí příchozích do HIV checkpointu bude velké množství, protože to bude znamenat, že jsou odpovědní vůči sobě i svému okolí. Zároveň ale přeji co nejméně pozitivních výsledků,“ uvedla Vaňková. 

Klíčová slova: Brno, FN Brno, HIV, AIDS, testování, zdravotnictví, primátorka, sex, drogy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.