15.12.2017 19:59


V neděli začal platit nový jízdní řád vlaků

Autor: Saskie Burešová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Od neděle platí nový jízdní řád vlaků neboli grafikon. Na jeho tvorbě se podílí dopravci, kraje i ministerstvo dopravy spolu se Správou železniční dopravní cesty. Například cestující na trase z Hodonína do Brna ušetří deset minut času. Někteří jedinci si ale stěžují na nedostatečnou propagaci změn. 

Brněnské hlavní nádraží

Brno – V neděli začal platit nový vlakový jízdní řád pro rok 2018. Konkrétně v Jihomoravském kraji přinesl řadu drobných změn. Například vlak R13 z Hodonína do Brna pojede o deset minut kratší dobu. Na trati ze Znojma do Retzu přibyly dva nové páry osobních vlaků. U dalších spojů dopravci naplánovali nepatrné minutové posuny.

Příprava jízdního řádu neboli grafikonu trvá přibližně rok. Jeho sestavení a úřední vydání zajišťuje Správa železniční dopravní cesty, která provozuje dráhy. Dopravci a objednavatelé, tedy kraje a ministerstvo dopravy, směřují své požadavky na správu, a ta je pak podle technických a technologických možností zpracovává.

Menší úpravy v jízdních řádech se obvykle dějí po celý rok. Z tiskové zprávy železniční Správy plyne, že požadavky a připomínky k jízdnímu řádu mohou lidé podávat přímo u jednotlivých dopravců nebo na Ministerstvu dopravy či u příslušného krajského úřadu. 

Ne každý ale úpravy vítá. Student Mendelovy univerzity Jan Mudra, který pochází z Plzně, dojížděl do Brna čtyři hodiny vlakem. Nyní se však jeho cesta prodlouží. Vlak, kterým jezdil z Plzně do Prahy, nyní vyjíždí o deset minut později a cesta trvá delší dobu kvůli dlouhodobým opravám na trati. Proto musí v Praze hodinu čekat na navazující spoj do Brna. „Chápu to. Co mě ale štve víc je, že to nedají dopředu vědět. Že vlak jede jinak, jsem se dozvěděl, až když jsem si kupoval jízdenku,“ stěžuje si Mudra.  

České dráhy však propagaci považují za dostatečnou „Platnost jízdních řádů je na nich vždy uvedená. O změnách dále informujeme například formou tiskových zpráv a tiskových konferencí nebo upozorněním na webových stránkách,“ uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Na svém facebookovém profilu sice České dráhy informovaly o změně, ale měsíc před spuštěním nového grafikonu. 

Například společnost LeoExpress podle mluvčí Kateřiny Veitové informovala o změnách již v polovině října. „Tato informace se objevila v médiích, na našem facebooku, na internetových stránkách a také jsem rozesílali e-maily přímo našim zákazníkům,“ dodala. 

Nový jízdný řád bude platit do soboty 8. prosince roku 2018. I přes to, že je grafikon definitivní, mohou se uskutečnit neplánované změny. 

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.