19.10.2017 23:30


V národní ceně za studentský design zabodovala stolička ze sena

Autor: Tereza Navrátilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Národní cenu za studentský design roku 2017 vyhrál student Slovenské technické univerzity v Bratislavě Ján Forgáč. Porotu složenou z mistrů svého oboru zaujal návrhem stoličky ze sena a kovu. Prestižní soutěží se organizátoři snaží hledat nové talenty v oblasti designu a podpořit je v jejich tvorbě. 

Vázy

Brno – Využít pro výrobu stoličky netradiční  a zcela rozložitelný materiál, jako je seno, napadlo Jána víceméně náhodou. „Když jsem poprvé uvažoval, z čeho stoličku vyrobím, přišel jsem na to, že seno je dost pevný materiál a viděl jsem potenciál vytvořit takovou stoličku, která bude symbolizovat propojení člověka s přírodou,“ uvedl vítěz Ján Forgáč. Jeho práci vybrala odborná komise z celkových 231 prací studentů vysokých, vyšších odborných i středních škol.

Práce studentů hodnotily tři nezávislé poroty a celkem 53 profesionálních pedagogů, designérů, architektů a kurátorů výstavy. Vítězný projekt zaujal porotu nejen po technologické práce: „Stohovatelná stolička SENO je příkladem experimentálního přístupu k nábytkovému designu. Oceňujeme zpracování přírodního materiálu pro vytvarování sedáku. Ten je doplněn jednoduchou konstrukcí z ocele, která je vtipně osazena bez spojovacích prcků,“ okomentoval práci Jána Forgáče akademický architekt Jiří Kočandrle.

Letošní ročník s mottem Design is here! zaměřili organizátoři na produktový, industriální a transportní design. Přihlášené práce se tak dotýkaly hraček, nábytku, jídelních sad či dopravních prostředků. Jedinečnost soutěže dle jejich slov spočívá především v podpoře mladých designérů a nastartování profesionálního života. „Když firmy shánějí nové designéry, hledají je u nás. Chtějí tipy a doporučení, a když k nim někdo nový nastupuje, ptají se nás, zda u nás soutěžil a jak se umístil," shrnula význam soutěže šéfredaktorka jedné z pořádajících organizací Lenka Žižková.

Kromě hlavní ceny byly ve čtvrtek 19. října vyhlášeny také ceny ve vedlejších kategoriích. Juniorskou obdobu Národní ceny za studentský design získala Anežka Mullerová s návrhem foukané skleněné mísy Akupunktura. Zvláštní ceny udělovali v soutěži také rektoři, děkani a ředitelé vzdělávacích institucí nebo odborných časopisů.

Národní cena za studenstký design se letos konala již po sedmadvacáté a zúčastnili se jí studenti napříč celou Českou i Slovenskou republikou. Vybrané práce nadějných designérů si mohou zájemci prohlédnout v Místodržitelském paláci Moravské galerie v Brně až do 27. 10. v rámci výstavy Nový (z)boží! 

Klíčová slova: Národní cena za studentský design, soutěž, design, student, Ján Forgáč, Nový (z)boží!

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.