02.05.2020 09:03


V Moravskoslezském kraji začala první vlna plošného testování

Autor: Tereza Liczmanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na přítomnost protilátek v těle proti novému typu koronaviru plánuje Moravskoslezský kraj otestovat pět tisíc dobrovolníků ze všech jeho okresů. Během dneška a zítřka zdravotníci odeberou vzorky prvním necelým devíti stům zájemcům, kteří se ve čtvrtek k testování přihlásili prostřednictvím webové aplikace na stránkách kraje. Druhé kolo registrace přes aplikaci spustí kraj v pondělí od dvanácti hodin.

Začalo plošné testování v Moravskoslezském kraji. Zdroj: Pixabay

Moravskoslezský kraj – Testování prvních dobrovolníků na přítomnost protilátek v krvi proti novému typu koronaviru začalo v Moravskoslezském kraji dnes ráno. Na návrh Ostravské univerzity se ho zúčastní až pět tisíc lidí rozdělených do různých věkových skupin od patnácti let. Reprezentativní vzorek hygienici rozšíří ještě o patnáct tisíc zaměstnanců sociálních služeb. Výsledky budou pracovníkům krizového štábu pomáhat při rozhodování o uvolňování či zpřísňování preventivních opatření.

Účelem průzkumu je zjistit, kolik obyvatel Moravskoslezského kraje se setkalo s nemocí COVID-19 a kolik jich prodělalo nemoc bez viditelných příznaků. Testování je zcela anonymní. „Bydlím doma s babičkou. Před pár dny jsem se necítila nejlíp, tak chci mít kvůli ní jistotu, že nejsem nakažená,“ řekla dobrovolnice, která se ve čtvrtek stihla v aplikaci na stránkách kraje k testování zaregistrovat. Kapacita testů se naplnila za necelé čtyři minuty od spuštění registrace. 

„Chceme zanalyzovat situaci. U domovů důchodců se ukázalo, že nakažených je minimum, ani ne jedno procento,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák na tiskové konferenci. Už v polovině dubna totiž začal kraj testovat klienty a zaměstnance sociálních služeb. Impulsem byla hromadná nákaza v Alzheimercentru Ostrava. Testy budou muset od pondělí podstoupit také děti a zaměstnanci dětských domovů.

Tento víkend zdravotníci na přítomnost protilátek otestují až devět set lidí. Odběrová místa se nachází v Opavě, Krnově, Havířově, Karviné, Třinci, Frýdku-Místku a v Ostravě-Vítkovicích. Na testování se podílí Moravskoslezský kraj ve spolupráci s ostravským zdravotním ústavem, krajskou hygienickou stanicí, Ostravskou univerzitou a Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava.

Klíčová slova: COVID-19, plošné testování, Moravskoslezský kraj, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.