14.10.2017 11:43


V Moravské galerii si lidé kromě knížek mohou půjčit obrazy

Autor: Barbora Ficbauerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nejen knihy, ale i obrazy si mohou lidé půjčit v Moravské galerii. Knihovnu s artotékou tvůrci slavnostně otevřeli ve čtvrtek, a tím zahájili jejich provoz. Artotéka je novým brněnským projektem, díky kterému mají zájemci možnost půjčit si na měsíc domů nebo do práce obraz podobně jako knihu z knihovny. V nabídce jsou díla převážně od současných českých umělců.

Návštěvnice si prohlíží, jaké obrazy jsou v nabídce. Foto: Barbora Ficbauerová

Brno – Půjčit si obraz na jeden měsíc má v nabídce Moravská galerie v Brně. Součástí nově zrekonstruované knihovny je totiž artotéka. Zájemcům o umění dává artotéka možnost si na každý měsíc vypůjčit za poplatek jiný obraz domů nebo do práce. Přístupná je od čtvrtka 12. října vždy od úterý do pátku. Knihovnu s artotékou návštěvníci najdou ve třetím patře Pražákova paláce.

Artotéka je neziskový projekt, který nabízí zájemcům půjčit si za poplatek originál uměleckého díla. Obrazy si mohou odnést jak jednotlivci do svých bytů, tak firmy do kanceláří. „Smyslem projektu je kultivace široké veřejnosti a zvyšování povědomí o současném umění. Také se snažíme podporovat současné umělce nákupem jejich děl,“ vysvětlila spoluzakladatelka a vedoucí projektu Táňa Šedová. Nezávisle na sobě se s Rostislavem Koryčánkem inspirovali vídeňským muzeem MUSA, kde půjčování obrazů funguje od roku 1979.

Součástí projektu budou také doprovodné programy, například setkání s kurátorem Moravské galerie, umělci nebo akce pro rodiny s dětmi a školy. „Díky těmto doprovodným aktivitám bychom byli rádi, aby artotéka byla takovým určitým mostem mezi širokou veřejností a současnými umělci,“ uvedla Šedová.

Aby si zájemce mohl půjčovat obrazy musí se osobně zaregistrovat v knihovně Moravské galerie. Registrace je bezplatná, stačí předložit průkaz totožnosti a podepsat provozní řád. „Tato myšlenka je krásná. Opravdu se zamyslím nad tím, jestli doma nenajdu prostor, kam bych si mohla půjčené obrazy vystavovat. Je to snadno dostupný způsob, jak si obohatit život,“ uvedla návštěvnice slavnostního zahájení Radka Grmelová.

Cena vypůjčení díla se odvíjí od materiálu, velikosti a toho, kdo si ho chce půjčit. Za práci na papíře je základní výpůjční cena padesát korun na měsíc, snížená cena pro studenty a seniory činí pětatřicet korun na měsíc. Za plátna a obrazy velkých formátů pak zájemci zaplatí v základní ceně sto padesát korun na měsíc a ve snížené sto pět korun. Současně si lze odnést až tři díla.

Slavnostního otevření knihovny a zahájení projektu Artotéka se zúčastnilo mnoho návštěvníků. Jedním z hostů byl Berthold Ecker z vídeňského muzea MUSA, který vyjádřil podporu brněnským organizátorům a vyzdvihl smysl artotéky. Právě MUSA Museum Startgalerie Artothek patří k hlavním zahraničním partnerům brněnského projektu. Artotéka se nachází v prostorách knihovny, kde jsou v nabídce i knihy o všech druzích umění nejen pro dospělé, ale i pro děti a mládež.

Klíčová slova: artotéka, umění, obrazy, Moravská galerie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.