30.04.2020 12:26


V modelingu už o krásu ani nejde, nejdůležitější jsou míry, říká modelka Jana Smejkalová

Autor: Karolína Lundová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Stát se modelkou je snem nejedné dívky. Chodit po světových přehlídkových molech, fotit pro známé módní časopisy, být tváří různých kosmetických firem. Představa cestování po světě a tučných honorářů je lákavá. Jana Smejkalová však poznala, že je tomu trochu jinak.

Jana Smejkalová

Velká Bíteš - Jana Smejkalová pochází z Velké Bíteše na Vysočině. Aktuálně je v maturitním ročníku na brněnském gymnáziu a chystá se dále studovat na vysoké škole. Stala se finalistkou známé soutěže Elite Model  Look a také finalistkou letošního ročníku Miss Czech Republic. „V modelingu bych ráda pokračovala, ale chci si nechat i zadní vrátka, a proto se chystám jít na vysokou školu,“ říká.

Jaké bylo v dětství vaše vysněné povolání?

Dlouho jsem chtěla být učitelkou ve školce, ale na základní škole jsem od toho upustila. Po základní škole jsem šla na gymnázium a v průběhu studia jsem si myslela, že budu studovat farmacii, ale to mě taky přešlo a další vize byla studium práv. Ani to už ovšem není pravda. Takže všechna moje vysněná povolání už nejsou aktuální a svůj život chci ubírat jiným směrem.

V letošním roce maturujete. Půjdete dále na vysokou školu, nebo se vydáte jinou cestou?

Určitě bych chtěla pokračovat ve studiu. Hlásím se na pět vysokých škol. Nejvíce bych si přála, abych se dostala do Prahy na Karlovu univerzitu na obor Marketing a management. Tomuto odvětví bych se ráda věnovala v budoucnu. Marketing je věc, která mě zajímá, z mého pohledu se ke mně hodí a má budoucnost. Chtěla bych například pracovat v nějaké PR agentuře (specializovaná společnost, která pro své klienty navrhuje vztahovou strategii, vytváří a realizuje různé aktivity; pozn. red.).

Jak jste se dostala k modelingu?

Na začátku si mě jistá modelingová agentura našla na Instagramu a následně mě kontaktovala. Ale byla taková pofidérní a mamce se moc nezdála, proto jsem se raději přihlásila do soutěže Elite Model Look, kterou zastupuje nejlepší modelingová agentura v Česku. V té teď ale nepracuji, protože jsem se dostala do finále Miss Czech Republic a spolupracovat s jinou agenturou jsem už nemohla.

Co vás vedlo k tomu, abyste se přihlásila zrovna do Miss Czech Republic?

Miss jsem sledovala už dlouho. Nikdy mě ale nenapadlo se přihlásit. V minulém roce vyhlásili casting, který spočíval pouze v pohovoru s porotou. Nikdo jiný u toho být neměl. To mi dodalo odvahu a nakonec jsem se přihlásila. Nikdo v mém okolí to nevěděl. Řekla jsem to všem, až když jsem se dostala do finále.

Modeling je docela časově náročný, jak to zvládáte se školou?

Na gymnáziu to šlo od prvního až do třetího ročníku dobře. Měla jsem docela dost vysokou absenci, ale protože jsem měla dobré známky, tak mi škola vycházela vstříc. V maturitním ročníku to bylo trochu horší, protože se více začala řešit docházka. Bála jsem se, jak to všechno bude, ale spíše z toho časového hlediska. Nebála jsem se, že bych maturitu nezvládla na základě vědomostí. Účast v Miss Czech Republic je totiž dost časově náročná. Měli jsme různá soustředění a teď na jaře jsme měli vycestovat do zahraničí. Pak ale přišla pandemie a všechno se muselo zrušit.

Přála byste si v modelingu pokračovat i v budoucnu, nebo se chcete ubírat jiným směrem?

Tuto otázku si pokládám dost často. V modelingu bych asi pokračovat chtěla, přesto mám v plánu si nechat zadní vrátka. Proto se chystám jít na vysokou školu, abych v budoucnu našla uplatnění i v jiném odvětví. Modelingem se totiž nedá živit věčně.

V modelingu jste z velké části hodnocena na základě vzhledu. Nevadí vám to?

V modelingových agenturách jsem byla hodnocena pouze na základě vzhledu. Podle mě v modelingu o krásu už ani nejde. Hodnotí vás především na základě postavy. Musela jsem být hodně hubená, a to až nezdravě. To mi vadilo. Také je to odvětví plné kritiky, takže vás stále někdo posuzuje a ponižuje. Naštěstí v Miss Czech Republic je to jiné a jde také o osobnost a charakter.

Je tato práce na české scéně dobře finančně ohodnocená?

Pokud člověk dělá modeling pouze tady v Česku, tak si myslím, že se tím uživit nedá. Hodně modelek kvůli tomu cestuje do zahraničí. Tam se totiž vydělávají úplně jiné peníze, například za dva měsíce v zahraničí se dá vydělat to, co u nás za rok.

Také jste již za prací modelky vycestovala do zahraničí?  

Já jsem zatím vycestovala pouze jednou do Hongkongu. Považuji to za dobrou zkušenost, ale už bych to znovu nejspíš neabsolvovala. Přidělili nám tam agenturu, která měla domlouvat pracovní nabídky. Nicméně tato agentura nebyla moc dobrá a my neměli téměř žádnou práci. Takže jsme si skoro nic nevydělali. Odvezla jsem si ale spoustu zkušeností a cestovatelských zážitků.

Co máte na svém vzhledu ráda, a co byste naopak ráda změnila?

Dřív jsem na sobě neměla ráda vlasy. Jsem zrzka a říkala jsem si, že je to takové jiné. Až když jsem začala dělat modeling, jsem zjistila, že je to pro mě velká výhoda být odlišná. Takže z věci, kterou jsem na sobě neměla vůbec ráda, se stala věc, kterou mám nejradši. Teď bych na sobě změnila asi nohy, jelikož mi už od dětství okolí říkalo, že je mám na práci modelky moc svalnaté. Mně osobně nepřijde, že bych je měla nějak přehnaně vysportované, ale nejsou to takové ty modelingové tyčky.

Máte nějaký ideál krásy?

Podle mě ideál krásy neexistuje. Když mám ale říct, co se mi líbí, tak je to přirozenost. Oceňuji přirozenou krásu a také normálnost. Změnila jsem názor na ty vychrtlé holky, které můžeme vidět na přehlídkových molech. Teď se mi mnohem více líbí normální vysportovaná postava. Prostě to, když holka vypadá zdravě.

Jaké vlastnosti by měla dobrá modelka mít? Splňujete je?  

Podle mě je nejdůležitější pokora a skromnost. Úplně nesnáším ten typ holek, které jsou namyšlené a myslí si, že jsou středobod vesmíru. Také je velice důležité umět jednat s lidmi a nebát se vystupovat před davy. S tím mám třeba velký problém já. Jsem introvert a někdy bývám dost uzavřená. Také se občas bojím prosadit svůj názor a jsem taková trémistka. Ze všeho jsem vždy dost vystresovaná a mnohdy úplně zbytečně. Pramení to z toho, že jsem na sebe hodně přísná. Například u ostatních mi určité věci vůbec nevadí, třeba mi u nich přijde i sympatické, že nejsou dokonalí. Ale u sebe to vnímám úplně jinak.

Jste docela aktivní na svých sociálních sítích. Jaký máte názor na lidi, kteří se tím živí, a dokázala byste si představit, že by to v budoucnu byl také váš hlavní zdroj příjmu?

V rámci Miss Czech Republic je náš úkol být na sociálních sítích aktivní, především na Instagramu. V dnešní době je v modelingu hodně důležité zviditelnit se na těchto platformách. Takže to na jednu stranu chápu, ale na tu druhou jsem si vyzkoušela, jaká je to být tím influencerem (jedinec, který svou popularitu získává především pomocí sociálních sítí a má určitý vliv na své sledující, pozn. red.), a zjistila jsem, že to není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Každý den něco přidávat, být pod neustálým dohledem svých sledujících, přijímat kritiku. Asi si nedokážu představit, že bych se živila pouze jako influencer. Spíš bych to brala jako takový doplněk mé práce.

Setkala jste se již s nějakou kritikou na sociálních sítích nebo nevyžádanou pozorností od druhého pohlaví?

Ano, myslím si, že jakmile se zviditelníte, nějaká forma kritiky vždy přijde. Většinou to ale beru tak, že kritizují pouze lidé, kteří nejsou spokojení sami se sebou. Snažím se nad tím tedy povznést a nekonstruktivní kritiku vypustit. Co se týče těch nevhodných zpráv, tak na Instagramu mi takové zvláštní zprávy od mužů chodí celkem často. Já osobně si to ani nečtu a hned to mažu. Avšak myslím si, že se s tím potýká hodně žen, a že se to neděje pouze dívkám, které se věnují modelingu.

Klíčová slova: modeling, kariéra, Miss Czech Republic, sociální sítě

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.