05.05.2020 21:42


V miss děláme i IQ testy. Opravdu to není jen o vnější kráse, říká finalistka Miss Czech Republic

Autor: Tereza Holišová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

O korunce dokazující krásu držitelky sní mnoho mladých žen. Natálii Kočendové se tento sen již několikrát splnil a šanci uspět má také v nejprestižnější soutěži miss v Česku. Rodačka z Karviné je totiž jednou z finalistek letošního ročníku Miss Czech Republic. O tom, jak je svět modelingu a soutěží krásy plný nátlaku ví své. „V agenturách platí, že čím je dívka štíhlejší, tím vhodnější je, zatímco v soutěžích krásy je to spíše o souměrnosti postavy,“ říká Kočendová. 

Finalistka Miss Czech Republic 2020 Natálie Kočendová. Foto: Archiv Natálie Kočendové

Karviná – Dvacetiletá Natálie Kočendová je finalistkou letošní Miss Czech Republic 2020. Momentálně věnuje většinu svého času přípravám na finále soutěže. Skloubit dohromady všechny své aktivity se soutěží není mnohdy jednoduché, proto se některých svých oblíbených činností musela vzdát. „Mažoretkám se věnuji už třináct let. Letos jsem musela kvůli miss vynechat sezónu. Spoustu akcí se mi křížilo," popisuje Natálie v rozhovoru.

Kdy jste se rozhodla vstoupit do světa miss? 

První soutěž krásy jsem absolvovala už ve třinácti letech, kdy mě kamarádky přihlásily do soutěže Karvinská Sedmikráska. 

Co považujete za váš zatím největší úspěch v těchto soutěžích?

Nejpodstatnější je pro mě právě postup do finále Miss Czech Republic. Také jsem pyšná na vítězství v soutěži Top Model of the Year 2019. 

Mnoho lidí na soutěže krásy nahlíží s negativním úsudkem a odsuzují je. A to hlavně proto, že podle nich tyto soutěže podporují objektivizaci žen, soudí je jen podle vnější krásy, a inteligence či charakterové vlastnosti jdou stranou. Co si o tom myslíte?

Přesně toto mě mrzí nejvíc. V soutěžích děláme IQ testy, vědomostní otázky a učíme se spoustu užitečných věcí do života. S ostatními finalistkami jsme prošly kurzem vaření nebo etikety a také se učíme anglicky. Opravdu to není jen o té vnější kráse. 

Proč jste zvolila právě soutěž Miss Czech Republic?

Rozhodla jsem se pro ni hlavně proto, že paní ředitelka, Taťana Makarenko, opravdu ví, co dělá a dává do toho vše. Snaží se nám o světě modelingu předat co nejvíc informací. Navíc je soutěž momentálně nejprestižnější soutěží tohoto typu v Česku. 

Probojovala jste se až do finále. Čekala jste, že se dostanete tak daleko?

Vůbec jsem to nečekala. Když byl konkurz blízko města, kde bydlím, tak jsem si říkala, že letos se ještě nepřihlásím. Kamarádka se ale přihlásila a donutila mě do toho jít s ní, takže jsem se zúčastnila konkurzu v Praze. Dnes jsem jí za to moc vděčná. Bylo nás tam asi sedmdesát a do semifinále postoupilo jen osm z nás. Den před semifinále jsem měla dokonce alergickou reakci po celém těle, paní ředitelka mi ovšem zavolala a uklidnila mě, že to při hodnocení zohlední. Takže jsem jela, probojovala se do TOP 20 a na druhý den i do TOP 10. Měla jsem obrovskou radost.

Proč si myslíte, že vybrali právě vás?

Myslím, že si všimli, že jsem velmi pozitivní a usměvavá. Líbila se jim má aura.

Pociťujete mezi sebou s ostatními finalistkami určitou rivalitu?

Žádná rivalita mezi námi není. Naštěstí jsme si sedly a jsme kamarádky. Ale kdo ví, jak to bude těsně před finále. (směje se)

Jak se připravujete na finále? Máte nějaký cvičební plán či přísné dodržování stravy?

Máme trenéra a výživového poradce, který nám kdykoliv a s čímkoliv poradí. 

Soutěž miss vám nejspíš otevře mnoho dveří do světa modelingu. Přála byste si v tomto oboru pokračovat i v budoucnu, nebo máte jiné plány?

Přála bych si v tomto světě zůstat, dokud to půjde. Přece jen taková práce není napořád. 

Spolupracujete s nějakou modelingovou agenturou?

V žádné modelingové agentuře nejsem, jelikož nechci být vázaná přísnou smlouvou.

Ve světě modelingu je známo, že se dívky honí za ideální vyhublou postavou, aby dosáhly, co největších úspěchů. Mnoho dívek pak trpí poruchou příjmu potravy. Setkala jste se vy osobně někdy s takovým problémem? Byl někdy na vás vyvinut takový tlak, že jste něco takového musela podstoupit?

Já osobně vyhublou postavu nemám. Téměř celý svůj život tancuji a dva roky cvičím v posilovně. Mám sportovní postavu a jsem za to ráda. Nikdy jsem poruchu příjmu potravy neměla, ale občas je ten nátlak ve světě modelingu těžký. 

Jak je to se soutěžemi krásy? Kladou stejné nároky jako mnohdy modelingové agentury?

Je to dost podobné, ale v agenturách platí, že čím štíhlejší dívka je, tím vhodnější je. V soutěžích krásy je to spíše o souměrnosti postavy.

Na Instagramu vám stále přibývají noví sledující. S popularitou obvykle přichází také negativní a záštiplné komentáře. Setkala jste se někdy s něčím takovým? Jak se s takovými komentáři vyrovnáváte?

Ano, samozřejmě. Těch negativních komentářů je spousta, ovšem ty pozitivní je ale naštěstí stále převažují. Pokud je komentář nenávistný a není to konstruktivní kritika, ze které bych si mohla něco vzít, tak tohoto uživatele zablokuji a tím to končí.  

Máte nějaký vzor?

Mým vzorem je Taťána Gregor Brzobohatá. Je to krásná, silná a velmi inteligentní žena. 

Studujete?

Už ne, vyučila jsem se na kadeřnici. Také jsem absolvovala několik kosmetických kurzů, takže až budu na modeling „stará", tak se chci věnovat tomu. Vysokou školu momentálně neplánuji.

Kromě soutěží miss se věnujete také mažoretkám. Trénujete i přes přípravu na finále?  

Mažoretkám se věnuji už třináct let, ale skloubit všechny mé aktivity dohromady je opravdu obtížné. Proto jsem letošní sezónu musela vynechat, jelikož se mi mnoho akcí krylo.

Jak byste naložila s případným vítězstvím?

Ráda bych se zapojila do charitativní činnosti a pomáhala lidem. 

Klíčová slova: Miss Czech Republic, Natalie Kočendová, modeling

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.