15.10.2020 20:24


V městecké nemocnici bojují s koronavirem i uklízečky

Autor: Barbora Šturmová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pandemie Covidu-19 poznamenala chod nemocnic. Nemocnice v Městci Králové na Nymbursku nebyla výjimkou. Museli zde uzavřít oddělení následné péče. Pacienti s nenakaženými zdravotníky byli rozmístěni do zbylých částí budovy. Proti nemoci bojují nejen zdravotní sestry, lékaři a ošetřovatelky, ale i ostatní zaměstnanci. Provoz musela omezit i kuchyně.

 

Koronavirus zasáhl i nemocnici v Městci Králové. Foto: Barbora Šturmová

Nymbursko - Nezdravotnický personál má dostat odměny ve výši deseti tisíc korun za měsíc. V Městci Králové jde konkrétně o pracovnice úklidu, kuchyně a další, kteří přispívají k chodu nemocnic. Jsou mezi nimi i lidé, kteří se v případě nákazy koronavirem řadí do rizikové skupiny. Například uklízečky každý den uklízejí na pokojích s nakaženými. Pracovnice kuchyňky sbírají na pokojích nádobí i po nakažených pacientech a když se něco porouchá, nemine kontakt s nakaženými ani údržbáře.

Pracovnicím úklidu současná situace značně komplikuje každodenní činnost. V ochranných pomůckách není snadné se pohybovat. Předepsaný ochranný oblek je stejný jako u zdravotníků, mnohdy ještě doplněný látkovým přehozem. Všechny uklízející nosí brýle nebo štít, čepici, ústenku či respirátor.

Pět pracovnic úklidu se za současné situace každý týden střídá v takzvaných příslužbách. Kromě svých běžných služeb mají povinnost být na telefonu čtyřiadvacet hodin denně, kdyby nastala potřeba vydezinfikovat prostory, ve kterých se zdržovali nakažení pacienti. „I kdyby mi zavolali v noci, musím jet do nemocnice. Většinou dezinfikuji ambulance, výtah, nebo infekční pokoje,“ říká Milada Vondráčková, jedna ze zaměstnankyň. „Viru se sice nebojím, ale raději se stýkám jen s těmi, kteří bydlí se mnou v domácnosti,“ dodává.

Koronavirem se nakazili i kuchaři. Vedení nemocnice se tudíž muselo vypořádat s uzavřením kuchyně, kde se vařily obědy pro téměř dvě stě pacientů. „Není to nic neobvyklého v takovém zařízení, do městecké nemocnice nyní jezdí externí dodavatel s obědy,“ řekla mluvčí nemocnice Lucie Drobík Kolářová.  V nemocnici počítají s tím, že v tomto režimu setrvají ještě týden.

 

Klíčová slova: Covid-19, nemocnice, koronavirus, Městec Králové

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.