07.05.2018 11:17


V Líšni vznikne nové záchytné parkoviště

Autor: Jan Jakovljevič | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Rada města Brna doporučila na konci dubna zastupitelstvu schválit kupní smlouvu se společností Zetor. Díky ní přejde za více než jedenatřicet milionů korun pozemek a stávající parkoviště u areálu výrobce traktorů do majetku města. To tam poté nechá vybudovat záchytné parkoviště typu Park and Ride, tedy takové, kam řidič dojede autem a ze kterého pokračuje dále do centra města hromadnou dopravou. Čítat bude přes dvě stě míst.

V Líšni u Zetoru vznikne nové parkoviště typu Park and Ride (ilustrační foto). Foto: Jan Jakovljevič

Brno - Nové záchytné parkoviště s více než dvěma sty parkovacími místy, které uleví parkování v centru města, vznikne u areálu Zetoru v Líšni. „Pozemek a stávající parkoviště vyjde na více než jednatřicet milionů korun. Plocha nyní patří společnosti Zetor a veřejnost zde parkovat nemůže. Technicky jde ale o využitelné parkoviště,“ řekl náměstek primátora pro oblast investic a dopravu Richard Mrázek. Podle něj je osazení parkoviště nutnými technologiemi a zprovoznění režimu Park and Ride možné v řádu měsíců.

Z nového parkoviště budou mít řidiči možnost snadného spojení do centra města tramvají či autobusy. Zároveň z něj bude možné jednoduše vyjet z Brna na Olomouckou radiálu a směrem na sever od Brna. „Možnosti parkování v ulicích i v parkovacích domech v centru nejsou neomezené, je proto efektivnější nabídnout řidičům odstavná parkoviště na okrajích Brna, respektive v dopravních uzlech na příjezdu do Brna,” objasnila Zuzana Šrámková z tiskového střediska Magistrátu města Brna.

Šrámková uvedla, že parkovné na novém parkovišti bude spíše symbolické, nejlépe s návazností na jízdenku hromadné dopravy. „Je třeba také říct, že fungování odstavných parkovišť souvisí se zaváděním rezidentního parkování ve městě. Bez systému rezidentního parkování, které upřednostňuje rezidenty před návštěvníky města, nemají návštěvníci motivaci nechávat svá auta na okraji města,” dodala Šrámková. Systém rezidentního parkování se v Brně začne spouštět letos na podzim.

Podle tiskové mluvčí Brněnských komunikací je ve městě dostatek parkovacích míst, problém je v tom, že se lidé ve svých autech často přesouvají. „Lidé jezdí třeba do práce, obchodu nebo za zábavou. Parkovací místa u jejich domovů potom zůstávají prázdná,” vysvětlila a dodala, že je důležité, aby řidiči v budoucnu nové parkoviště využívali.

V Líšni žijící Jan Maixner řekl, že nové parkoviště je potřebné kvůli plánovanému rezidenčnímu parkování. „Nemyslím si, že pár set parkovacích míst bude mít zásadní vliv na dopravu ani život v Líšni,” dodal Maixner. Mírně odlišný názor zastává Eliška Unarová. „Jsem pro omezení vjezdu aut do centra. Myslím si ale, že záchytné parkoviště by mělo být o něco blíž středu města,” upřesnila s tím, že ideální se jí zdají parkovací domy, které nezaberou tak velký prostor. Unarová se také bojí zhoršení ovzduší kvůli vyššímu provozu.

Jedno parkoviště tohoto typu už funguje u brněnského ústředního hřbitova, vedení města chce v budoucnu vybudovat několik dalších. „Stavba dalších parkovišť se připravuje, kromě té v Líšni, třeba u bohunického kampusu a brněnské fakultní nemocnice, v Králově Poli mezi Purkyňovou a Vodovou, u královopolského nádraží, na Veveří naproti Sonocentru,” popsala Šrámková. Podle ní město vždy vybírá lokality tak, aby byly v dosahu městské hromadné dopravy a snadno přístupné z hlavních příjezdových směrů do Brna.

Klíčová slova: parkování, Brno, Park and Ride, Líšeň, parkoviště, Zetor, MHD

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.