19.05.2020 21:32


V jiných zemích existují organizace, které lidem s poruchou autistického spektra zajišťují sexuální úlevu, říká osobní asistent

Autor: Olga Brýžová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ještě donedávna si pod pojmem autismus mnoho lidí představilo nesoběstačného asociálního člověka se schopnostmi Raymonda z filmu Rain Man. Podobné předsudky jsou však mylné. Vyvrátit se je snaží čtyřiadvacetiletý student Adam Král, který s lidmi s poruchou autistického spektra pracuje. Je sice pravda, že sarkasmus těmto lidem většinou uniká, ale rozhodně bych je nekategorizoval,“ říká Adam.

Adam Král (v pravo) s klientem s PAS, foto: archiv Adama Krále

Brno – Adam Král je čtyřiadvacetiletý student ze Starého Jičína, který nyní studuje šestým rokem filozofickou fakultu Masarykovy univerzity. Před šesti lety jeho maminka založila spolek ITY, který se stará o osoby s poruchou autistického spektra, ve kterém se stal dobrovolníkem. Nyní pracuje i v Brně v centru podpory lidí s autismem. 

 Jak byste popsal náplň práce osobního asistenta lidí s poruchou autistického spektra (PAS)?  

Asistentem může být prakticky kdokoliv. Není to jako práce například pro speciální školu, kde už je třeba patřičné vzdělání. Náplň práce je různá podle potřeb klienta. Může se jednat o obyčejné hlídání a trávení volného času, až po účast na několikadenních respitních (odlehčovacích, pozn. red.) pobytech, kde se asistent o klienty stará ve všech ohledech. Pomáhá například s osobní hygienou, oblékáním nebo jídlem. 

Proč jste se na tuto dráhu dal? 

Práci s lidmi s PAS se věnuje i moje maminka, a tak jsem se s těmito lidmi setkával už dříve. Přes maminku jsem se k této práci také dostal.  

Co je potřeba k tomu, aby se člověk mohl stát osobním asistentem? 

Prakticky jen zájem a ochota. Pokud někdo chce pracovat pro nějakou organizaci jako například pro Paspoint (Nástupce Asociace pomáhající lidem s autismem APLA JM, pozn. red.) v Brně, tak je třeba jenom jednou za čas jít na krátké školení. To organizace poskytují, a dokonce i proplácí jako pracovní dobu. 

V minulosti psychologové rozlišovali autismus a Aspergerův syndrom. Dnes ale hovoří o PAS, protože hranice mezi těmito dvěma diagnózami nebyly jasné. Které rysy jsou tedy pro různé poruchy autistického spektra společné?

Ano, Aspergrův syndrom je součástí PAS. A s těmito lidmi se potkávám velice často. Společný je tady problém správně komunikovat a sociální orientace. Lidé s PAS často nerozumí pro nás normálním společenským věcem. Například sarkasmus jim naprosto uniká, a tak je tedy třeba s nimi komunikovat tak, aby z toho nebyli zmatení. Nechci ale nikoho škatulkovat.  

U dětí s poruchou autistického spektra se někdy uvádí, že se lépe cítí ve společnosti dospělých než v přítomnosti vrstevníků. Je to pravda?  

Já bych se toto tvrdit neodvážil. Můžu říct, že i v kolektivu je spousta dětí spíše samostatných. Ale vím, že si právě nejvíce dokáží užít zábavu ve skupině jak s dospělými, tak s ostatními dětmi.

Jak rodiče autistických dětí svoji situaci snáší?  

To se nedá říct obecně, každý je jiný. Ale na rodiče je to vždy velká zátěž, a proto jsou vždy hodně rádi, když se pro ně najde nějaký asistent, nebo centrum, kam mohou děti na chvíli bez obav dát. Často nemají čas sami na sebe. 

Jak se z vaší zkušenosti českým učitelům daří žáky s poruchou autistického spektra začlenit?  

Málokdy se setkávám s dětmi, které by navštěvovaly běžnou školu, častější je škola speciální. U případů, které znám, je to tak půl na půl. U starších dětí to už nebývá takový problém, ale u mladších dětí mohou být problémy jak ze strany učitele, tak ze strany spolužáků. Takové dítě prostě do třídy nezapadá a často s sebou mívá i asistenta. A učitelé často na takové situace nejsou zvyklí.  

Jak se dětem s poruchou autistického spektra ve školách daří splňovat nároky na znalosti, dovednosti a soustředěnost? 

Pokud už jsou zařazeny do běžné školy, z mých zkušeností učivo zvládají dobře. Ale je to na učiteli, aby pro ně přichystal individuální výuku, a tedy i individuální známkování. Rozhodně by na ně neměly být kladeny stejné nároky jako na ostatní.  

Jak lidé s poruchou autistického spektra řeší problém s navazováním prvních intimních vztahů?  

Tento problém se v této sféře právě teď hodně řeší. Protože každý má potřeby i v tomto ohledu. Já zatím nevím o žádné službě v Česku, co by tyto problémy řešila. V zahraničí to ale vypadá jinak. Třeba v Nizozemsku takovým lidem stát v podstatě platí sexuální služby jednou za danou dobu. Jinde existují přímo organizace, které lidem zajišťují sexuální úlevu. 

Nastaly v této profesi nějaké chvíle, které považujete za intenzivní?   

Za šest let, co pracuji jako asistent, jsem určitě nabral spoustu zkušeností. Dokonce jsem se v této práci dostal i do zahraničí. Zažil jsem spoustu i poněkud krizových situací, jedna z takových může nastat třeba když klient začne být agresivní, nebo naopak začne ubližovat sám sobě. Jak takové situace řešit se člověk většinou dozví právě na nějakém krátkém školení a pokud na ně dojde, je to vždy náročné. Ale takové situace jsou extrémní výjimky, takže bych tím nechtěl nikoho odstrašit. Každopádně, vždy říkám, že tato práce není náročná fyzicky, ale je velice náročná psychicky. Zažil jsem i situaci, kdy na víkendový pobyt přijely dvě nové asistentky, které studovaly medicínu a obě musely druhý den jet domů, protože to psychicky nezvládaly. Jakmile to ale člověku nevadí, může to být velice příjemná práce. 

Myslíte, že je zájem ze strany veřejnosti informovat se o problému omezený?  

Ať se podíváte na jakýkoliv kraj nebo organizaci, která se tomuto věnuje, všude je obrovský nedostatek asistentů. Takové organizace často nemají prostředky na propagaci, až na příležitostné dny sociálních služeb. A lidé, kteří ve svém okolí nebo v rodině nikoho s PAS nemají, o tom často nic neví. Například největší organizace v Brně má pouze kolem třiceti asistentů, často z řad studentů, kteří nepracují na plný úvazek, ale jen jako brigádníci. Což je na počet lidí žijící v Brně neuvěřitelně malé číslo. Byl bych proto rád, kdyby se tato problematika dostala více do povědomí veřejnosti. 

Klíčová slova: autismus, Brno, asistent, PAS, MUNI, FF

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.