25.10.2017 23:00


V IT oboru lze pracovat i bez vysokoškolského vzdělání, říká zakladatel webu filmožrouti.cz Lukáš Churý

Autor: Saskie Burešová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Úspěšný podnikatel a milovník filmů Lukáš Churý se rozhodl založit vlastní internetovou stránku Filmožrouti.cz. Dnes je to měsíc od spuštění a stránku navštívilo už přes sto tisíc čtenářů. To vše jen s jedním redaktorem.

Lukáš Churý

Brno - Lukáš Churý je jednatřicetiletý zakladatel internetové stránky Filmožrouti.cz, která se zaměřuje na zákulisní a detailní informace o slavných filmech a seriálech. Studoval na Masarykově univerzitě v Brně, ve dvaadvaceti letech vydělal svůj první milion a dnes je úspěšný podnikatel.

Studoval jste na Masarykově univerzitě, vzpomínáte na to rád?

Samozřejmě! Studovat Fakultu informatiky na Masarykově univerzitě byl vždy můj sen. Pamatuji si, že jsem byl opravdu nadšený, když mě přijali. I když mě přijali podruhé. I potřetí… Jen škoda, že jsem díky práci školu nakonec nedokončil. Jako minus v životě to ale nevidím. IT obor má svá specifika a lze u nás v tomto oboru, alespoň dle mého názoru, pracovat i bez univerzitního vzdělání.

Proč zrovna web o filmech a seriálech?

Je to jeden z projektů, které jsem měl v plánu jako velký filmový fanda někdy spustit. Sešly se okolnosti, že by to mohlo být letos, a tak se tomu stalo.

Jak dlouho jste projekt filmožrouti připravovali?

Myšlenkově asi pět let, ale reálně jsem začal hledat svého nového kolegu a budoucího jediného redaktora, teprve v únoru tohoto roku. O měsíc později jsem vybral Aleše a byla to opravdu dobrá volba. Aleš umí skvěle vyhledávat zákulisní informace, má až dech beroucí přehled a sám se aktivně účastní diskuzí na toto téma. Od té doby Aleš připravoval články pro náš, tehdy ještě budoucí web. K přípravám samotného webu jsem se ale dostal až v srpnu. Tehdy jsem Alešovi poslal první návrh hlavní stránky nového webu. A o měsíc později jsme web spustili v plné parádě.

Kdy web vznikl?

Je to přesně měsíc od spuštění, tedy 27. září 2017 a zatím jej navštívilo přes sto tisíc lidí.

Kde získáváte zákulisní informace?

Jedním z nejvděčnějších zdrojů informací jsou fanouškovské encyklopedie, které se v získávání zákulisních informací přímo vyžívají. Informace ale získáváme i běžnou cestou z oficiálních webových stránek daného filmu nebo doprovodných materiálů. Jinak se nebojíme při hledání zdrojů zajít docela hluboko, některé informace v našich článcích o Sauronovi pocházejí z korespondence J. R. R. Tolkiena a není je možné najít dokonce ani v knižní předloze. V tomto se potvrzuje povedená volba šéfredaktora.

Ověřujete získané informace?

Samozřejmě. Zajímavosti sestavujeme z více zdrojů, nikdy ne jen z jednoho. A pokud nám něco obzvlášť nesedí, pustíme se po stopě a zjistíme, zda to má něco společného se skutečností. Typickým případem mohou být nedávná loga filmových studií, kdy jsme při hledání narazili na jednu zajímavou fotku. Troška googlení samozřejmě rychle odhalila, že je to fotomontáž, jak koneckonců i v článku na webu píšeme.

Jak moc musí být redaktor fanouškem filmů?

Aleš Šumpík: Čím víc, tím líp. Mě třeba hodně pomáhá, že jména většiny herců na našem webu znám zpaměti, takže nemusím pořád kvůli pravopisu kontrolovat databáze. Mám taky určitě větší motivaci zjistit si něco o oblíbených snímcích, leckdy i nad rámec své práce. Nefanoušek by nebyl schopný napsat třeba náš mimořádně populární článek o prodloužené verzi Pána prstenů, protože je postavený na detailní znalosti předlohy, kinoverze, prodloužené verze i vystřižených scén, tedy v podstatě všech verzí příběhu.

Podobné je to i třeba se světem Star Wars. Hlavně v článcích o Klonových válkách, kterým mnoho diváků nedalo šanci po nepovedeném úvodním filmu. Proto se ve svých příspěvcích snažím co nejvíc zdůraznit, proč je ten seriál „fakt cool“, což skrze laické informace dostupné na internetu opravdu nejde. Člověka to musí skutečně zajímat.“

Jaké články jsou nejčtenější?

Obecně aktuální témata jako Hry o trůny, celé Avengers, nový svět Dark Universe nebo Harry Potter. Samozřejmě ale i zákulisní informace k filmům jako Thor, Star Wars nebo Blade Runner.

Čím je web speciální, čím se liší od jiných stránek o filmech?

Stavíme na tom, že publikujeme informace, o kterých u nás jinak neuslyšíte. Navíc se snažíme články publikovat formou, která u nás není zase tak běžná. Jedná se například o takzvanou formu „filmožroutů“, kdy sumarizujeme recenze české i zahraniční, včetně názorů uživatelů ČSFD do jednoho článku. Obecně se nebojíme odkazovat, takže u každého herce či filmu najdete odkaz na ČSFD. Stejně tak odkazujeme na zdroje nebo články ostatních webů.

Nabízí váš web také mobilní verzi?

Ano. Jedná se o mobilní verzi, která se přizpůsobuje všem zařízením. Využívá funkcí moderních dotykových zařízení pro animované upoutávky na aktuální filmové trháky. 

Je stránka zaměřená jen na filmožrouty nebo si přijdou na své i ti, kteří filmům tolik nepropadají?

Primárně opravdu na filmožrouty. Tímto všechny filmožrouty na MUNI zdravíme! Ovšem, díky tomu, že publikujeme opravdu kvantum zajímavých a zákulisních informací, si u nás najdou své i ne-filmožrouti. Minimálně třeba nové trailery na připravované filmy, které se snažíme dát ven hned, co je studia vypustí ze svých spárů.

Provozujete toho mnohem víc: Laser game areny, programujte.com, itzpravy.cz. Kolik lidí za tím vším stojí?

Rozhodně na to nejsem sám. Postupně jsem si k sobě přibíral další a další kolegy, protože čas není nafukovací. Takže u každého projektu mám klíčového člověka, kolegu na kterého se mohu zcela spolehnout. U Filmožroutů je to Aleš, u Laser Arén je to Jakub Vašulka a u programujte.com aktuálně někoho nového hledám.

Jak vypadá váš pracovní den?

Pokud se zrovna nejedeme podívat na nový prostor pro Laser Arénu, nemám schůzku, nebo mi sezení na židli nenaruší squash nebo fitko, tak sedím za počítačem a řeším denní agendu. Takže docela nuda. Na druhou stranu díky tomu, že projektů máme více, není práce nikdy stereotypní. 

Klíčová slova: filmožrouti, filmy, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.