06.12.2015 18:22


V IT korporaci plné nažehlených manažerů vám cesta do Albánie dodá image dobrodruha, říká motocestovatel

Autor: Tereza Hrabinová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Radek Fiala je cestovatel, který objevuje Evropu na motorce. O svých zkušenostech napsal knihu. Nejde o cestopis, nýbrž o vtipně napsané povídání. Jejím účelem je dát čtenářům rady, jak si cestování užít bez velkého plánování a strachu, že jim něco uteče.

Radek Fiala na cestách. Foto: Archiv Radka Fialy

Radek Fiala procestoval na motorce podstatnou část Evropy. Jeho kniha není klasickým nudným popisem vzdálených zemí. Motorkářův průvodce lehkovážným cestováním Evropou naopak ponouká k radosti z objevování. Poselství je jasné: Nemáte-li plán, nemůžete přeci někam nedojet.

Na crowdfundingové (více lidí přispívá k cílové částce, pozn. red.) platformě Startovač cestovatel vytěžil dokonce čtyř set násobek požadované částky. Měkkou vazbu jsem vyměnil za nejlepší křídový papír v tvrdých deskách a knížek se vyrobilo větší množství. Děsivou část rozpočtu spolkne pošta, protože knížka poputuje třeba i do Belgie,” popisuje Fiala a dodává, že zbytek peněz využije na další cestování.

Kam dál je otázka počasí a ranní nálady

Ze začátku Fialu bavilo dlouhé týdny zírat do map a průvodců a pročítat cizí cestopisy. Jenže čím víc přečetl, tím víc toho chtěl vidět. Ve výsledku byla taková cesta spíš závodem od památky k památce s bolavým zadkem, než odpočinkový výlet,” říká Fiala. A přesně od toho by chtěl osvobodit své čtenáře. Nakonec zmenšil mapu a navigaci na měřítko Evropy.

V IT korporaci plné nažehlených manažerů vám mediálně pokroucený obrázek Albánie dodá image dobrodruha,” svěřuje se motorkář.  Koupil si proto albánskou a řeckou mapu a vyštrachal mapy Balkánu z poličky pod televizí. Další plán cesty vymýšlí většinou ráno podle nálady a počasí. Zpravidla stejně nedojedu, kam jsem si předsevzal, ale o to zajímavější den mám za sebou,” říká nadšený cestovatel.

 

Radek Fiala v Albánii. Foto: Archiv Radka Fialy

Cestování na motorce je zážitek sám o sobě

Oproti autu, se kterým začíná pravé dobrodružství až po přesunu na místo, považuje Fiala cestování na motorce za zážitek sám o sobě. Obzvláště na malých zakroucených silničkách. Na cestě můžete být jeden den dálničním stíhačem, dobrodruhem na kamenité horské stezce, závodníkem, nebo pomalým vyhlídkovým jezdcem,” vysvětluje Fiala. Jeho výjezdy obvykle trvají dva až tři týdny: Evropa je relativně malá, takže za tři neděle dojedete téměř kamkoliv.”

Nejraději se cestovatel vrací do venkovského Toskánska nebo horských částí francouzské Provence. Malebnost tamních scenérií je podle něj stále stejně fascinující. Navíc má každý rok možnost objevovat trochu jiné víno. Pro pohodlné cestování doporučuje vyrážet ve dvou, přičemž jeden z členů výpravy by měl mít autoritu vůdce. Přesto Fiala v poslední době objevuje Evropu většinou sám:  Nikdo z kamarádů nemá zrovna čas, pojízdnou motorku, nebo finanční prostředky. Ale aspoň nikdo neremcá, když si chci počkat na fotogeničtější světlo.”

Motorkářův průvodce lehkovážným cestováním. Foto: Archiv Radka Fialy

Motorkářův průvodce bude mít druhý díl

Poprvé na motorce Fiala cestoval ke kamarádovi do vedlejší vesnice přesně v den svých patnáctých narozenin. Tehdy mohl konečně legálně do provozu. Skoro dva kilometry nefalšovaného dobrodružství na světle modrém Pionýru! Jel jsem to na dvakrát, protože mi cestou došel benzín,” vzpomíná.

V budoucnu by se chtěl ze silničního cestování podívat do náročnějšího terénu, aby mohl napsat pokračování Motorkářova průvodce. Kdyby šlo vše podle plánů, cestoval bych už jen na motorce, fotil a psal knihy,” uzavírá Fiala.

Klíčová slova: cestování, motorka, Evropa, cestopis

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.