04.03.2017 17:49


V Galerii Vaňkovka se sci-fi stalo realitou

Autor: Hana Husovská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Čtvrteční prosluněné odpoledne, brněnskou Galerií Vaňkovka proudí stovky lidí. Někteří jen rychle procházejí, jiní se zaujatě zastavují u výloh obchodů a třeba i vklouzávají dovnitř. Mou pozornost však přitahuje skupinka nadšených lidí s visačkami na krku a prapodivnými přístroji, které obsluhují.

Biomedicína – sci-fi se stává realitou, tak zní název interaktivní výstavy, která ve Vaňkovce odstartovala ve středu 1. března. Přehlídka úspěchů Ústavu biomedicínského inženýrství se koná u příležitosti  padesáti let jeho fungování. „Během celého roku náš ústav připravuje víc akcí, tohle je jedna z nich,“ vysvětluje docentka Jana Kolářová.

 „Chceme, aby se lidé dozvěděli, co je to biomedicína, čím se zabýváme ve škole. A možná tak trochu nalákat studenty,“ povídá studentka tohoto oboru Marina Ronzhina, zatímco společně s kolegou pomáhá odvážnému návštěvníkovi do jedné z biomedicínských „hraček“. Konkrétně tato má za úkol motivovat pacienty na vozíčku při jinak nudné a zdlouhavé rehabilitaci pomocí hry. Pokud se budou zlepšovat v rehabilitaci, zlepší se i jejich výsledky ve hře a pacienti tak mohou zaznamenat i nepatrné zlepšení. „Bylo to super, bavilo mě to,“ popisuje nadšeně Samuel Majerník, který se na výstavu vydal s kamarády.

Ti mezitím zkouší ovládat počítač jen očima, což je další z technologických vychytávek, které v Galerii vystavuje Ústav biomedicínského inženýrství z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně. Kromě toho si návštěvníci mohou vyzkoušet práci s defibrilátorem, zjistit, jak pracuje 3D tiskárna nebo se dozvědět, jak funguje zabezpečovací zařízení snímající otisky prstů.

Každého zajímá něco jiného, nejvíce obdivovatelů má ale 3D tiskárna, a to především z řad pánských návštěvníků. „Kolik to stojí?“ „Kde se dá sehnat ten program?“ „Jakou to má spotřebu?“ „Co všechno to umí?“ Při všech těch otázkách, na něž ochotně odpovídá další z organizátorů, si jeden z procházejících dokonce plete výstavu s promo akcí a ptá se, za kolik přístroj prodávají.

Jak funguje 3D tiskárna

Při pohledu na snímač otisků prstů zase vyvstávají zvědavé otázky, jestli je možné vytvořit kopii otisku prstu nebo jak jinak by šlo zabezpečovací zařízení obejít. Procházím mezi panely, čtu si o novinkách ve světě biomedicíny, fotím se v infračervené kameře. Je na čase, abych také vyzkoušela nějaký z přístrojů, a tak se nechávám připojit na detektor lži.

Chcete se na něco zeptat, pánové?

Jedna elektroda na zápěstí, dvě na prsty, dvě nad kotníky a ještě pás kolem hrudníku, který snímá dýchání. „Nedostanu ale žádné elektrošoky, že ne?“ směju se nervózně. „Nenene, vůbec,“ uklidňuje mě Robin Jugas, rovněž student biomedicíny.  Po zapojení všech elektrod kalibruje přístroj a vysvětluje mi, jak detektor funguje: „Neměří to samotnou lež nebo pravdu, ale to, jak člověk reaguje na nepříjemné otázky. To znamená, že když lže, očekává se, že se mu zvýší tepová frekvence, bude rychleji dýchat, začne se víc potit.“

Potím se už teď, mít na sobě 5 elektrod a nad sebou několik diváků, kteří jsou zvědaví, jestli lžu, není zrovna příjemné. Při pohledu na monitor počítače Robin mou nervozitu potvrzuje, mám lehce vyšší tepovou frekvenci. „Chcete se na něco zeptat, pánové?“ nabízí moje svědomí publiku. Přítomné ale nic nenapadá, a tak se ptá sám. „Je vám více než osmnáct let?“  Ano. „Studujete střední školu?“ Ne. „Studujete vysokou školu?“ Ano. „Podváděla jste někdy při písemce?“ Ano. „Máte nějaké sourozence?“ Ne. Zalhala jsem ze zvědavosti, promiň, sestro.  Ale křivka na monitoru běží klidně dál.  

Byl detektor lži slabý? Nebo dokážu s naprostým klidem lhát? Výsledky mě zneklidňují tak jako tak. Ještě chvíli procházím mezi panely s informacemi o biomedicínských vynálezech a pak odcházím domů. Trošku smutná – nevím, jestli z toho, že mě detektor lži neodhalil, nebo snad z toho, že jsem dobrá lhářka.

Klíčová slova: biomedicína, výstava, VUT

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.