16.11.2020 20:49


V distančním semestru pomáhají studentům prvních ročníků online hodiny jógy, hry i virtuální setkávání

Autor: Jitka Uhnavá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Opatření proti šíření koronaviru letos zkomplikovala řadu připravovaných akcí, které měly pomoci novým studentům orientovat se ve studiu. Jako náhradu pro ně univerzity vymýšlí originální způsoby, jak se začlenit do kolektivu.

Ilustrační snímek. Foto: Klára Petrová

Brno – Jediným prostředkem, jak se seznámit se spolužáky, jsou pro některé studenty sociální sítě, diskuse při online hodinách nebo akce pořádané univerzitou. Část studentů, kteří nově nastoupili do prvního ročníku vysoké školy, stihla alespoň několik dnů nebo týdnů prezenční výuky. Většině studentů ale začal semestr až po říjnovém plošném uzavření škol. Své spolužáky a učitele tak znají jen online.

Nejde ale pouze o vyčlenění nebo chybějící kontakt s vrstevníky. Problém může nastat také při snaze přizpůsobit se chodu univerzity. Školy proto hledají způsob, jak usnadnit studentům prvních ročníků orientaci v informačním systému a věcech, které se týkají studia.

Hlavním programem, na který se většina vysokých škol soustředí, je seznamovací kurz. „Já sama jsem byla na Seznamováku, který jsem stihla ještě před druhou vlnou pandemie, což bylo neskutečně super. Tento kurz není pro konkrétní univerzitu, ale pro všechny vysoké školy v Brně. Proto jsem si tuhle akci vybrala, ráda se začleňuji a chtěla jsem poznat i lidi mimo mou školu,“ říká Anna Rybářová, která letos zahájila studium Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity.

Masarykova univerzita pořádá i vlastní oficiální seznamovací kurz Prvákoviny. Ten nabízí studentům prvních ročníků informace ohledně studia. Poskytuje také šanci seznámit se s prostředím školy, s lektory a spolužáky. Kurz je společný pro celou univerzitu, ale část programu je rozdělená podle fakult. Letos měla akce kvůli koronavirové situaci spíše informativní charakter a proběhla kompletně online. „Normálně bychom se asi někde potkali, studenti z vyšších ročníků by nám ukázali učebny, knihovnu, možná i nějaké brněnské hospody. Letos to samozřejmě muselo proběhnout jinak,“ popisuje Matěj Škarka z Filozofické fakulty. Podobnou zkušenost měla i další studující. „Měly být různé prezentace přímo ve škole, ale všechno se přesunulo do online prostředí. Vím například o přednášce, kde se studenti učili pracovat s MS Teams, přes které teď probíhá výuka,“ doplňuje studentka Pedagogické fakulty Anna Sopková. Hodnotí také, že začlenění studentů bylo kvůli distanční formě složité.

Seznamovací akce se konaly také na Vysokém učení technickém v Brně (VUT). „Univerzita pořádá pro studenty seznamovací kurz Zaškolovák, v rámci kterého se skupiny dělí na fakulty a obory," sděluje mluvčí VUT Radana Koudelová. „Informace o připravovaných akcích pro prváky jsem obdržel již na začátku prázdnin,“ říká student VUT David Holík. Jednotlivé fakulty podle Koudelové pořádají i vlastní akce. Například Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT) organizuje událost PerFEKT start, která proběhla o víkendu před začátkem semestru. „Na žádné z akcí jsem osobně nebyl hlavně kvůli zhoršující se situaci s koronavirem,“ pokračuje Holík. Dodává ale, že ve škole byl před uzavřením univerzity dokonce třikrát.

Fakulta informačních technologií VUT nabízela studentům několik letních adaptačních pobytů, které byly společné pro celou univerzitu. Akce na začátku semestru byly kvůli epidemiologické situaci redukovány na minimum. „Nyní máme jednou týdně v malých skupinách konzultace s akademikem, kde se můžeme ptát na všechno ohledně studia a fakulty obecně," říká student této fakulty Marek Mechl. Hodně aktivní je podle něj Studentská unie, která zve studenty do spolků a vytváří facebookové skupiny. Komunita funguje také na platformě Discord, která slouží pro komunikaci a řešení problémů.

Stejný server používá také České vysoké učení technickém v Praze (ČVUT). „Pracovníci Fakulty elektrotechnického inženýrství (FEL) nás v tomto systému rodělili do skupin podle předmětů a ročníků. Je to velmi nápomocné,“ uvádí student otevřené informatiky FEL Petr Kučera. Dodává, že žádného konkrétního spolužáka zatím nezná. „Informace o škole a průběhu života na VŠ jsme dostali na Help FEL přednášce, která se konala online. Tam nás studenti z vyšších ročníků seznámili s tím nejdůležitějším, co bychom měli vědět,“ popisuje student oboru Kybernetika a robotika Daniel Měkota. Kromě oficiálních seznamovacích akcí se podle něj zorganizovalo i neformální setkání v baru.

Pro studenty Karlovy univerzity je dostupná řada aktivit, do kterých se mohou první ročníky zapojit. „Pro prváky se konalo Spolkové pivo a myslím, že se chystá i teď něco na listopad. Z mého pohledu mají setkání pravidelnost,“ popisuje studentka Farmaceutické fakulty Marie Voglová. Aktivní je podle jejích slov také Spolek farmaceutů, který pořádá kromě již zmiňovaného Spolkového piva také Farmaceutický ples nebo tématické přednášky. Pedagogická fakulta nabízí také pestrý výběr. „Osobně jsem se zatím účastnila jen jedné akce, kde jsme hráli online kreslící a hádací hru. Kromě toho mě zaujaly online hodiny jógy, ale ještě jsem se k nim nedostala,“ uvádí studentka této fakulty Anna Karnoldová.

„Naše škola organizovala seznamovací kurz, který měl informativní i stmelovací charakter,“ říká student 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Josef Pelán. Studenti jsou po celou dobu studia rozřazeni do skupin, kterým se říká kruh. V kruhu je vždy dvacet lidí. „Každý prvák má svého kouče, což je student druhého ročníku, který mu pomáhá orientovat se při studiu. Zároveň má každý kruh svého tutora – učitele, který má dané studenty na starost,“ vysvětluje Pelán fungování systému na univerzitě. „V rámci ročníku se momentálně hraje hra, která má motivovat studenty, aby se virtuálně scházeli," dodává Pelán s tím, že jeho kruh se této aktivity většinou neúčastní. On a jeho spolužáci se totiž potkávají na online platformách z vlastní iniciativy.

Tu preferuje také Mendelova univerzita. „Předpokládáme, že studenti si v rámci sociálních sítí dělají skupiny sami. Tohle jim nechceme nijak organizovat," uvádí mluvčí Mendelovy univerzity Jiřina Studenková. Úvod do studia proběhl prezenčně v době, kdy to ještě bylo možné. V rámci začátku semestru se konala také ochutnávka nové edice univerzitního piva.

Akce pro studenty prvních ročníků měly podle Studenkové spíše jednorázový charakter. Studenti naší školy pořádali pro zájemce seznamovací kurz Záškolovák, který se konal za přísných epidemiologických opatření," popisuje Studenková. Kurz proběhl částečně osobní a částečně distanční formou, kdy lektoři své přednášky streamovali přítomným studentům. Na jednom seznamovacím kurzu jsem byla. Pravděpodobně bych jela i jinam, ale hodně akcí se muselo zrušit," říká studentka Lesnické a dřevařské fakulty Eliška Vávrová. Univerzita momentálně žádné akce nepořádá, studenti ale mají v případě nejasností možnost kontaktovat studijní referentky.

Anketu, která se týká distanční výuky, najdete zde.

Klíčová slova: distanční výuka, univerzita, první ročník, studenti, akce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.