20.03.2018 13:07


V dětství měla k folkloru averzi, teď se mu věnuje a vystupuje s Vojenským uměleckým souborem Ondráš

Autor: Veronika Sodomová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Od pěti let se věnovala baletu. Taky tančila street dance a hrála na housle v cimbálové kapele. Teď studuje dvě vysoké školy a je členkou Vojenského uměleckého souboru Ondráš, se kterým bude v srpnu tři týdny vystupovat na festivalu vojenských hudeb Edinburgh Military Tattoo. Řeč je o Pavlíně Tomečkové, studentce Mezinárodních teritoriálních studií a Práva a právní vědy, která je k tomu i tanečnicí v souboru, který čerpá inspiraci z lidové tradice různých českých i slovenských regionů.

Pavlína Tomečková před představením Vojenského uměleckého souboru Ondráš, foto: Jakub Hajný

Brno – „Nějak to s těmi dvěma školami zvládám. Už minulý rok jsem si ověřila, že to jde, tak v tom pokračuju,“ směje se členka Uměleckého vojenského souboru Ondráš a studentka Masarykovy univerzity Pavlína Toměčková. Tato usměvavá dívka sportovní postavy má vystudovaný dvoubor Mediální studia a žurnalistika a Mezinárodní vztahy a teď navštěvuje druhým rokem práva a prvním rokem Mezinárodní teritoriální studia v magisterském programu.

„Nikdy před tím, než jsem nastoupila do Ondráše, jsem folklor netancovala. Od pěti let jsem se věnovala baletu a pak jsem se přidala i do street dance skupiny,“ vysvětluje Tomečková, která se k folkloru dostala až ve středoškolských letech díky hře na housle. Začala totiž hrát s cimbálovým souborem. A tak ji folklor, který se jí dotýkal už v dětství, skutečně chytil a zalíbil se jí. „Můj táta je lokální folklorista. Věnuje se hodně valašskému folklóru, staví choreografie. Je to jeho koníček. Já jsem k tomu ale měla od dětství spíše averzi,“ popisuje úsměvnou ironii svého osudu tanečnice, která působí již čtyři roky v souboru Ondráš, který propojuje folklór převážně z Moravy a Čech s autorskými prvky. Nastoupila tam, když začala kvůli vysoké škole bydlet v Brně. Byla totiž zvyklá mít hodně koníčků a potřebovala se odreagovat od učení. Navíc se jí nepovedlo najít žádnou street dance skupinu, která by nebyla příliš nákladná, a za působení v Ondráši se neplatí nic. Funguje totiž pod záštitou Ministerstva obrany.

Dříve tam působili vojáci při povinné vojenské službě, ale dnes tam jsou občanští zaměstnanci a přidružená amatérská složka, ve které působí právě Tomečková. „Ve svém volném čase chodím dvakrát týdně na tréninky a míváme i víkendová soustředění. My amatéři nacvičujeme společná čísla s profesionály. Oni pak zvlášť připravují i vlastní čísla.“

Ondráš je primárně taneční soubor, ale vzhledem k tomu, že se tam zpracovává i hudební materiál, tak na jevišti často kromě cimbálové kapely a zpěvaček zpívají i tanečníci a tanečnice. Do září pak například tento vojenský soubor vystupoval s divadelním programem o šesti obrazech s názvem Příběh zbojníka. Nejedná se tedy o čistě folklórní soubor, protože spojuje lidové tance z různých regionů a někdy je kombinuje i s moderními tanečními a hudebními prvky.

Teď nacvičují například Ondrášovo putování, se kterým budou od května do srpna cestovat po celé republice. V srpnu je pak čeká cesta do Edinburghu, kde budou vystupovat na festivalu Edinburgh Military Tattoo po dobu tří týdnů. „Přizvala si nás tam k sobě Ústřední hudba Armády České republiky, která vytvořila sedmiminutovou skladbu na lidové motivy. K tomu vytvořili Martin Pacek a Eva Ornestová taneční číslo, které je hodně specifické, protože v něm tančí 25 párů. Takže jsme museli dobírat externí tanečníky,“ popisuje Tomečková a z jejího hlasu je cítit, že se těší, ale zároveň si uvědomuje, že to bude náročné. Už teď ale spolu s ostatními pilně trénuje.

„Tréninky fungují tak, že začínáme o půl sedmé večer a končíme kolem půl desáté, kdy jdeme ještě individuálně posilovat a docvičovat. Je to proto, že drtivá většina toho, co tam děláme, je tanec v páru, který funguje úplně jinak, než když tančí člověk sám za sebe. V páru se musí tanečníci sehrát. A to je potřeba nacvičovat individuálně. Třeba zvedačky se špatně trénují hromadně,“ zasvěcuje do tréninku tanečnice a studentka na plný úvazek, která se při vyprávění už chystá do školy a potom do knihovny, kde chce být až do večera. Dnes se toho musí naučit co nejvíc, zítra totiž půjde večer na trénink a nebude mít tolik času.

I tak se ale tance nechce vzdát. Udržuje ji v kondici a přináší jí potřebné odreagování. Navíc ji to baví a má tam hodně kamarádů. Každý říjen navíc probíhá konkurz na místa amatérských tanečníků, takže tam stále přibývají noví členové. Stačí jim umět se hýbat, držet správně tělo a trochu i zpívat. Vše potřebné se pak naučí v takzvané seminární skupině.

Klíčová slova: Vojenský umělecký soubor Ondráš, Ondráš, Pavlína Tomečková, folklor, tanec, divadlo, zpěv

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.