28.02.2018 08:25


V Česku je málo mladých lékařů. Lékařské fakulty nemohou navýšit počty studentů

Autor: Stanislav Vaculík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nedostatek peněz brání lékařským fakultám v přijímání většího počtu studentů a navýšení platů učitelům. Kvůli nízkému finančnímu ohodnocení dávají lékaři přednost výkonu praxe. Proto ubývá pedagogů, kteří se podílejí na výchově mladých odborníků. Nově vzniklá Asociace děkanů lékařských fakult v současné době projednává financování fakult s ministerstvy školství a zdravotnictví.

Praha - Nových absolventů medicíny může již v příštím roce být méně než lékařů odcházejících do důchodu. Lékařské fakulty nemají peníze na navýšení počtů studentů ani na dostatek učitelů. Mladí lékaři upřednostňují praxi před učením, vydělají si tím dvakrát více. Problémy týkající se financování fakult popsali na včerejší tiskové konferenci zástupci Asociace děkanů lékařských fakult a ministerstev školství a zdravotnictví.

Poptávka po lékařích, sestrách a dalších zdravotnických profesích přitom roste. Nemožnost přijímat více studentů má za následek nárůst počtu lékařů, kteří se blíží odchodu do penze. V současné době je podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) průměrný věk lékařů čtyřicet osm let. Pokud nedojde ke zlepšení situace, bude se průměrný věk lékařů zvyšovat.

„Pokud se situace nezmění, bude v roce 2025 třetina veškeré kapacity kryta lékaři ve věku nad šedesát let. Věkový propad neskončí, pokud se něco nestane a pokud se kapacita lékařů nenavýší,“ sdělil na tiskové konferenci ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Podle údajů bude k zastavení nárůstu průměrného věku lékařů třeba přijímat minimálně o šestnáct procent více studentů nejméně po dobu deseti let. Ideální by podle Duška bylo dvacet až dvacet pět procent. 

„V současné době přijímáme každého desátého uchazeče,“ uvedl děkan lékařské fakulty Masarykovy univerzity Martin Bareš. Přijímání většího počtu studentů ovšem není z finančních důvodů možné. „Fakulty dostávají na provoz asi jen dvě třetiny potřebných nákladů. Zbytek si musí samy vydělat, například anglickými studijními programy,“ řekl děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedo. 

Nedostatek financí se podepisuje i na platech učitelů lékařských fakult. Z tohoto důvodu asistenti často opouští od akademické profese a začínají s lékařskou praxí. Podle Šeda má začínající asistent nástupní plat kolem dvaceti dvou tisíc, později se může dostat lehce pod třicet tisíc. Docent bere přibližně čtyřicet pět tisíc a plat profesorů se pohybuje mezi padesáti a šedesáti tisíci korun. „Učitelé medicíny mají poloviční příjmy než jejich kolegové v praxi,“ řekl Šedo.

Přestože jedním z řešení nedostatku lékařského personálu může být přijímání více zahraničních lékařů, náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula uvedl: „Pro nás je naprosto podstatné, abychom měli dostatečný vnitřní potenciál, který stanovuje lékařská fakulta.“

Klíčová slova: Tisková konference, lékařství, nedostatek lékařů

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.