30.04.2017 20:41


V Česku bude více území pro divokou přírodu, rozhodli členové vlády

Autor: Dominika Sladká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Skoro polovina Čechů touží po rozšiřování divočiny. Podle nedávno schváleného dokumentu by se jim v příštím desetiletí mělo přání splnit. Lidé by měli přirozeným procesům ponechat volnost nejen v místech, kde je krajina zachovaná, ale i na územích, které dříve využívali pro jiné účely.

Rozšíření divoké přírody na více území by se Češi měli dočkat v příštím desetiletí. Foto: Dominika Sladká

Brno – Více území pro divokou přírodu a její větší ochranu má zajistit dokument Strategický rámec Česká republika 2030, který 19. dubna schválili členové vlády. Podle dokumentu mají lidé ponechat volnému vývoji nejen plochy s dosud zachovalou krajinou, ale také ty, které dříve využívali k těžbě nerostných surovin, dopravě nebo pro potřeby zemědělství.

Ministři životního prostředí by podle strategického rámce a dříve schválené novely zákona o ochraně přírody měli zajistit rozšíření území divočiny na polovinu území každého národního parku. Měli by však vyhlásit i několik dalších území mimo národní parky, kde ponechají přirozeným procesům svobodu. Lidé na tato místa budou moci dále vstupovat.

Podle programového ředitele Hnutí Duha Jiřího Koželouha je rozhodnutí rozumné a divokou přírodu by lidé měli lépe chránit. „Nejen kvůli tomu, že je tak krásná a jde o cenné národní bohatství. Také nám pomůže s přizpůsobením lesnictví měnícímu se klimatu a přinese nové ekonomické příležitosti do venkovských oblastí, neboť je magnetem pro turisty,“ tvrdí Koželouh.

Také pro Čechy je ochrana divočiny důležitá. Podle výzkumu, který organizovali environmentalisté z Masarykovy univerzity, si více než dvě třetiny lidí myslí, že chránění divoké přírody je správné. S jejím rozšiřováním souhlasí téměř čtyřiačtyřicet procent české populace. Jako důvod většina z nich uvádí více místa pro ohrožené živočichy a rostliny nebo čistší ovzduší. „Rozšíření divočiny je určitě správný krok. Přírody bychom si měli víc vážit,“ souhlasí student Tomáš Perdoch.

Podle dokumentu se lidé mají snažit snižovat znečištění a spotřebu přírodních zdrojů. Dle mluvčího Hnutí Duha Jana Piňose se toho dá dosáhnout recyklací cenných surovin, v níž Češi za obyvateli některých evropských zemí zaostávají, a prevencí vzniku odpadu.

Strategický rámec nastavuje cíle, které se týkají především udržitelného rozvoje a kvality života obyvatel. Cílí například na větší ochranu rodiny, lepší dostupnost veřejných služeb nebo podporu výzkumu a vývoje. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula považuje dokument za důležitý. „Měl by se stát hlavní strategií, ze které se budou ty ostatní odvíjet,“ říká Středula.

Klíčová slova: příroda, ekologie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.