04.05.2012 13:29


V Café 99 začala výstava, která pomáhá dětem

Autor: Jana Počtová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Pomáhat znevýhodněným dětem je posláním občanského sdružení Ratolest. Organizace peníze na projekty shání i kulturními aktivitami. Ve čtvrtek zahájila prodejní výstavu obrazů, jejíž výtěžek poputuje právě na projekty pro děti.

Brno V brněnském Café 99 na Úvoze včera začala prodejní výstava obrazů mladých malířů. Kdo si obraz koupí, nejenže si ozdobí stěny bytu, ale také pomůže dětem. Z výtěžku bude nezisková organizace Ratolest financovat projekty právě pro děti.

Výstavu pořádá Galerie Ratolest, která patří pod stejnojmennou neziskovou organizaci. V zájmu galerie je jednak zviditelnit mladé výtvarné talenty, jednak prodejem obrazů finančně podporuje aktivity Ratolesti coby mateřské organizace. „Cílem Ratolesti je pomáhat dětem a mladistvým v obtížné životní situaci. Provozujeme několik nízkoprahových klubů, máme sociálně aktivizační program, kde pomáháme celým rodinám s dětmi. Zároveň se snažíme podporovat dobrovolnictví obecně," uvedla Jana Běhalová z Ratolesti.

Po krátkém zahájení a poděkování si mohli návštěvníci prohlédnout obrazy nebo se občerstvit u stolku s vínem. Většina návštěvníků však zůstala u stolu v družném hovoru.

Zástupkyně Ratolesti zahajuje novou výstavu. Foto: Jana Počtová

V kavárně panovala příjemná atmosféra. „Je to dobrý nápad, kavárna s obrazy hezky prokoukla. A pokud se prodají, půjdou peníze na dobrou věc," sdělil návštěvník Jan Potočník.

V kavárně byla příjemná atmosféra. Foto: Jana Počtová

Na stěnách kavárny se objevily obrazy Rudolfa Brančovského, Lukáše Orlity, Elišky Čadkové, Jany Babincové a Jakuba Hermana. Tedy mladých brněnských autorů. Jana Babincová věnovala takzvaný kódovaný obraz, což znamená, že jednotlivé barevné plochy obrazu představují zakódované písmeno abecedy. S pomocí kódovacích klíčů je pak možné obraz převést na text.

Návštěvníci sedí pod zakódovaným obrazem. Foto: Jana Počtová

Jeden z autorů obrazů, Lukáš Orlita, dokonce vernisáž navštívil. "Mám pochopení pro handicap, protože sám mám špatný sluch. Neziskovým organizacím rád pomůžu tím, že jim dám své obrazy," vysvětlil svou osobní motivaci Orlita.

Lukáš Orlita namaloval obrazy pro Galerii Ratolest. Foto: Jana Počtová

Na vernisáži zahrála také cimbálová muzika Pajtáš.

K poslechu zahrála cimbálová muzika. Foto: Jana Počtová

V současnosti Galerie Ratolest sdružuje více než 40 umělců z celé České republiky a na svém webu nabízí přes stovku obrazů na prodej. Kdo si obraz koupí, podpoří rozvoj vzdělávacích a volnočasových aktivit pro děti a mládež ze znevýhodněných rodin.

Galerie Ratolest vystavuje v různých kavárnách. Foto: Jana Počtová

Návštěvníci kavárny si mohou obrazy prohlédnout do konce května. Poté se otevře nová výstava, tentokrát v kavárně Encounter.

Klíčová slova: Ratolest, galerie, umělci, vernisáž, dobrovolnictví

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.