27.09.2017 20:19


V Brně začala výstava Městské zásahy, kterou si nikdo neobjednal

Autor: Zuzana Kašparová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na středeční vernisáži výstavy Městské zásahy si návštěvníci prohlédli a zhodnotili čtyřicet tři různých projektů. Brňané v nich prezentují své návrhy na změny, které by podle nich městu prospěly. Akce potrvá v Domě pánů z Kunštátu až do 29. října.  Organizátoři chtějí tento, v Česku poměrně netradiční, projekt opakovat každé dva roky a v příštích letech rozšířit i na okolní obce. 

Brno - Lenka Sedláčková a Jakub Kořínek, kurátoři výstavy Městské zásahy, již v dubnu minulého roku vyhlásili Městské zásahy Brno 2016 jako projekt, který tvoří prostor pro všechny, co mají návrhy na vylepšení Brna. Do konečné podoby své myšlenky nakonec dotáhlo čtyřicet tři účastníků, které si neobjednalo ani město ani soukromí investoři. Vystavovatelem se tedy mohl stát kdokoli. 

Návštěvníci dostali samolepky, kterými označovali návrhy, jež by se jim v jihomoravské metropoli nejvíce líbily nebo hodily. „V Brně bydlím spoustu let a to místo znám. Přechod, který zde zrušili, strašně chybí. Lidé mají problém s přecházením,“ řekla Jana Šinkeříková nad modelem chybějícího přechodu na křižovatce mezi ulicemi Úvoz a Údolní, který označila žlutou samolepkou. 

Vystavený je zde také metrobus, který letos na jaře zprovoznil brněnský dopravní podnik. Autobusová linka E56 vede z Technologického parku do Nemocnice Bohunice. „Metrobus jezdí tunelem po velkém městském okruhu a tím pádem konkuruje rychlostí autům,“ sdělil kurátor výstavy Jakub Kořínek.

Organizátoři Městských zásahů ohledně realizace jednotlivých projektů kontaktovali Jana Holečka z oddělení strategického plánování na brněnském magistrátu. „Máme jedenáct vytipovaných návrhů. Některé se pomalu blíží realizaci,“ řekl Holeček.

Poprvé mohli lidé v Brně svými náměty přispět do Městských zásahů v roce 2011. „Tehdy jsme vystavili 197 návrhů. Tolik jich nikdy v žádném městě v Česku neshromáždili. A zjištění, že ani jeden z těch projektů město oficiální cestou neuskutečnilo, nás motivovalo projekt zopakovat,“ dodal Kořínek.

Kurátoři výstavy chtějí původně bratislavský projekt Městské zásahy opakovat každé dva roky a nabídnout tak lidem možnost prezentace svých návrhů. Kromě Brna mají v plánu zapojit i okolní města a obce. Například Tišnov, Kuřim či Ivančice.

Klíčová slova: Městské zásahy, Brno, urbanismus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.